TRT Türkü Radyo Kampüs’ten Seslendi

Kültür Sanat · 14 Mart 2020 · 0

TRT Türkü ve Radyo Kampüs’ten Ortak Yayın

TRT Türkü Radyosu ile “Malatya’dan Yükselen Gençliğin Sesi” sloganıyla yayınlarını sürdüren İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi uygulama birimi Radyo Kampüs yaklaşık bir saat süren canlı ortak yayın gerçekleştirdi.

 

TRT GAP Diyarbakır Radyosu ile Radyo Kampüs işbirliğinde Radyo Kampüs stüdyosundan canlı olarak yayınlanan ve solistliğini İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitim Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ersan Çiftçi’nin üstlendiği TRT Türkü Radyosu’nun “Türkü Diyarı” programında müzik öğretmeni Ayşe Karaönçel vokal, Arş. Gör. Ferdi Karaönçel klavye, İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğr. Gör. Doğukan Dursun bağlama ve Öğr. Gör. Serhat Karakoç kaval, müzik öğretmenliği öğrencisi Onur Kınık ise ritim saz icra ettiler. Sunuculuğunu TRT GAP Diyarbakır Radyosu müdürü Fatih Yılmaz’ın yaptığı programın teknik sorumluluğunu teknik yönetmenler Semih Suatsarı, Ercan Yaşar, Ergün Bulut ve Radyo Kampüs ekibi üstlendi.


TRT GAP Diyarbakır Radyosu müdürü Fatih Yılmaz canlı yayın sonrası programla ilgili şunları söyledi:


“Biz TRT GAP Diyarbakır ekibi olarak çeşitli programlar yapmaktayız. Türkü Diyarı programı bunlardan biridir. Bu program 14:05-15:00 saatleri arasında haftada üç gün yayınlanmaktadır. Bu programlardan haftada en az birini stüdyomuz dışından il ve ilçelerde yapmaya çalışıyoruz. Bu hafta da Malatya’ya geldik. Bu programı yapmaktaki amacımız Türk Halk Müziği icra edip kendini ifade edecek mecra bulamayanları konuk etmek ve sesini duyurmaktır. Bunların birini de İnönü Üniversitesi’nde, Radyo Kampüs’te gerçekleştirdik. Ayrıca müzikte değişik yerlerde yozlaşmaya doğru eğilim var ve bu eğilim sonucudur ki halk müziği de zarar görmektedir. Bu zararı en aza indiren birimlerin başında üniversitelerimiz geliyor. Üniversitelerimiz Türk Halk Müziği hakkında bilimsel olarak eğitim vermekte ve eğilimin sonucunda zarar gören ezgilerimiz yeniden asli unsuruna dönmekte ve bu şekilde korunmakta, yaşatılmaktadır.”


İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ersan Çiftçi ise: “Üniversitemizin Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesindeki Türk Halk Müziği Topluluğumuzun bir programıydı. Bugün çekirdek kadromuzla 1 saatlik canlı yayın gerçekleştirdik. TRT Türkü Radyosu’nda yayınlanan Türkü Diyarı programına konuk olduk. Üniversitemizi temsil etmenin, TRT aracılığıyla bunu yaşamanın mutluluğu var hepimizde. Ulusal ve uluslararası çapta yayına sahip TRT gibi bir kanaldan dinleyicilere seslenmek, böyle bir platforma katılmak çok güzeldi.”dedi.


"Radyomuz İçin Önemli Bir Gündü"


Radyo Kampüs Genel Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Vefalı Enserov ortak yayınla ilgili değerlendirmede bulunarak şunları söyledi:


“TRT Türkü radyosu ile hayata geçirdiğimiz bu ortak yayın radyomuz açısından bir ilkti. TRT Türkü Radyosu’nun Türkü Diyarı programı bu kez Radyo Kampüs stüdyosundan canlı olarak yayınlandı. Yayının ulusal oluşu ve program sırasında sık sık Radyo Kampüs stüdyolarından gerçekleştirildiğinin vurgulanması radyomuz açısından kayda değerdi elbette. Öğrencilerimizin yoğun ilgi gösterdiği bu ortak yayın radyomuz ekibi ve Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencilerimiz açısından canlı yayın pratiği için gerçekten çok önem arz etti. Bu ortak yayının başarılı geçmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra da bu gibi ortak yayınlarımızı sürdürmeği planlıyoruz.”dedi.  

 

Haber: Arzu Ergün


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·