“Bugünkü Japonya” Konulu Konferans Düzenlendi

Bilim · 09 Mart 2020 · 0

“Bugünkü Japonya” Konulu Konferans Düzenlendi

Ülkeler ve Diplomasi Akademisinin bu haftaki konusu Japonya’ydı. İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Naim Akman Konferans Salonu’nda İ. İ. B. F. ile Uluslararası Gençlik Topluluğu tarafından "Bugünkü Japonya" konulu konferans düzenlendi.

 

Konferansa İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Karabulut, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Uğur ve Doç. Dr. Gökhan Tuncel, Dr. Öğr. Üyesi Metin Kırımhan, akademik personel ile öğrenciler katıldı.

 

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Karabulut, Japonya’da 1980’li yıllara kadar ciddi bir ekonomik kalkınma olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:


“Dünya ekonomisini sıraladığımızda Japonya 2. sıradadır. İhracatta ve ithalatta Amerika’dan sonra geliyor ve 1990 yılından sonra durağanlaşmaya başlıyor. Hükümeti anayasal monarşi olarak ifade ediliyor. Yani imparatorların yetkileri oldukça kısıtlıdır. Japon anayasasına göre partiler kuruluyor, 6 yılda 1 kez seçimler yapılıyor.
Japonya adalar ülkesidir ve bu nedenle sürekli depremler meydana gelir. Japon efsaneleri ülke kültürünü de etkilemiş ve inanç sistemleri ile yazı sistemlerinde değişiklikler meydana getirmiştir.”

 

Dekan Karabulut, Amerika’nın Japonya’ya atom bombası atmasını değerlendirerek şu şekilde konuştu:

 

“1945'te Amerika’nın Nagazaki ve Hiroşima’ya attığı bombalar insanlık tarihindeki en büyük katliamdır. İlk belirtilere göre iki şehirde toplam 210 bin insan ölmüştür. İnsandan bahsediyoruz. Tavuktan, ağaçtan bahsetmiyoruz. 1990 yılında Irak’ın Kuveyt’i işgalinden sonra bir martıyı aylarca televizyona getirip martılar perişan oldu diyenlerin ataları 210 bin insanı bir bombayla öldürdüler.”

 

Dekan Karabulut, son olarak Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkiye değinerek şunları söyledi:

 

“Tarihte Türkler ile Japonlar arasındaki ilişki yok denecek kadar azdır. Günümüzdeki ilişkilere baktığımız zaman ise sadece 1871 yılında Japonya Osmanlı Devleti’ne bir dostluk antlaşması önermiştir ve bu düşünceleri bizzat padişah II. Abdülhamid tarafından 1875 yılında İstanbul'a liman ziyareti yapan "Seiko" bahriye öğrencilerini taşıyan Japon harp gemisi komutanına ve 1881 yılında İstanbul'a gelen elçiye ilan edilmiştir. Osmanlı Devleti ile Japonya arasında gerçekleşen ilk resmi görüşme 1887 yılında Japon imparatoru Meiji’nin kardeşi Prens Komatsu’nun İstanbul'a ziyareti sırasında gerçekleşmiştir.”

 

Haber: Bossan Haydarova - Rukiye Kırmızı - Deniz Deniz

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·