Engelsiz İnönü Projesi’nin Hedefleri Anlatıldı

Kampüs · 23 Ekim 2019 · 0

Engelsiz İnönü Projesi’nin Hedefleri Anlatıldı

Engelsiz İnönü Koordinatörlüğü tarafından Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonunda 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının ilk bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nusret Akpolat, İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ilkım, engelli öğrenci temsilcileri ve  öğrenciler katıldı.

 

Bilgilendirme toplantısına konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Nusret Akpolat, geçen yıldan itibaren Engelsiz İnönü Birimi’nde yeni bir alan açtıklarını belirterek şunları söyledi:

 

“Hiçbir üniversitede olmayan güzel bir organizasyon şemasıyla yapılandırdık. Organizasyon şemasında engellilerin sorunlarını iletebilecekleri ve bu sorunları hızlı bir şekilde çözebilecek kişiler belirlendi. Bu kişiler web sayfamızda bulunmaktadır.’’

 

Engelsiz İnönü Birimi’nin daha iyi ilerlemesi için çalışmalara devam edeceklerini belirten Prof. Dr. Nusret Akpolat, şöyle konuştu:

 

“Birimimizin oturması için üst yönetim olarak çok sıkı takipteyiz. Bu organlarımızın da işleyişine dikkat ediyoruz. Yılda iki defa birim sorumlularıyla ve o birimdeki öğrenci temsilcileriyle toplantı yapmayı, yönergemize zorunlu olarak koyduk. Bunu zorunlu tanımladık ki yılda iki defa tüm sıkıntılarımızı konuşalım ve çözümüne yardımcı olalım.”

 

“Görme Engelli Öğrencilerimiz İçin Kütüphanede Birim Oluşturacağız”

 

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında hedeflerinin, eğitim ve öğretimdeki engelleri kaldırmak olduğunu belirten Akpolat “‘Engelsiz Kütüphane’ diye bir proje üstünde çalışıyoruz.  Bu projenin desteği çıktığı zaman, görme engelliler için kütüphanede bir birim oluşturacağız ve bu birimde öğrencilerin kendi eğitimlerini devam ettirebilmeleri için gerekli tüm altyapıyı da orda kurgulayacağız.” dedi.

 

Her engelli öğrencinin belirli haklarının olduğunu vurgulayan Engelsiz İnönü Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ilkım ise şunları söyledi:

 

“Ulaşılabilirlik, eğitim veya sosyal haklar ve bu haklar konusunda zaman zaman toplantı yapıp bu  öğrencilerin haklarını sorumlu olan hocaların anlatması gerekiyor.”

 

Toplantı sonunda Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Niyazi Özer, 2018 yılında başlayan Engelsiz İnönü  adlı projenin detaylarını da anlatarak kısa bir sunum yaptı.

 

Haber: Gamze Taşdemir- Arzu Ergün- Mustafa Canpolat- Hakan Şimşek- Habibe Culum- Gülnaz Barka

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·