Teknokentten “Fikri Sınai Mülkiyet Hakları” Konulu Konferans

Bilim · 26 Kasım 2019 · 0

Fikrî Sınaî Mülkiyet Hakları Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Konferans salonunda Teknokent ortaklığı ile “Fikrî Sınaî Mülkiyet Hakları” konulu konferans düzenlendi.

 

Konferansa, Malatya Teknoloji Transfer Ofisi (MTTO) Fikri Sınai Mülkiyet Hakları (FSMH) Uzmanı Ahmet Mete Kocamaz, Kuantum Patent A.Ş. FSHM Uzmanı Orhan Veli Çimen, Kuantum Patent A.Ş. Genel Müdürü Barış Kurt ve öğrenciler katıldı. Konferansta, öğrencilere patent alma süreçleri ve faydalarından bahsedildi.

 

Ahmet Mete Kocamaz, FSMH’den çıkan kararla ilgili olarak şunları söyledi:

 

“Fikrî Sınaî Mülkiyet Hakları Kurulumuzdan 2 adet karar çıkıyor. Bu kararlardan biri hizmet buluşu diğeri serbest buluş olarak adlandırılıyor. Hizmet buluşu demek İnönü Üniversitesi bu patentte hakkının olduğunu ve imkânları dâhilinde çıkmış olduğunu söylüyor. Öğrenciler, akademisyenler bu karar çıktıktan sonra patent hakkında hiçbir ücret ödemiyorlar. Üniversite aldığı haktan bağımsız olarak bütün ücreti ödüyor ve öğrenciler, akademisyenler ücretsiz bir şekilde patent sahibi oluyorlar. ”

 

Kocamaz, serbest buluşta ise tam tersi bir durum bulunduğunu söyledi ve sorumluluğun öğrenci ile akademisyende olduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

 

“Serbest buluşta ise üniversite patente destek olmak istemediğini, bu patente öğrencinin veya akademisyenin kendisinin başvurabileceğini ve hiçbir hak iddia etmediğini söylüyor. Bu patentin ve fikrî hakkın korunmaya alınmasının öğrencinin ve akademisyenin sorumluluğunda olduğunu söyler. Proje ve patentlerin yazımında sizlere yardımcı oluyoruz. Fikri bulmak ve uygulamaktan çok onu yazmak büyük bir yer ve zaman kaplar. Karşıdaki insana bu fikri onaylatma amaçlı yazmak, hepsinden önemli ve zordur. Patentleriniz daha fikirken sizlerden alıyoruz ve süreçlerden geçtikten sonra patent ve mülkiyet hakkı olarak sizlere veriyoruz.”

 

Orhan Veli Çimen ise katılımcılara öğrenciyken ve mezun olduktan sonra Teknokent'te firma kurabileceklerini ifade etti. Çimen, TÜBİTAK’a verilen projeler ile üniversite öğrencilerinin projeleriyle ilgilendiklerini ve değerlendirdiklerini belirterek mezun olduktan sonra, 5 sene boyunca bu haktan yararlanabileceklerini söyledi.

 

Çimen, fikir başvurusunu hem Türkiye’de hem de Avrupa’da gerçekleştirdiklerini ve patent başvurusunda bulunan öğrencilerin Araştırma Geliştirme (ARGE) birimlerinde çalışabileceklerini vurgulayarak şöyle devam etti:


“Bir fikriniz olması bir fikir ekosisteminde var olmanız çok ciddi kazançlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bir öğrencinin ARGE birimlerinde çalışıyor olabilmesi için patent müracaatında bulunması çok önemlidir. Lütfen önyargılarınızı kırın. ‘Bir fikrim var. Bu fikri kimle nasıl bir şekilde detaylandırabilirim?’ diye düşünün. Şimdi ortada fikir var ama patent için bunun nasıl olması lazım sorularına teknik bir çözüm üretmesi lazım. Yani nasıl var edeceksin? Üretim aşamasının adım adım nasıl olması lazım? Ülkemizde her şey patentlidir. Bir fikriniz var. Şimdi genel olarak farkındalık bilincinizi biraz daha yükseltmek istiyoruz. Peki, ne yapacağız? 10 tane mühendis arkadaşımızla birlikte ARGE birimlere giriyoruz neler geliştiriliyor neler yapılıyor onları inceliyoruz. Şimdi Teknokent'te yaptığımız, çalışan destekler var. Buradaki desteklerden çok sayıda insan yararlandı. Fikirlerinizin başvurusunu hem Türkiye’de hem Avrupa’da gerçekleştirebiliyoruz. Bu da birçok firmada olmayan bir özellik. Kuantum Patent olarak İzmir’de İstanbul’da Kahramanmaraş’ta Almanya’da ofislerimiz var. Bu ofislerde destek sağlıyoruz, çaba sarf ediyoruz.”

 

Barış Kurt, bir ürünün hangi başvuru türünde incelendiğine değinerek şu ifadeleri kullandı:

 

“Bugün üzerinde en geniş kapsamlı korumayı sağlayan patent başvurusunu ele alacağız. Patent başvuru türü olarak kendi içerisinde ikiye ayrılıyor. Patent belgesi ya da faydalı model belgesidir. Faydalı model belgesi patent başvurularının aslında bir alt belgesidir. Genellikle mevcut patentteki ürünler üzerinde faydalı gelişmeler yaptıysak bununla alakalı faydalı model başvurusu yapabiliyoruz. Bir ürün ile ilgili başvuru yapılmadan önce hangi başvuru türüne sahip olunur öncelikle onu tespit ediyoruz. Bir ürünle ilgili ya patent başvurusu yapılabilir ya da faydalı model başvurusu yapılabilir. Aynı ürün üzerinden hem patent hem de faydalı model başvurusu yapılamıyor.”

 

Son olarak Kurt öğrencilerin fikirlerini portatif üretmeden firmalara satabileceklerini ifade ederek şunları söyledi:

 

“Mevcut teknolojideki ürünlerin dezavantajlarını bularak bu dezavantajları nasıl avantaja çevireceğimizi yani kâğıt üzerine dökebiliyorsak bununla alakalı patent başvurusunda bulunabiliyoruz. Yani bu ne demek? İlla o ürünle, o fikirle alakalı bir portatif üretmek zorunda değiliz. Özellikle öğrenciler bu konudaki fikirleri ile alakalı patent başvurusu yaptığında portatif üretmeden dahi firmalara patentini satabiliyor.”

 

Haber: Habibe Ödemiş – Meral Çal - Eren Sakallı - Tayfur Kavurga

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·