Karaciğer Tümör Günleri ve Kongre Düzenlendi

Bilim · 17 Eylül 2019 · 0

Karaciğer Tümör Günleri ve Kongresi Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde, İnönü Karaciğer Tümör Günleri: Hepatosellüler Karsinom Kongresi ve 2. TARE Workshop düzenlendi.


Türkiye’de ve dünyada karaciğer kanserleri tanı ve tedavisinde genel cerrahi, radyoloji, medikal onkoloji, nükleer tıp ve hepatoloji alanlarının önde gelen isimlerinin katıldığı kongre kapsamında vakalarla karaciğer tümörlerinin tedavisinde önemli bir yöntem olan radyoembolizasyon konusunda bilgi verildi. Kongrede ayrıca tümörleri nedeniyle nakil olamayan hastaların, gerçekleştirilen operasyonla nakle nasıl uygun hale getirildikleri görüntülü bir şekilde anlatıldı.


Eğitim programında interaktif bir tartışma ortamı sağlanarak Trans Arteryel Radyo Embolizasyon (TARE) konuşuldu. Kongre kapsamında 7 hastaya uygulanan tanı ve tedaviye yönelik anjiyografi işlemleri, Karaciğer Nakil Enstitüsü içerisindeki anjiyo ünitesinden canlı bağlantı ile toplantı salonuna aktarıldı ve 26 ilden gelen 60 katılımcıya işlemin tüm detayları uygulamalı bir şekilde anlatıldı.


Kongre başkanı Prof. Dr. Ramazan Kutlu: “Bu organizasyonda canlı vakalarla karaciğer tümörlerinin tedavisinde önemli bir yöntem olan radyoembolizasyon konusunda dünyada sayılı, bu işle uğraşan Türk doktorları bir araya geldi. 26 ilden gelen 80 doktora eğitim verdik ve canlı vakalarla bu eğitimleri sürdürdük.” dedi.


Karaciğerinde tümör olan büyük bir hasta gurubunun karaciğer nakline uygun olmadıklarını ifade eden Kutlu, tümörlerin büyüklüğünün ve yerleşiminin bu soruna sebep olduğunu belirtti.  


Prof. Dr. Kutlu şu şekilde devam etti:


“Bu tür işlemler karaciğer nakline aday ancak tümörleri nedeniyle nakil olamayan hastaların bir kısmının karaciğer nakline uygun hale gelmesine yardımcı en önemli işlemlerden bir tanesi. O yüzden karaciğer nakline faydalı, ona yol açan, onlara da nakil yapılmasını şans veren bir yöntem.”


“Karaciğer Enstitüsünde Yapılanlar Dünya Çapında Bir Olay”


ABD Chicago Rush Üniversitesi Girişimsel Radyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Arslan, “Karaciğer Enstitüsünde yapılanlar, hocalarımızın yaptıkları dünya çapında bir olay. Böyle bir toplantıya katılmaktan onur duydum. Dünyanın her yerinde yapılan şeyler burada daha fazlasıyla yapılıyor. Bu toplantıyla da bilgi ve deneyimlerimizi birbirimize geçiriyoruz bu anlamda da çok güzel bir ortam oldu.” dedi.


Bu işlemin 2000’li yılların başında Amerika’da başladığını ve gittikçe popüler olduğunu dile getiren Arslan şunları söyledi:


“Çünkü kullandıkça, yaptıkça ne kadar daha faydalı olduğu, ne kadar daha çok hastaya hizmet verebildiğimizi gördük. Ufak ve sayısı az olan tümörlerde, hastayı tamamıyla tümörden arındırabiliyor. Ama büyük lezyonlarda tamamen tümörü ortadan kaldırmak zor olsa da mümkün ama genellikle hastada tümör bir şekilde kalıyor ve büyüyor. Ama hastanın yaşam ömrünü uzatıyoruz. 6 ay ya da bir sene yaşayacak olan hasta, bir, iki, üç, beş sene yaşayabiliyor. Öyle bir faydası oluyor. Bu hastalarda transplant kesin çözüm. Bazı durumlarda da transplanta tümörün boyutundan dolayı uygun olmayan hastalar, bu tedaviyle transplanta uygun hale getirilebiliyorlar. Öyle olunca da daha uzun yaşama imkanları oluyor.”


ABD Wisconsin Üniversitesi Girişimsel Radyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özkan da “Malatya’da böyle başarılı bir hem transplant hem de girişimsel onkoloji tedavi merkezini görmekten gurur duyduk. Bizlerde onlardan çok şey öğrendik. Enerji dolu, öğrenmek için buraya gelmiş genç doktorları da burada görmek bizi çok sevindirdi.” ifadelerini kullandı.


“Karaciğer Nakil Enstitüsü Yüz Akımız”


Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Radyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tuğsan Ballı, “İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsü, ülke olarak bizim yüz akımız. Karaciğer tümörlerinin tedavisiyle ilgili belki dışarıdan çok görülmeyen bir tarafı da var. Bizim en büyük amaçlarımızdan bir tanesi de karaciğer nakline uygun olmayan hastaları nakile uygun bir hale getirip, tamamıyla bu hastalıktan kurtarmak.” dedi.


Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Radyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Bozkaya şu şekilde konuştu:


“İnönü Üniversitesi, karaciğer nakli konusunda Türkiye’nin parlayan yıldızı. Karaciğer sadece nakil değil bir ekip işi. Bu enstitü Türkiye’de eşsiz ve tek. Karaciğerle ilgili tüm şeyleri yapabildikleri için açıkçası biz diğer üniversiteler olarak gıptayla bakıyoruz. Özeniyoruz, kıskanıyoruz.”


Bozkaya, uygulamayla ilgili, “Hastamıza kasık damarından girerek anjiyografik bir işlem yaptık. Normal kalp anjiyosu gibi biz kalbe gitmiyoruz, aynı kataterleri kullanarak karaciğere gidiyoruz. Karaciğerin damarlarını buluyoruz ve karaciğerin damarlarını bulduktan sonra karaciğer içerisindeki tümörün damarını buluyoruz. Oradan sadece tümöre gidecek şekilde hedefe yönelik bir tedavi uyguluyoruz.” dedi.


İNÜHABER MERKEZİ

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·