“Kadının Dinimizdeki Yeri”

Yaşam · 11 Mart 2020 · 0

“Kadının Dinimizdeki Yeri”

İnönü Üniversitesi Diyanet Gençlik  Merkezi tarafından düzenlenen Söz Ehlinde Konferanslarının bu haftaki konusu “Kadının Dinimizdeki Yeri” oldu.

Konferansa Yeşilyurt Vaizi ve İl Aile Din Rehberlik Koordinatörü Betül Doğan, Diyanet Gençlik Merkezi personelleri ile öğrenciler katıldı.


Konferansa konuşmacı olarak katılan Betül Doğan, kadının toplumlardaki konumu ve değeri hakkında bilgi vererek şunları söyledi:


“İlk çağlardan beri kadının insan olduğu bile tartışılagelmiş bir konuyken, İslam gelene kadar Hz. Muhammed’in (s.a.v) peygamber oluşundan sonra kadın çok farklı bir boyut kazandı. Kadın Peygamberimiz zamanında varlık âleminde bambaşka bir yerde konumlandı.”


Ailede kadının temel ihtiyacının merhamet ve adalet olduğunu dile getiren Doğan, “Aile içerisinde huzur istiyorsak o aile içerisinde huzur ve muhabbetin tesis edilmesi lazım. Kadın aile içerisinde merhamet ve adalet ister fakat bu ikisi yoksa aile içerisinde ciddi sıkıntılar vardır. Yani şefkatten yoksun evlilik hayatı ne yazık ki devam etmiyor ya da edemiyor.” ifadelerini kullandı.


“Kişi Emanetinin Bilincinde Olmalıdır”


Doğan, Hz. Muhammed (s.a.v)’in kadınları kristale benzettiğini söyleyerek konuşmasına şu şekilde devam etti:


“Kristale benzetmesinin nedeni kristalin şekli yani formu veya kullanım amacı ne olursa olsun kristalin kendisinin değerli bir şey olmasıdır. Kendi varlığından değeri ve kıymetli olan bir şeydir. Hassastır, narindir ve naziktir. Bu şey çok önemli, Peygamber efendimiz (s.a.v) zihninden kadını konumlandırdığı yeri anlamamız açısından kristali ele almıştır. Peygamberimiz eş kavramını açıklarken emanet kavramını kullanır. Allahın emaneti olarak tanımlar. Emanet denilince aslında gözün gibi bakman gerekiyor. Yıpratmayacaksın, örselemeyeceksin, çok dikkatli davranacaksın. Emanet budur aslında. Kişi emanetin bilincinde olmalıdır.”


Haber : Rahmi Taş


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·