3 Aralık Dünya Engeliler Günü Etkinliği Düzenlendi

Kampüs · 04 Aralık 2019 · 0

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliği Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde Engelsiz İnönü Koordinatörlüğü tarafından “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” programı düzenlendi.

 

3 Aralık Dünya Engeliler Günü etkinliğine Battalgazi Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Kırçuval, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal Gündoğdu, Engelsiz İnönü Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ilkım, İnönü Üniversitesi Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Abdurrahman Hamamcı,  Otizm Derneği Başkanı Alaaddin Baydaş, Down Sendromlular Derneği Başkanı Nursel Vardım, akademik personel ile öğrenciler katıldı.

 

Engelsiz İnönü Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ilkım, engelli bireylere fırsat verildiğinde çok iyi yerlere geldiğini ve farklı spor dallarında başarı elde eden bireylerin yurt dışında ülkemizi temsil ettiklerini ifade etti.

 

İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, 2018 yılından bu yana Engelsiz İnönü Koordinatörlüğünü kurduklarını söyleyerek şunlara değindi:

 

“Özellikle bizim imkân sağladığımızda engelli bireylerimizin neler yapabileceği son derece açık ve ortada. Ama sorun bizim yeterli imkânları sağlayamamamızdı. İnönü Üniversitesi olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Son yıllarda özellikle Engelsiz İnönü Birimi Koordinatörlüğünün yaptığı çalışmalar bu konuda gerçekten önemli çalışmalar oldu.”

 

Engelli bireyler için yapmış oldukları çalışmalar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Baharçiçek sözlerine şöyle devam etti:

 

“Görme engelliler için navigasyon sistemi kurduk. Yemekhanede kolaylıklar sağladık. Yine engellilerin şikayetlerini rahatlıkla iletebilecekleri bir platform oluşturduk.”

 

Son olarak Prof. Dr. Baharçiçek, amaçlarının Engelli bireyleri kültürel ve sanatsal etkinlikler ile sosyal hayatın her alanında görünür hale getirmek olduğunu söyledi.

 

Etkinlik İnönü Üniversitesi Vakfı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri ile Down Sendromlular Derneğine bağlı engelli çocukların şiir, türkü ve halk oyunları ile sona erdi.

 

Haber: Habibe Ödemiş - Faruk Küçük - Eren Sakallı

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·