24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

Kampüs · 24 Kasım 2019 · 0

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlandı

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Türkçe Topluluğu tarafından Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde “24 Kasım Öğretmenler Günü’’ kutlama programı düzenlendi.


Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasının ardından Turgut Özal kongre ve Kültür Merkezi’nde başlayan program, Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Resim İş Öğretmenliği Programı öğretim görevlilerinin hazırladığı karma-resim- heykel sergisinin açılışından sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti.


Düzenlenen kutlama programına Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdülkadir Baharçiçek, Prof. Dr. Nusret Akpolat, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Erdem,  Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Niyazi Özer, Eğitim Fakültesi Bölüm Başkanları, akademik personel ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Öğretmenlik mesleği üzerinde duran, öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunu belirten Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Erdem, mesleğin birkaç sorunundan bahsetmek istediğini belirtip şunları söyledi:


“Öğretmen yetiştirme durumu yıllarca tartışılmış bir konudur. 1997 yılında eğitim fakülteleri yeniden yapılandırıldı.  Özellikle ilkokul ve ortaokula öğretmen yetiştiren kurumlar haline dönüştürüldü.  Burada YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu)’ün bir tercihi oldu; eğitim fakültelerinin programları YÖK tarafından belirlenmiş oldu. İki yıl önce yine YÖK tarafından bir planlama yapıldı. Bu programlarda, bazı bölüm isimleri birleştirildi, anabilim dalları bölüm haline getirildi.  Ama aslında birbirinden bağımsız unsurların bir bölüm gibi telakki edilmesinin, YÖK nazarında değerlendirilmesi gerekir. Ortak programlar oluşturulurken, son 2 yılda yapılan programlarda öğretmenliğin temel niteliklerinden biri olan öğretmenlik uygulamalarının ve özel öğretim yöntemleri gibi, bazen de kendi iç bünyelerindeki uygulama derslerinin azaltılması, bu programın eksik yanlarından biridir.”


Teorik derslerden çok uygulama derslerine ağırlık verilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. İlhan Erdem:“YÖK’ün eğitim programlarının müfredatını belirlerken, teorik derslerden ziyade uygulama boyutuna da ağırlık verilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Son yapılan çerçeve programlarında buna çok riayet edilmediğini görmekteyiz, umarım bu eksiklik bir şekilde düzeltilebilir.” dedi.

Ayrıca eğitim fakültelerinde hala mevcut olan formasyon eğitiminin sorunlarından bahseden İlhan Erdem, bu konuyla ilgili iyileştirmelerin yapılması gerektiğini ve formasyon eğitiminin lise öğretmenlerini yetiştirmeye yönelik bir program olduğunu söyleyerek; bu formasyon açığının eğitim bilimcileri etkilediğini ifade etti.

 

Öğretmenler Günü Etkinliğinde konuşan Rektör Ahmet Kızılay, eğitimin temeli olan öğretmenlik mesleğine gereken desteği her zaman vereceğini belirterek şunları söyledi:


“Çok önemli bir alanla uğraşıyoruz: eğitim. Toplumumuzun geleceği, her şeyimiz. Bunda da en önemli aktör öğretmendir.  Çok büyük bir eğitim ordusuna sahibiz. Çok büyük bir eğitim camiası, eğitim alanlar ve verenler grubumuz var. Dolayısıyla her yıl 24 Kasım'da da, yeniden bir daha kendimize bakıp onları takdir etmemiz gerekir. Eğitim fakültesini çok önemsiyorum, onun için sizlerin çalışmalarını çok önemli buluyorum.  Çok önemli bir iş yapıyorsunuz, her fakülte çok önemli ama eğitim fakültesi ülkenin geleceği açısından en önemli fakültelerin başında sayılan bir fakülte. Onun için sizden bu konuda ufuk açıcı, güçlü bilgi ve çalışmalara ihtiyacımız var. Türkiye’nin tüm fakültelerindeki hocalarından, ülkemiz için çalışma yapmanıza, bunları paylaşmanıza, bunlar üzerinde durmanıza, burada çoğalmanıza ve ortak bazı düşüncelerde birleşmenize ihtiyaç var. Amacımız, geleceğe yönelik çok güçlü bir eğitimle donatılmış nesiller yetiştirmek. Kaygımız bundan kaynaklanıyor, bunu yapacağımıza da inanıyorum çünkü kaygı duyuyoruz, kaygı duyuyorsak çare bulmaya yöneliyoruz, bunu da yapacağız.”


Konuşmaların sonunda İnönü Üniversitesi Çok Sesli Korosunun düzenlemiş olduğu müzik dinletisiyle devam eden program, Prof. Dr. Aytaç Açıkalın’ın “Bir Gün Öğretmen Olmak” konulu konferansıyla sona erdi.


Haber: Gamze Taşdemir - Mehmet Tevfik Cibiceli

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·