"Diş Hekimliği ve Hipnoz" Konferansı Düzenlendi

Sağlık · 21 Ekim 2019 · 0

"Diş Hekimliği ve Hipnoz" Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür  Merkezinde Diş Hekimi Ali Eşref Müezzinoğlu tarafından “Diş Hekimliği ve Hipnoz" konulu konferans verildi.

 

Gerçekleştirilen konferansa Dt. Ali Eşref Müezzinoğlu, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

Konuşmacı Müezzinoğlu ömrünün hipnoterapi ile başladığını ve hipnoterapi ile devam ettiğini söyledi. 1973 yılında ilk cerrahi müdahalesini yaptığını dile getiren Müezzinoğlu, sözlerine şunları söyledi:

 

“1973 yılının Temmuz ayında bir diş hekimi olarak muayenemde bana gelen hastanın tedavilerini dayımın telefondan yaptığı hipnozla, hiç anestezi kullanmadan, hiçbir gereksinim duymadan o vakaya erişmenin fırsatını yakaladım.”

 

Marmara Üniversitesinin mezunu olarak serbest çalıştığı zaman diş hekimliği fakültesine giderek özellikle doktora öğrencilerine ve diğer öğrencilere Çarşamba ve Cuma günleri haftada ikişer saat olmak üzere hipnoz eğitimi vermeye başladığını dile getiren Müezzinoğlu şöyle konuştu:

 

“Aradan yıllar geçti. 1999 yılına geldiğim zaman, bu sefer Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi kurulmuştu. O zaman beni çok iyi tanıyan Dekan Türker Sandallı, ‘Alicim sana ihtiyacım var. İşini bırak üniversiteme gel’ dedi. Yeditepe Tıp Fakültesinde hasta hekim ilişkileri, psikolojik yaklaşımlar, diş hekimliği hipnodonti ve tıpta hipnoz eğitimi verdim.”

 

“Biz İnsanı Sadece Beden Olarak Düşünüyoruz"

 

Yeditepe Üniversitesinden sonra Aydın Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesinde de görev aldığını ifade eden Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

 

“Bu anlattıklarımdan şuna değineceğim. Ben bir diş hekimi olmama rağmen nöropsikyatri hastanelerinde çalışmak suretiyle diş hekimliği dalının dışında da o zamanki boşluk nedeniyle alternatif olmadığı için ve pek çok obsesif vakanın tedavisinde, bağımlılık tedavilerinde tamamlayıcı ve destekleyici çizgiye geldik. Batı dünyasında ‘hipnoz indirect’ diye tabir ettiğimiz hastaya temas etmeden ve buna bağlı olarak tedavinin yapılması şeklindedir. Biz insanı sadece beden olarak düşünüyoruz.”

 

Haber: Eda Baytak- Adnan Özer- Başak Başer- Nisa Öztuna- Nuray Sagisan

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·