Kampüs · 21 Eylül 2020 · 0

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Selim Argun İNÜAFAM’a Konuk Oldu

İnönü Üniversitesi Afrika Araştırmaları Merkezi’nin (İNÜAFAM) düzenlediği çevrimiçi seminer serisinin bu haftaki konusu “Afrika’da İslam ve Müslümanlar” oldu.

İNÜAFAM’ın resmî Youtube kanalından canlı olarak yayınlanan webinarın moderatörlüğünü İNÜAFAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İsmail Söylemez yaparken, Diyanet İşleri Başkanlığı Başkan Yardımcısı Selim Argun programa konuşmacı olarak katıldı. Türkiye’nin Afrika’da istenen ve beklenen bir ülke olduğunu belirten Argun, Afrika’daki Müslüman izlerinin ise çok eski tarihlere dayandığını belirtti. Türkiye’deki Afrika araştırmalarının önemli düzeyde fırsatlara sahip olduğunu ifade eden Argun, ayrıca Türkiye’nin Afrika’daki faaliyetlerinin Batı tarafından dikkatle izlendiğini ve anlamlandırılmaya çalışıldığını vurguladı.

Türkiye’nin Afrika’daki "Kardeş Şehir" projelerinin önemini vurgulayan Argun, bu projelerin mimarî inşâ ve restorasyonla birlikte bilim, kültür ve sanat gibi her alanda sürdüğünü belirtti. Argun, Türkiye’nin Afrika’ya yönelik söylemini dekolonyalist zeminde inşâ etmeye çalıştığının altını çizerek Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da Afrika’daki faaliyetlerine ara vermeden devam ettiğini dile getirdi.


Haber: Kurumsal İletişim Birimi

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·