Engelli Çocuklara Bahçe Terapi Uygulaması

Yaşam · 13 Ocak 2020 · 0

Engelli Çocuklara "Bahçe Terapi" Uygulaması

Engelli bireylere destek olmak için tasarlanan "Bahçe Terapisi" bireyin yeni beceriler edinmesini, dil becerilerini ve sosyalleşmesini geliştirmeye yardımcı oluyor.


İnönü Üniversitesi  Peyzaj Mimarlığı Bölümü ve Malatya Özel Battalgazi Belediyesi Engelsiz Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile işbirliği içinde ‘Bahçe Terapisi’ başlatıldı. 

 

İnönü Üniversitesi, Peyzaj Mimarlığı Bölümünde konuyla ilgili çalışmalarını sürdüren Dr. Öğretim Üyesi Sima Pouya, 2019 yılı Ekim ayında başlayan çalışmaya Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencilerinin aktif olarak katıldığını vurguladı. Özel Battalgazi Belediyesi Engelsiz Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yapılan bahçe terapisinin amacının engelli çocuklar üzerindeki fiziksel, zihinsel ve sosyal olumlu tesirlerinin belirlenmesi olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Sima Pouya, engelli çocuklar ve ailelerine bitkilerin tanıtılması, yetiştirilmesi ve bakılmasının öğretilmesinin de terapinin amaçları arasında olduğunu belirtti.

 

Rehabilitasyon merkezine düzenli olarak gelen farklı engelli öğrencilere odak grup çalışmasıyla 8 ay boyunca bahçe terapisi uygulandığını belirten Pouya, farklı gruptaki engelli öğrencilerin fiziksel, zihinsel ve sosyal açısından gelişmelerini ölçmek amacıyla değerlendirme ölçekleri kullandıklarının altını çizdi. Dr. Öğr. Üyesi Pouya konuyla ilgili şunları söyledi:

 

“Bahçe terapisi etkinlikleri kapsamında yapılan tüm el işi uygulamaları ve bitki yetiştirme faaliyetlerinin felç, ruhsal bozukluklar akinezi, bağımlılık ve eklem hareket açıklığı üzerinde etkili olması beklenmektedir. El işi uygulamaları terapilerinin oturma pozisyonundaki denge kaybının ve bunamanın azaltılması, bitki yetiştirme faaliyetlerinin ise osteoporoz ve spastisite üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir.

 

2002 yılında Devlet İstatistik Enstitüsü ve Özürlüler İdaresi iş birliği ile gerçekleştirilen Türkiye özürlüler araştırma sonuçlarına göre, nüfusun yüzde 12.29’unu engelli bireyler oluşturmaktadır. Buna göre ülkemizde 8 milyon 431 bin 937 kişi engelli olarak yaşamlarını sürdürmektedir. 600 bine yakın engelli çocuk yaşamaktadır. Türkiye’deki rehabilitasyon merkezlerinde yapılan terapi tekniklerinin hepsi kapalı alanda yapılmaktadır. Bu merkezler açık alanlara sahiptir ancak aktif olarak kullanılmamaktadır.

 

Tasarlanan bu bahçelerde, Bahçe Terapisi veya Hortikütürel Terapi (Horticulturel Therapy) yöntemleri uygulanmaktadır. Bahçe terapisinde kullanılan teknikler, katılımcıların yeni beceriler edinmelerini,  hafızada bilişsel yetenekleri kazanmaya, görev başlatma, dil becerileri ve sosyalleşmeyi geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Fiziksel Rehabilitasyon alanında da kullanılan bahçe terapisi bireyde kasları güçlendirme ve koordinasyonu sağlama, denge ve dayanıklılığı geliştirmektedir. Mesleki bahçe terapisi ortamlarında insanlar, bağımsız çalışmayı, problem çözmeyi ve talimatları takip etmeyi öğrenmektedir.”

 

İnönü Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Sima Pouya bahçe terapistlerinin, terapi ve rehabilitasyon için bahçecilik kullanımında özel eğitim, öğretim ile ilgili bilgilere sahip profesyonel bireylerden oluştuğunu vurguladı.

 

 

Haber: Habibe Ödemiş

 

 Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·