Kampüs · 03 Temmuz 2019 · 0

Dekan Karabulut İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini Tanıttı

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Karabulut tercih sürecindeki üniversite adayları için İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini anlattı.

 

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin 1984’ten bugüne yaklaşık 35 yıldır eğitim öğretime devam etmekte olduğunu ifade eden Karabulut, bu süre içerisinde yaklaşık 15 bin mezun verdiklerini söyledi. Dekan Karabulut, İşletme, İktisat, Maliye, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Ekonometri, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri olmak üzere toplamda 8 bölüm barındıran İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin 27 profesör, 21 doçent, 25 doktor öğretim üyesi, 2 öğretim görevlisi ve 15 araştırma görevlisiyle toplam 90 kişilik bir eğitim kadrosunun bulunduğunu vurguladı.

 

4 bin 500 kayıtlı öğrencilerinin olduğuna değinen Dekan Prof. Dr. Recep Karabulut, fakültelerinin fiziki imkânlarının oldukça geniş olduğunu, 2 derslik binasının bir de idari binalarının olduğunu söyledi. Karabulut, söz koşunu binaların içinde 3 konferans salonunun, 2 bilgisayar laboratuvarı, 8 amfi, 35 derslik olduğunu söyledi. Ayrıca öğrencilerin yararlanabileceği bir kantin ile 2 okuma salonlarının bulunduğunu belirten Karabulut, öğrencilerin neden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini tercih etmeleri gerektiği ile ilgili şunları söyledi:

 

“Bizim öğrencilerimiz neden İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini tercih etsinler? 8 tane aktif bölümümüz var. Bu bölümlerimize eşit ağırlık puanıyla öğrencilerimizi alıyoruz. Öğrencilerimiz istihdam alanı çift yönlü olarak çok geniş bir alanı kapsayabiliyor. Gerek kamu sektörü gerekse özel sektörde iş bulabiliyorlar. Türkiye’deki bütün bakanlıklara müfettiş olabilecekleri gibi Adalet Bakanlığında idari hâkim olabiliyorlar. İç İşleri Bakanlığında kaymakam olabiliyorlar.”

 

Öğrencilerin yetişmesi için yabancı dil eğitimi veren bölümlerinin mevcut olduğunu belirten Dekan Karabulut, bu bölümlerin arasında Uluslar Arası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü’nün  yüzde 100 İngilizce eğitim vermekte olduğunu ve bunun yanında Siyaset Bilimi ve Uluslar Arası İlişkiler bölümünün derslerinin yüzde 30'unu İngilizce olarak vermekte olduğunu söyledi.

 

Öğrencilerin arzu ederlerse okula başlamadan önce bir yıl süreyle Yabancı Diller Yüksekokulunda İngilizce hazırlık eğitimi alarak İngilizce konusunda hazırlık yapabileceklerini söyleyen Dekan Prof. Dr. Recep Karabulut, bu yıl üniversite sınavına giren öğrencileri fakültelerinde görmek istediklerini söyleyerek konuşmasının şu sözlerle sonlandırdı:

 

“Onların yetişmesi, ülkemize faydalı olabilmesi ve mesleki açıda yeterliliklerini sağlayabilmeleri için 90 kişilik eğitim kadrosuyla kendilerini üniversitemize bekliyoruz. Buraya geldiklerinde bir baba şefkatiyle ve öğretmen merhametiyle kendilerini 4 yıl bize teslim edebilirler. 4 yıldan sonra donanımlı bir şekilde mezun olup hayatlarına ilk adımı atabilirler.”

 

Haber: Enes Yürekli- Muhammed Yıldırım- Rukiye Taşkın- Ömer Faruk Dilek

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·