Deizm Paneli Düzenlendi

Kampüs · 02 Aralık 2019 · 0

Deizm Paneli Düzenlendi

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Prof. Dr. Hulusi Arslan moderatörlüğünde“Deizm” konulu panel düzenlendi.


İlahiyat Fakültesi Zahit Aksu Konferans salonunda düzenlenen İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Birsin, Temel İslam Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kubat ve diğer öğretim elemanları ile öğrencilerin katıldığı Deizm konulu öğrenci paneli Tarihçe-İddialar ve Açmazlar şeklinde üç ana başlık altında ele alındı.


Panel öncesinde moderatör olarak Kelam Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hulusi Arslan Deizm ile ilgili bazı noktalara değindi. Deizm’in günümüz dünyasında revaçta olduğundan, Müslüman gençleri etkisi altına aldığından bahsederek panel öncesi katılımcılara ön bilgi verdi ve sözü panelistlere bıraktı. 


Tarihçe kısmını İlahiyat Fakültesi 3.sınıf öğrencisi Zemzem Gölbaşi adlı öğrenci, deizmin tarihsel arka planını ve tarih içerisinde geçirdiği evreler bağlamında dinleyicilere sundu. İddialar kısmını sunan İlahiyat Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Hanife Fırat ise deizmin neden peygamber tasavvurunu kabul etmediğini, insan aklının tek başına her şeyi anlamaya yettiği iddialarını, deist düşünürlerin bizzat yazdığı eserleri kaynak göstererek, deizmin aslında İslamın ruhuna ters düştüğünü izleyicilere açıkladı. 


Sunumunda Deizm’in açmazlarını ele alan İlahiyat Fakültesi 3. sınıf öğrencisi Cihad Dayan ise deizmin belirtilen iddialarının yersiz olduğunu, İslam hakkında keyfi yorum yapmaktan meydana geldiğini ve bu iddiaların bir nevi karalama politikası olduğunun altını çizdi. Deizm’in açmazlarının azımsanamayacak derecede fazla olduğunu ve Müslümanlar’ın şahsi yorumlarının İslam’ın temel ilkeleriyle karıştırılıp gerçek islam buymuş gibi lanse edilmesinden kaynaklandığına da değindi. Sözlerini hem günümüz hem Deizm’in tarihçesi bağlamında “Hristiyanlar arasındaki Deizm Hristiyanlığı bilmekten Müslümanlar arasındaki Deizm ise İslam’ı bilmemekten kaynaklanır” diyerek sonlandırdı. Soru-cevap kısmı ile panel sona erdi. Panel sonunda katılımcılara hediyeler taktim edildi.


İNÜHABER MERKEZİ

 


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·