‘Dünya’da İstikrar Politikaları’ Konulu Konferans Düzenlendi

Kampüs · 07 Aralık 2019 · 0

‘Dünya’da İstikrar Politikaları’ Konulu Konferans Düzenlendi

İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Ekonomi Topluluğu tarafından “Dünya’da İstikrar Politikaları” konulu konferans düzenlendi.

 

Konferansa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Karabulut, Prof. Dr. Ahmet Uğur, Prof. Dr. Ali Koçyiğit, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

İstikrar politikalarının sadece ekonomik programlar olmadığını dile getiren Prof. Dr. Ali Koçyiğit, “İstikrar politikaları terimini duyduğumuzda hemen aklımıza ekonomik programlar gelir. İstikrar politikaları açıklanırken sanki ekonomik bir program gibi açıklanır. Politika araçları sıralanır. Enflasyon düşüreceğiz, üretimi arttıracağız, fiyat istikrarını sağlayacağız, işsizlik azalacak gibi ifadeler yer alır” dedi. 

 

İstikrar programları bağlamında Latin Amerika ülkelerinin özellikle bir laboratuvar teşkil ettiğini söyleyen Prof. Dr. Koçyiğit, sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Eğer istikrar politikaları tarihini incelersek Latin Amerika ülkelerini es geçmememiz gerekiyor. Türkiye doğu toplumları içerisindeki en parlak yıldız diyebilirim. ABD’de dünyaya uygulayacakları politikalar dizayn edilir.  Daha sonra bunlar, Latin Amerika ülkelerinde test edilir ve dünyanın diğer ülkelerine politikalar uygulanmaya çalışılır. Olaya bu açıdan bakmamız gerekiyor. Yeni yapısalcı uygulamaların tamamı askeri ihtilaller döneminde uygulanan programlardır.  Bu tesadüf değil. Yeni yapısalcı uygulamalar, devreye sokulması için Amerika’da dizayn edildi”

 

Haber: Gönül Bilek - Rukiye Çaygeç

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·