İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal Radyo Kampüs’ün Konuğu Oldu

Kampüs · 16 Ekim 2019 · 0

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal Radyo Kampüs’ün Konuğu Oldu

İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Önal, Radyo Kampüs’te “Eğitim Söyleşileri” programına konuk oldu. Dekan Önal, felsefe alanı ve İletişim Fakültesi faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. 

 

Dekan Önal iletişimin, felsefe dahil sosyal bilimlerin çoğuna açık bir disiplin olduğuna değindi ve şunları ifade etti:

 

“İletişim alanı tek başına bağımsız bir alan değil. İletişime hizmet eden bilimler var. Aslında İletişim dediğimiz psikoloji, tarih, felsefe, sosyoloji gibi pek çok alanda elde edilen bilgilerin ustaca iletişime kanalize edilmesi, iletişimin bu çok boyutlu bütüncül yapısına katılması ile gerçekleşiyor. Bu yönüyle iletişim sosyal bilimlerin pek çoğuna açıktır.”

 

İletişim Fakültesi uygulama birimlerini ve fakülte bünyesindeki bölümleri anlatan Önal şöyle konuştu:

 

“İletişim Fakültesinin eğitim ve öğretim, bir de uygulama birimleri açısından iki yönüyle değerlendirilmesi gerekir. Uygulama birimlerimiz olarak İNÜHABER Merkezimiz var. Burada kampüsün içerisinde olup bitenleri sanal ortamda haber portalı olarak sunuyoruz. Aynı zamanda İnönü İletişim Gazetesi’ni de çıkartıyoruz. Bir diğer uygulama Ajans İletişim, son olarak da Radyo Kampüs uygulama birimimiz bulunmaktadır. Bunlar bizi dışarıda tanıtan en önemli uygulama alanlarımız. Bunun dışında üç bölümde eğitim ve öğretim faaliyetini sürdürüyoruz. Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Gazetecilik ile Radyo Televizyon ve Sinema bölümlerimiz bulunmaktadır.”

 

Son olarak iletişim eğitiminin, diğerlerine göre teoriğin yanında uygulamalı eğitimin de verilmesini gerekli kılan bir alan olduğunu vurgulayan Dekan Önal, öğrencilerin bu anlamda büyük avantaja sahip olduklarını dile getirdi ve şunları söyledi:

 

“İletişim Fakültesinde doğası gereği uygulama alanları kaçınılmazdır. Örneğin felsefede veya başka alanlarda teorik dışında uygulama gerekmeyebilir ama iletişim uygulaması olmadan yürüyecek bir alan olmadığı için fakültelerimiz genellikle kurulur kurulmaz bu tür uygulama birimleriyle birlikte açılıyor. Bizim belki de en takdire şayan faaliyetlerimiz uygulama birimlerimiz. Çünkü teorik bilginin bir şekilde test edilmesi lazım ve öğrencilerimiz şehirde bu imkânı bulamayabiliyor. Burada fakülte olarak hem öğrencilerimiz eğitimlerini sürdürüyor hem de uygulamasını aynı bina içerisinde görebiliyor. Bu da öğrenciler için müthiş bir avantajdır.”

 

Haber: Çiğdem Erhan

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·