2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Oryantasyon Çalışmaları Düzenlenecek

Kampüs · 24 Eylül 2019 · 0

İnönü Üniversitesine Yeni Başlayan Öğrenciler İçin Oryantasyon Programı

İnönü Üniversitesine yeni başlayan öğrenciler için oryantasyon programı düzenlendi. Beş gün sürecek olan oryantasyon programında İnönü Üniversitesi Dış İlişkiler Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Ekrem Atalan, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Personeli Tacettin Koyunoğlu, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Neziha Üstüner, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Ömer Çelik öğrencileri bilgilendirdi.


Dış İlişkiler Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Ekrem Atalan öğrencilere yurt dışı ve yurt içi değişim programlarından söz ederek şunları söyledi:


“Yurt dışı değişim programları Erasmus ve Mevlana, yurt içi ise Farabi değişim programıdır. Erasmus Avrupa ülkeleri ile yapılan değişim programıdır. Mevlana Türkiye’nin yurt dışındaki üniversitelerle yaptığı değişim programıdır. Farabi ise Türkiye’deki üniversitelerin kendi aralarında ki değişim programıdır.”


Prof. Dr. Atalan, yurt dışı değişim programlarının özelliklerini ve gerekli koşulları açıklayarak şu şekilde konuştu:


“Erasmus programında sizi ilgilendiren iki boyut vardır: Öğrenim ve staj hareketliliği. Öğrenim hareketliliği sizlerin bir dönem veya iki dönem Avrupa’daki üniversiteye gidip eğitiminizi almanızdır. Bunun için bölümünüzün daha önceden değişim olacak üniversiteyle anlaşmasının olması gerekmektedir. Öğrenci staj hareketi ise üniversite öğrencilerini minimum 2 maksimum 12 ay olmak üzere yurt dışına gidip kendi alanındaki şirket veya ilgili kurum veya üniversitede staj yapmalarıdır. Bu staj faaliyeti bizim açımızdan ve sizin açınızdan da en verimli alandır. Çünkü bölümlerin anlaşma yapması gerekmiyor. Direkt olarak her öğrenci kendisi kendi alanıyla ilgili Avrupa’daki herhangi bir yerde, İspanya’dan Finlandiya’ya kadar her hangi bir üniversite, kurum, şirket, okul, lise fark etmez bir davet mektubu alıp getirilirse biz sizi yüzde doksan göndereceğiz. Bu en açık ve kolay kapıdır.”


Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Neziha Üstüner öğrencilere Merkez Kütüphane ve fakültelerde bulunan kütüphanelerden nasıl yararlanacaklarına dair bilgi verdi. 

 

Üstüner, Kütüphane koleksiyonunu tarama, ödünç alma, iade etme  ve web üzerinden kütüphaneden nasıl yararlanacağı konularında sunum yaptı. Neziha Üstüner kütüphanenin akademik dönemde hafta içi saat 08:00 - 21:30, hafta sonu 10:00-16:30'a kadar hizmet verdiğini ancak 7/24 olarak kullanabilecekleri iki okuma salonları olduğunu söyledi. 


Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Personeli Tacettin Koyunoğlu öğrencilere otomasyon, ders geçme durumları, sınav sistemi ve disiplin kurulundan bahsetti ve bunlara dikkat etmeleri gerektiğini belirtti. Ders kayıt işlemlerinin öğrencilerin danışmanları tarafından onaylandığını vurguladı.


Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer Çelik hizmetler ve topluluklar hakkında bilgi vererek şunları söyledi:


“En büyük hizmetlerimizden birisi beslenme hizmetidir. Üniversitemizin bütün yerleşkelerinde hizmet sunulmaktadır. Bütün yerleşkelerde yemek hizmeti vermekteyiz. Her yıl bin tane öğrenciye yemek bursu vermekteyiz. Yine yapmış olduğumuz en büyük faaliyetlerin içerisinde kültür sanat faaliyetleri geliyor. Topluluklar sayesinde kültür sanat yönünden faydalı olmaya çalışıyoruz. Birden fazla topluluğa üye olabilirsiniz. Yapmış olduğumuz en büyük faaliyetlerden birisi de spor faaliyetleridir.” 


Haber: Habibe Ödemiş

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·