Alparslan Türkeş Yaş Gününde Anıldı

Kampüs · 28 Kasım 2019 · 0

Alparslan Türkeş Yaş Gününde Anıldı

İnönü Üniversitesi İdealist Öğrenci Topluluğu tarafından Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda “Alparslan Türkeş ve İdealleri” konulu konferans düzenlendi. Konferans Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı.

 

Konferansta İdealist Öğrenci Topluluğu Başkanı Mustafa Karakuş, “Türk subayı ve siyasetçi Alpaslan Türkeş’i 102. ad gününde rahmet ve minnetle andıklarını” söyleyerek sözü konferansa konuşmacı olarak katılan Dr. Öğretim Üyesi Barış Yılmaz’a bıraktı.

 

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Barış Yılmaz Alparslan Türkeş ile tanışma hikayesini anlattı ve şunları söyledi:


“Alparslan Türkeş İle Kayseri Erciyes’te tanışma fırsatı buldum. Erciyes’i bilirsiniz 3916 metrelik koskoca Orta Anadolu’da bir dağdır. Ama emin olun 13-14 yaşındaki Barış’ın gözünde Alpaslan Türkeş o Erciyes Dağından kat ve kat daha büyük bir dağdı, çünkü bakışı, konuşması, başımızı okşaması, ülkücülere davranışı, evlatlarıyla sohbet etmesi her biri, bir dağın aslında verdiği büyük bir cesaretti.”


Konuşmasının devamında Yılmaz, “1997 yılında acı bir haberle hepimiz sarsıldık. Cenazesine gittik. Cenazesinde bir kez daha o dağın, o yüce zirvenin Türk milleti tarafından ne kadar sevildiğini gördüm. Son dönemlerde görülen en kalabalık cenaze törenlerinden biriydi” ifadelerini kullandı. Alparslan Türkeş’in hayatından ve ideallerinden söz eden Yılmaz “Tarih boyunca Türklerin içinden hep kahraman şahsiyetler çıkmıştır, Alparslan Türkeş’te bunlardan birisidir” dedi.

 

Konferans müzik ve şiir dinletisi ile sona erdi.

 

Haber: Mustafa Canpolat- Ömer Faruk Dilek-Adnan Özer-Rukiye Taşkın- Edanur Baytak


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·