Eğitimde İletişim ve Değişen Öğretmen Rolleri" Konferansı

Kampüs · 03 Nisan 2017 · 0

"Eğitimde İletişim ve Değişen Öğretmen Rolleri" Konferansı Verildi

İnönü Üniversitesi Temel Eğitim Topluluğu tarafından "Eğitimde İletişim ve Değişen Öğretmen Rolleri" adlı bir konferans düzenlendi.


Hoca Ahmet Yesevi salonunda düzenlenen programa,  Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mesut Aydın, Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Baş, Hacettepe Üniversitesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özay Karadağ, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Konferansta konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Baş, iletişimin hayatın temelinde olan önemli bir şey olduğunu belirterek, "insanlığın iletişim kurabilmesi için etkileşmesi gerekir. Etkileşmeleri içinde birbirlerini görmeleri gerekir. Her gün konuşuyoruz. İletişim hayatımızın en önemli noktasıdır. Farklı sözcüklerle iletişimi anlamaya çalışıyoruz. İletişimi tanımlayan en önemli şey kişiler arasında bilgi, duygu ve düşünce alışverişidir. İletişim insanı insan yapan en temel husustur. İnsan iletişim kurabildiği için insandır" diye konuştu.


Baş, iletişimin amacının kaynaktan alıcıya bir şeyler göndermek olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu:


"Duygu ve düşüncelerimizi birilerine göndermeye çalışıyoruz. İnsanların göndermek istediğimiz iletileri almalarını istiyoruz. İletişimde kaynak açısından da temel değer anlamanın gerçekleşmesidir. İnsanlar kendilerini ifade edemedikleri zaman iletişim gerçekleşmiyor tabi. İletişim döngüsel bir süreçtir. Birçok kitapta iletişim sanki bir boru gibi anlatılıyor. İletişim kesinlikle tek boyutlu olan bir şey değildir. Döngüsel bir özellik gösteriyor. Alıyorsunuz, yorumluyorsunuz, gönderiyorsunuz ve herkes kendine göre yorum çıkarmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.


Hacettepe Üniversitesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özay Karadağ ise hazırladığı sunumla öğretmen rolleriyle ilgili bilgi verdi.


Konferansın sonunda Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Hasan Aydemir, Hacettepe Üniversitesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özay Karadağ ve Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Baş'a hediye verdi.


Haber: Ramazan KONAK- Pınar KAYAKESER- Kübra YILMAZ

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·