‘Siyasal İletişim’ Konferansı Düzenlendi

Bilim · 05 Aralık 2019 · 0

"Siyasal İletişim" Konferansı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) A. Naim Akman Konferans Salonu'nda Doç. Dr. Hasan Topbaş’ın konuşmacı olarak katıldığı “Siyasal İletişim” konulu konferans düzenlendi.

 

Etkinliğe, İktisâdi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Karabulut, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Gökhan Tuncel, İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Hasan Topbaş ve Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Barış Yılmaz'ın yanı sıra akademik personel ile öğrenciler katıldı.

 

Doç. Dr. Hasan Topbaş siyasal iletişimin bir ülkenin siyasal rejimi ve ideolojik yapılanmasına yönelik olduğunu söyleyerek şu şekilde konuştu:

 

“Ele alacağımız konu alacakaranlığın iki artısı siyaset ve iletişim, ikisinin bir arada bulunmuş olduğu bir alandır. Siyasal iletişim ile ilgili konuşurken herkesin aklına seçim süreciyle ilgili olan uygulamalar yani siyasi partilerin, siyasi liderlerin, seçmenlerin oylarını almak, iktidara gelmek için yapmış olduğu iletişimsel söylemler veyahut da seçmenlerin oy vererek kendisini yönetecek olan liderlerini seçmesi gelir. Siyasal iletişim literatüründe pozitivist ampirik yaklaşım deriz, dolayısıyla siyasal iletişimi seçim dönemine indirgeyerek siyasal iletişimi sınırlandıran bir alandır.”

 

Siyasal iletişimin hayatımızın her alanında yer aldığını ifade eden Doç. Dr. Hasan Topbaş sözlerine şöyle devam etti:

 

“Bir insanın kendisini siyasal iletişimsel mesajlara kapatması mümkün değildir. Ya mesaj alan nesnedir, ya da mesaj veren öznedir. Bu anlamda siyasal iletişim aslında toplumsal hayatımızın her anını kapsar. Genel olarak baktığımız zaman siyasi iletişimsel süreç bir ülkenin siyasal rejimi veya devletin ideolojik yapılanmasıyla ilgili tüm uygulamalardır. Terörist eylemlere karışmayan eylemler de siyasal iletişimin kapsamı ve çalışma alanına girer. Yapmış olduğunuz imza kampanyaları, siyasal katılımlar, gösteriler, eylemler de siyasal iletişimin kapsamına girer. ”

 

Siyaset ve iletişimin tarihsel süreç içerisinde iç içe olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Topbaş ilkel kabilelerin iktidarda olmak için belli özellikler aradığını belirterek şunları söyledi:

 

“İlkel kabilelerde iktidar sahibi olmanın dört özelliği vardır: adil olmak, cömert olmak, çok eşli olmak, iyi iletişim kurmak.  Bu bakımdan bakıldığında tarihsel süreç içerisinde önce dahi siyaset ve iletişimin birbiriyle iç içe olduğu görülmektedir. Tarihsel süreç içerisinde siyasal iletişim uygulamaları retorik veya propaganda olarak görülmüştür.”

 

Doç. Dr Topbaş siyasal iletişimin, siyasal aktörlerin belirli ideolojik amaçları muhataplara iletmek amacıyla çift yönlü iletişim ilkesi bağlamında kullandıkları araçlar ile yaptıkları uygulamalar olduğunu vurguladı. Topbaş, "Kamusal alanda yapılan siyasal tartışmalar ne kadar etkin ve işlevsel olursa siyasal iletişim de görevini o kadar iyi icra eder." diyerek sözlerini tamamladı. 

 

Haber: Ümhan Ayaz

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·