Uluslararası Özel Yetenekliler Eğitimi Kongresi Düzenlendi

Kampüs · 05 Kasım 2019 · 0

Uluslararası Özel Yetenekliler Eğitimi Kongresi Düzenlendi

Uluslararası Özel Yetenekliler Eğitimi Kongresi (IGATE’19) İnönü Üniversitesi ve Türkiye Zekâ Vakfı’nın destekleriyle 1-3 Kasım tarihleri arasında Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

 

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Gamze Akkaya ve Dr. Öğr. Üyesi Pelin Ertekin ile Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Yetenekliler Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Serdar Köksal’ın başkanlığını yaptığı kongreye, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Erdem’in yanı sıra akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler katıldı.

 

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Dr. Öğr. Üyesi Gamze Akkaya, özel yetenekli bireylerin toplumların gelişmesine fayda sağlayıp, rol alabilecek niteliklere ve kapasiteye sahip oldukları için her zaman dikkat çektiklerini belirtti. Akkaya, özel yetenekli bireylerin bu nitelikleri sebebiyle gerek ulusal gerekse uluslararası boyutta akademik çalışmalara konu olduklarını ifade etti.

 

Akkaya bu çalışmaların, özel yetenekli bireylerin sahip oldukları öğrenme yeteneklerini en üst seviyeye çıkarmayı ve bu bireylerin toplumlara sundukları katkıların sürekli hâle getirilmesinin sağlanmasını amaçladığını vurguladı. Dr. Öğr. Üyesi Akkaya, kongrenin diğer bir amacının ise bilhassa özel yeteneklilerin eğitimi konusunda çalışan farklı disiplinlerden gelen akademisyenlerin ve öğretmenlerin bir araya gelmelerini ve fikir alışverişinde bulunmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

 

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Erdem ise eğitimin toplumun bütün kesimlerini içeren bir süreç olduğunu belirtti ve özel yetenekli bireylerin bu süreç içerisinde ihmal edildiğini vurguladı. Dekan Prof. Dr. İlhan Erdem, toplumun her kesimini eğitmenin eğitim fakültelerinin aslî görevi olduğunu söyledi.

 

Erdem özel eğitim bölümünün yeni kurulmuş olmasına rağmen düzenlenen kongre ile disiplinler arası çalışmayı gerektiren alana önemli bir katkı sağladığını belirtti. Kongrenin konularından birisinin de öğrenme güçlüğü olduğuna değinen Prof. Dr. Erdem, öğrenme güçlüğünün özellikle irdelenmesi ve açıklanması gereken önemli çalışma alanlarından birisi olduğunu vurguladı.

 

Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesi bünyesinde Üstün Zekâlılar Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin ve Çocuk Üniversitesi’nin faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti ve üniversite olarak özel eğitim sahasına son katkılarının özel eğitim bölümü bünyesinde kurulan “Özel Yetenekliler Eğitimi Ana Bilim Dalı” olduğunu söyledi.

 

“Özel Yetenekliler Eğitimi Ana Bilim Dalı’nın İnönü Üniversitesinin alana verdiği önemi gösterdiğini ifade eden Rektör Kızılay, toplumun küçük bir kısmını oluşturan ve diğer öğrencilerden ayrılan üstün zekalı öğrencilerin farklı bir ilgiyi hak ettiklerini vurguladı. Kızılay, bu öğrencilerin toplumun geleceğinin önemli bir parçası olduğunu ve bu alanda yapılan çalışmalara çok önem verdiğini ve desteklediğini ifade etti.

 

Rektör Kızılay, bu kongre kapsamında özel yetenekli bireylerin eğitiminde faaliyet gösteren kurumlar ve araştırmacılar arasında işbirliğinin sağlanabileceğini belirterek ikinci kez IGATE’ye ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını vurguladı. Prof. Dr. Kızılay, konuşmasını kongre başkanları Dr. Gamze Akkaya’ya ve Dr. Pelin Ertekin’e, bilim ve düzenleme kurullarının diğer üyelerine teşekkür ederek sonlandırdı.

 

Milli Eğitim Bakanı Danışmanı Dr. Mahmut Çitil “Eğitim 2023 Vizyonu Işığında Özel Yeteneklilerin Eğitiminde Yapılanlar ve Yapılacaklar” isimli konuşmasında Eğitim 2023 Vizyonu’nda alınan kararlar çerçevesinde özellikle üniversiteler ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğiyle eğitim fakültelerinin bünyesinde yer almaya başlayan özel yetenekliler eğitimi ana bilim  dallarının önemini vurguladı.

 

Türkiye Zekâ Vakfı Başkanı Emrehan Halıcı ise “Öğrenme Motivasyonu” başlıklı konuşmasında sorgulamanın, merakın ve içsel motivasyonun önemini belirtti ve özel yetenekli bireylerin gelişiminde öğreten ve öğrenen arasındaki sevginin önemine değindi.

 

Kongre, Dr. Lianne Hoogeveen’ın “Öğrenme Güçlüğü Yaşayan Özel Yetenekli Öğrenciler: Öğretmenler Cesur Olun!”,  Prof. Dr. Selda Özdemir’in “Özel Yeteneğin Bir Başka Boyutu: Savantlar” ve Brainfit Türkiye Kurucusu Dr. Mehmet Engin Uysal’ın “Öğrenme güçlüğü ve Nöro-motor Olgunluk.” konulu çağrılı konuşmaları ile devam etti.

 

Kongrenin ikinci gününde ise Dokuz Eylül Üniversitesi Özel Yetenekliler Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Burak Karabey, Eğitimci-Yazar Dr. Bahar Eriş ve Popular Science Dergisi Yayın Yönetmeni Şahin Ekşioğlu tarafından “Üstün Yeteneklilerde Matematik ve Müzik Eğitiminin Önemi ve Gelişimi” isimli panel gerçekleştirildi.

 

Özel yetenekli çocukların eğitimi üzerine gerçekleştirilen kongrede 3 gün boyunca ulusal ve uluslararası alanda 120’nin üzerinde bildiri, 1 Panel, 3 atölye çalışması ve 6 çağrılı konuşma gerçekleştirildi.

 

Haber: Rukiye Taşkın, Yusuf Tanrıverdi, Mahmut Yıldız


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·