Kalite Standartları Yönetim Sistemi Belgesi İnönü Üniversitesi’ne Takdim Edildi

Kampüs · 19 Aralık 2019 · 0

Kalite Standartları Yönetim Sistemi Belgesi İnönü Üniversitesi’ne Takdim Edildi

İnönü Üniversitesi Rektörlük Senato Salonu’ nda Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin’in katılımıyla TSE EN ISO 9001: 2015 Belgesi Takdim töreni yapıldı.


Törene TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Türk Standartları Enstitüsü ve Malatya Ürün Belgelendirme Müdürü Eraslan Yılmaz, Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Meslek Yüksek Okul Müdürleri, Daire Başkanları ve üniversite yöneticileri katıldı.


İnönü Üniversitesi Strateji Geliştirme Daire Başkanı Birol Kılıçaslan, belge töreninden önce yaptığı sunumda İnönü Üniversitesi’nin 2017-2018 eğitim ve öğretim yılını ‘Kalite Yılı’ ilan ettiğini, 2018 yılından itibaren de kalite yönetim sistemi belgelendirme faaliyetlerine başladıklarını söyledi.


Kılıçaslan, 2018 yılı içerisinde Kalite Yönetim Temsilcisi olarak Kalite Birimi Şube Müdürü Ali Kılıç ile üniversitenin tüm birimlerini 4 defa ziyaret ederek kalite yönetim sistemi hakkında bilgilendirme toplantıları yaptıklarını ifade etti.


Kalite belgesinin İnönü Üniversitesi’ni ulusal ve uluslararası alanda daha üst seviyelere çıkaracak bir araç olduğunu söyleyen Birol Kılıçaslan, sözlerine şöyle devam etti: “Biz bu aracı tüm çalışanlarımızla kullanarak üniversitemizi sürekli geliştireceğiz. Bu belge bizi kalite yönetim sistemi anlayışı doğrultusunda hareket eden bir üniversite hâline getirecektir. Belgeyi almak önemlidir ancak belge sonrasında sürekli iyileştirme döngüsüne girerek belgenin sürekliliğini sağlamak daha da önemlidir. Bu sürekliliğin sağlanması için de her yıl TSE tarafından yapılacak gözetim denetimlerinde somut olarak sürekli iyileştirme ve geliştirmelerin yapıldığını göstermek zorundayız.”. 


Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, İnönü Üniversitesi’nin almaya hak kazandığı TSE ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi’nin iki açıdan büyük önem taşıdığını belirterek şunları söyledi:


“Birincisi, böyle bir çalışmanın bir liderlik olmadan, buna inanmış bir takım kurmadan ve bir kurumsal inanç tesis edilmeden yapılabilecek bir çalışma olmaz. Başta rektörümüz olmak üzere kalite çalışmalarını yapmak için oluşturulan takım ve üniversitenin her seviyedeki çalışanının buna inanmış olmaları ve bu konuda gayret sarf etmiş olmaları ancak böylesine bir çalışmayı neticelendirmeyi sağlıyor ve anlamlı hale getiriyor. İkincisi ise eğitim kuruluşları ulusal ve uluslararası alanda akreditasyon, kalite, sıralama gibi belli ölçülerde ayrıştırılıyor.”.


Şahin, üniversitenin aldığı belgenin önemli olduğunu, eğitim kuruluşlarının ulusal ve uluslararası alanda, akreditasyon, kalite ve sıralama gibi ölçülerle birbirinden ayrışma gayreti içerisinde olacağını ve kalite yönetim sistemi belgesine sahip kuruluşların uluslararası sisteme daha kolay adapte olacaklarını ve bunun üniversitenin gelişmesine çok ciddi katkılar sağlayacağını söyledi.


“Standartlara Etkin Olarak Katılan Ülkeler Aynı Zamanda Gelişmiş Ülkeler İçerisinde”


TSE’nin yaptığı faaliyetlerin iki önemli başlığı olduğunu dile getiren Şahin:

“Biri ismimizin de içerisinde yer alan standardizasyon faaliyetleri. Dünyada ticaretin dili ortak standartla ifade ediliyor. Dünyada korumacılık, rekabet standartlar üzerinden organize ediliyor. Dolayısıyla standartlara etkin olarak katılan ve yön veren ülkeler aynı zamanda gelişmiş ülkeler içerisinde yer buluyor. İkinci önemli faaliyetimiz ise bizim uygunluk değerlendirmesi dediğimiz, test, muayene ve belgelendirme hizmetlerinin içinde bulunduğu grubu hem yurt içinde hem de yurt dışında hizmetlere devam ediyor. Ayrıca yurt içinde en fazla bilinen hizmetimiz TSE markasının güvencesi ile ürün ve tüketici arasındaki güven mekanizmasını tesis etmeye çalışıyoruz. Bunu tek başına yapma şansımız yok, en büyük paydaşımız kamu otoritesi, gerek iş dünyası, hemen hemen her şeyin merkezine koymamız gereken bilim. Dolayısıyla bizim yaptığımız faaliyetlerin tamamına üniversitelerimiz ne kadar inanırsa, aktif katılırsa ne kadar çok destek olursa bu mânâda aldığımız mesafe çok daha iyi olacaktır” diye konuştu.


Prof. Dr. Adem Şahin, İnönü Üniversitesi’nin çok köklü olduğunu ve kendi alanında yetkinliğe sahip, araştırma merkeziyle, Teknokent’i ile, tıp merkeziyle, fakülteleri ve yüksek okullarıyla güzide bir üniversite olduğunu vurguladı.


İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesi’nin Türkiye’nin köklü üniversitelerinden birisi olduğunu, akademik ve idari olmak üzere toplamda 6 bine yakın çalışanının, 42 bine yakın da öğrencisi olduğunu bunun da üniversitenin gücü ve zenginliği olduğunu söyledi.


Rektör Kızılay, kalite sürecini yürüttükleri takım ile birlikte bir buçuk yıl içerisinde yürüttüklerini ve başarılı sonuçlar elde ettiğini belirtti.


Rektör Kızılay,  son olarak şunları söyledi: “Bu başarıyı elde etmemizde büyük katkıları olan başta Rektör Yardımcımız Pof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Genel Sekreter Yardımcımız ve Strateji Geliştirme Daire Başkanı kalite koordinatörü Birol Kılıçaslan, strateji şube müdürü Ali Kılıç ve üniversitemizin her biriminde bu işe gönül veren ve bütün enerjisini kalite sürecinden kalite belgesini almamıza ve ulaşıncaya kadar tüm basamakları en iyi şekilde yürüten değerli çalışma arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”.


Konuşmaların ardından TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin tarafından İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay'a Kalite Yönetim Belgesi ve TSE bayrağı takdim edildi.

 

Haber: Kübra Yılmaz- Hatice Yetmen- Faruk Küçük

 

 


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·