"Finans X İGT”

Ekonomi · 12 Aralık 2019 · 0

"Finans X İGT”

İnönü Üniversitesi Girişimcilik Topluluğu tarafından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet İrfan Kurt'un konuk olduğu "Finans X İGT” programı düzenlendi.


İktisadî ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Ek Bina Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinliğe İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, BDDK Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet İrfan Kurt, İnönü Üniversitesi Genel Sekreteri - İşletme Bölüm Başkanı ve Girişimcilik Topluluğu Danışmanı Prof. Dr. Hakan Erkuş, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Karabulut, kamu ve özel bankaların temsilcileri ile akademik personel ve öğrenciler katıldı. 


Açılış konuşmasını yapan İşletme Bölüm Başkanı ve Girişimcilik Topluluğu Danışmanı Prof. Dr. Hakan Erkuş, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi açısından anlamlı ve motive eden bir etkinliği gerçekleştirdiklerini vurguladı ve sözü Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızalay’a bıraktı.İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, etkinlik için Girişimcilik Topluluğu Danışmanı Prof. Dr. Hakan Erkuş’a, Yönetim Kurulu Başkanı ve ekibine teşekkür etti ve sözlerine şu şekilde devam etti:


“İrfan bey çok önemli bir konumda ve makamda çalışıyor. Ülkemiz için çok önemli bir yerde bankacılık ve finansta beyin olan, yönetimin en üst noktası olan BDDK’da başkan yardımcılığını yürütüyor.  Üniversitemizden mezun olan bir başkanımızın orada olmasından ben de üniversite rektörü olarak hem gurur duyuyorum hem de size örnek olmasını vurgulamak istiyorum.”


Rektör Kızılay programın katılımcılara fayda sağlayacağını ifade ederek şunları söyledi: 


“Sizler iktisadi ve idari bilimler fakültesinin, tam da bu alanın geleceğinde, bu kurumlarda çalışacak insanlarsınız. Dolayısıyla İrfan Kurt’u tanımanızı, öz geçmişini muhakkak dinlemenizi ve okumanızı tavsiye ediyorum. Bu bir kariyer toplantısı diyebilirim aslında. Tabi ben daha çok İrfan Kurt’dan Türkiye'nin ekonomisini, gidişatını, finansını dinlemek isterim. Ama sizin asıl ihtiyacınız olan kariyer açısından nasıl bir yol çizmeniz gerektiğini size kendi hayatından da belki örneklerle anlatması, sizin için çok önemli ve en kıymetli bilgiler olacak.”


“Güçlü ve Zayıf Yönlerimizi Görebilmeliyiz.”


BDDK Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet İrfan Kurt ise konuşmasına proaktif  kavramını  açıklayarak başladı ve iş mülakatları öncesi gerekenlerle ilgili konuştu.  Kurt: Proaktif ne demekti? Bir şeyi daha önceden harekete geçirmek, olay olmadan önce onunla ilgili alt yapıyı hazırlamak, enerjiyle harekete geçirmek yani pozitif enerjiden bahsediyoruz. Mesleği seçerken bir mülakatçının karşısına gittiğimizde karşımızda daha iyi bir mülakatçı varsa sorduğumuz sorular bu alt yapıları öğrenmeye yöneliktir.” dedi. İrfan Kurt sözlerine şu şekilde devam etti:


“İşletmeci, yönetici yönünüzün bugünden farkında olup geliştirmemişseniz yarın öbür gün sizden o beklentiler gerçekleştiğinde o zaman farklı tarafa uyum sağlamakta zorlanabilirsiniz. Y ve Z kuşağının en önemli zorluklarından birisi budur.”


Öğrencilerin katılımlarıyla sözlerine devam eden Kurt, konfor alanından yüksek performans çıkmayacağına vurguladı ve şöyle konuştu:


“Biz insanlar hepimiz bir süre sonra üst performans ve alt performans arasında gider geliriz, tıpkı kalp grafiği gibi bazen aşağı düşeriz sonra uyanırız. Biz şöyle diyoruz: ‘Konfor alanından yüksek performans çıkmaz.’. Okul, bölüm, öğrenci, kişi, birey, anne, baba, çocuk olarak eğer siz yüksek performansa talipseniz o zaman konfor alanından çıkmanız gerekiyor. Oradaki yüksek performansı kendinize yeni bir konfor alanı olarak oluşturmanız gerekiyor. Bu da nedir? Rutinin dışına çıkmak, olmayanı yapmak. Bunun için ne gerekiyor? Vizyon gerekiyor. Neden? Vizyon insana enerji sağlar, vizyon insanı yolda tutar motivasyonunu sağlar.” 


Programın sonunda öğrenciler arasında çekiş yapıldı ve çekilişi kazanan 10 öğrenciye  İngilizce kursu hediye edildi.


HABER: Elif  Tilbaç, Tayfur Kavurga, Ahmet Yılmaz 

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·