Sağlık · 07 Nisan 2020 · 0

“Evde Kal Hareketsiz Kalma”

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın talimatları doğrultusunda, Spor Bilimleri Fakültesi tarafından gerçekleştirilen ve Öğretim Görevlisi H. İrşil Demiralp, Öğretim Görevlisi E. Hakan Öncü ve Antrenörlük Eğitimi Bölümü 3 sınıf öğrencisi Rabia Nur Demirel’in katılımı ile  “Evde kal, Hareketsiz kalma” projesi kapsamında, yeni tip korona virüs (Covid-19) sebebiyle evden çıkamıyan ve  hareketsiz kalan bireylere yönelik  farklı kas gruplarına hitap eden evde yapılabilecek egzersiz  videoları hazırlandı.

 

Dünyayı sarsan Covid-19 salgınının hızını kesmenin en etkili yolunun, evde kalmak ve sosyal izolasyonu sağlamak olduğunu aynı zamanda hareketsizliğin yol açabileceği sorunlardan korunmanın yolunun ise evde yapılabilecek egzersizler olduğunu ifade eden Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemal  Gündoğdu,  “Evde Kal Hareketsiz Kalma” sloganıyla İnönü Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi olarak hazırlamış oldukları egzersiz programıyla Covid-19 salgını sebebiyle evlerinde bulunan insanlara destek olmayı hedeflediklerini belirtti.

 

Özellikle obezite, kalp damar hastalığı ve tansiyon gibi çok ciddi kronik hastalıklara vurgu yapan Gündoğdu, ‘‘Yaşam tarzı, bireylerin kontrolü altında olan ve bireylerin sağlık risklerini etkileyen tüm davranışlardır. Bütüncül sağlık yaklaşımına göre sağlığı korumaya (risk azaltma ve önleme) ve sağlığın teşvikine yönelik davranışlar sağlıklı bir yaşam tarzının ayrılmaz bir parçasıdır. Evde kalmak egzersizden vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Aslına bakılırsa, egzersiz yapmak durumu normalleştirmenize ve evde kaldığınız bu dönemde ruh sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır. Egzersiz duruma odaklanmanız ve daha mantıklı bir bakış açısı geliştirmeniz açısından da faydalıdır. Ev ortamındada egzersiz yapabilirsiniz. Minimum ekipman gerektiren egzersizleri yapmak için kendi vücut ağırlığınızı kullanmanız yeterli olacaktır, diyerek “Evde Kal Hareketsiz Kalma” sloganının önemine işaret etti.


Covid-19 hareketsizliğine karşı evde yapılabilecek egzersizlere İnönü Üniversitesi resmi web sayfasından ve YouTube üzerinden erişim sağlanabilecektir.


Üst Bölge Egzersizleri


https://youtu.be/oF_sctqkUQ8


Karın Egzersizleri:


Bacak Basen Egzersizleri:İNÜHABER Merkezi

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·