“Basılı Gazeteleri Sadece Müzelerde Göreceğiz”

Bilim · 10 Aralık 2019 · 0

“Basılı Gazeteleri Sadece Müzelerde Göreceğiz”

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda Bilim Gençlik ve Fikir Topluluğu (BİLGEF)  tarafından “Dijital Devrim ve Yeni Medya Düzeni” konferansı düzenlendi.Konferansa konuşmacı olarak Gazeteci-Bürokrat Kemal Öztürk katıldı.


Günümüz devrimi çok geniş ve biz de bu devrimin tam ortasında yaşıyoruz. Örneğin Sanayi Devrimi, 17. Yüzyılda başladı ve hemen hemen hayatımızın tamamını değiştiren bir devrim oldu. O zaman birçok fabrikalar kuruldu ve o dönemdeki insanlar da tıpkı bizim gibi bir devrimin içinde olduklarını fark etmediler. Sonra her şeyi hayatın normal bir seyri gibi algıladılar.  Oysa biz şimdi geriye dönüp baktığımızda bunun insanlık tarihi için çok önemli bir devrim olduğunu anlayabiliriz. Giydiğimiz elbiselerden ayakkabılardan tutun konferanslardaki kullanılan malzemeye kadar aslında her şeyde bir devrim yapılmış.”

 

Osmanlı Devleti’nin Sanayi Devrimi’ni ıskaladığı gerekçesiyle hep eleştirildiğini vurgulayan Öztürk, “Osmanlı Devleti eğer o zaman fabrikalara geçseydi o yıllarda yıkılmazdı ve diğer devletler kadar güçlü olurdu diye eleştiriliyor. Sonra Sanayi Devrimi devrildi buna sanayi devrimi süreçleri deniyor. Bugün bir kısım sosyal bilimciler yaşadığımız dijital devrimin aslında 4. evresi diye bunu tanımlıyor ve bunun sanayi devriminden çok bağımsız bir devrim olduğunu söylüyorlar.” ifadelerine yer verdi.

 

“Bir Süre Sonra Basılı Eserleri Müzelerde Göreceğiz”


Gazeteci Öztürk, dijital devrimin en önemli özelliklerden bir tanesinin de her yıl dünyanın en büyük şirketlerinin sıralanması olduğunu belirterek şunları söyledi:

 

“30 sene önce sanayi devriminin ürünü olan birçok şirket vardı. Bugün bakıyorsunuz sıralamaya girenler Google, Apple, Microsoft gibi dijital sektörde çalışan şirketler. Bunlar dünyanın en pahalı ve zengin şirketleri. Devrim kendisini bazı yerlerde gösteriyor. Bu devrim en çok iletişim ve medya alanında etkilerini gösteriyor. Bir süre sonra basılı gazeteleri sadece müzelerde göreceğiz. Çünkü artık kimse gazete okumuyor. Herkes dijital versiyonunu okuyor. Her yıl gazete okuyan kişilerin sayısı düşecek ve zamanla ortadan kalkacak.”

 

Öztürk, “Dijital devrim tahmin ettiğimizden daha büyük bir etki yarattı. Her yerde bunu görebiliyoruz. Mesela WhatsApp konuşmalarında gençler kendi aralarında tamam yerine ‘okey’, olmaz yerine ‘emoji’ kullanıyor. Artık telefondaki emojiyle konuşmaya başladılar. Ne yazık ki bir genci buraya çağırsam sahnede 10 uzun cümle kuramaz. İlk insanlar gibi hep bir emojiyle konuşuyorlar. Alışverişlerin, beğenmelerin, surat asmanın hep bir emojisi oluştu. Bu neye etki edecek biliyor musunuz? Edebiyata etki edecek. Artık uzun romanlar okunmuyor, Twitter’da roman özetleri okunuyor. Bu büyük bir değişim.” şeklinde konuştu.

 

Son olarak konuşma şeklimizin değiştiğini vurgulayan Kemal Öztürk, dijital devrimin yan etkilerinin çok büyük olduğuna değinerek şunları belirtti:

 

“Çok büyük bir devrimin ortasındayız. Bu devrim sanayi devriminden on kat daha güçlü ve yüz kat daha geniş alana yayılmış durumda. Çok hızlı tüketiyoruz. Bu yüzden bu hızı yakalayamıyoruz ve gelecekte çocuklarımız ve torunlarımız birer dijital köle haline gelecek. Yani torunlarımız dijital veriye dönüşecek. Teknolojiyi kullanmazsanız köleleşirsiniz ama öğrenemezseniz de yine köleleşirsiniz.” şeklinde konuştu.

 

Haber: Deniz Deniz -Ceyda Kıssal - Rukiye Kırmızı

 


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·