Eğitim Fakültesinde “İş Hayatına Ne Kadar Hazırsınız?” Konulu Program Düzenlendi

Kampüs · 08 Aralık 2019 · 0

Eğitim Fakültesinde “İş Hayatına Ne Kadar Hazırsınız?” Konulu Program Düzenlendi

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Malatya Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü ve Mercan Eğitim Kurumları tarafından ortaklaşa ‘İş Hayatına Ne Kadar Hazırsınız?’ konulu program düzenlendi.

 

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Erdem, İŞKUR İl Müdürü Vahap Toman, Mercan Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Özcan Mercan, İş ve Meslek Danışmanı İş Kulübü Lideri Samet Eti, akademik personel ve öğrenciler katıldı.

 

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Erdem, üniversitede ilk defa düzenlenen bu etkinlik için teşekkür etti. Dekan Erdem, kendini geliştiren ve ifade edebilen bireylerin iş bulma imkanlarının arttığını vurguladı ve şunları söyledi:  

 

“Malatya  İŞKUR kurumu temsilcileri ve Mercan Kolejinin iş birliğinde düzenlenen bu etkinliği, üniversitede ilk defa olarak Eğitim Fakültesinde gerçekleştirdikleri için teşekkür ederim. Umarım bu çalışma, üniversitemizin diğer fakültelerinde de devam edecektir.”

 

Dekan Erdem, öğrencilerin mezun olduktan sonra en büyük kaygılarının iş kaygısı olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

 

“Gençlerin bugünkü en önemli sorunlarından biri de mezun olduktan sonra iş kaygısı olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de bunun giderilmesi için çok ciddi bir zemin var. Bu zemin içerisinde daha becerili olan, becerilerini geliştirmiş, kendini ifade etmeyi gerçekleştirmiş bireylerin iş bulma imkânları daha da artıyor. Bir nebze de olsa bu çalışmanın sizlere faydalı olmasını diliyorum.”

 

İŞKUR İl Müdürü Vahap Toman, mezun olan öğrencilerin tamamına iş bulamadıklarını ve bunun sebebini açıklayarak şu şekilde konuştu:

 

“Bizim gayemiz, amacımız, insan odaklı bir kurum olarak size ne kadar faydalı olabiliriz ve size ne verebiliriz düşüncesiyle bugün buradayız. Bizim, İŞKUR olarak karşılaştığımız şey, 58 bin tane aktif kayıtlı eleman var. Bunlar içerisinde 9 bin 700 tanesi 2 yıllık ve 4 yıllık üniversiteden mezun olan arkadaşlarımızdır. Neredeyse bunların tamamına iş bulamıyoruz. Özellikle 16 tane doktora yapmış, 4 bin 500 tanesi lisans mezunudur. Elinizde diplomanız olacak, evet, ama bilgili, donanımlı değilse, bu işi tanımıyorsa bu işi tanımlayamıyorsa, kendini tanıtamıyorsa işveren diplomanıza bakmıyor. Sadece bir mülakat yapıyor.”

 

Vahap Toman, katılımcılara konferansta iş alma becerilerinin neler olduğunu anlatacağını ve bunun faydalı olacağına inandığını ifade etti.

 

İş ve Meslek Danışmanı İş Kulübü Lideri Samet Eti, Malatya İş Kulübünün resmiyetten uzak, samimi halde faaliyette olduğunu ve işveren danışmalığı yaptıklarını söyledi.

Samet Eti, işverenlerin taleplerine göre iş arayanlara yardımcı olduklarını ifade ederek şunları söyledi:

 

“İşverenleri ziyaret ediyoruz. İşverenlerin taleplerini öğrenmeye çalışıyoruz. Kurumumuza gelen, iş arayan ile işveren arasında bağ kuruyoruz. Yani iş arayan vatandaşı doğru ise yönlendirmeye çalışıyoruz.”

 

İş Kulübünün farklarından bahseden Samet Eti, iş arayan ile yüz yüze görüşmenin artmasını sağladıklarını ve iş arayanı tanıma fırsatı bulduklarını belirtti.

 

Mercan Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Mercan ise öğrencilere deneyimlerinden bahsederek çeşitli tavsiyelerde bulundu.

 

Haber: Habibe Ödemiş - Mehmet Serhat Doğan

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·