Kampüs · 29 Ekim 2020 · 0

İNÜAFAM’dan “Nijerya’da SARS Protestoları” Webinarı

İnönü Üniversitesi Afrika Araştırmaları Merkezi (İNÜAFAM)’ın Afrika konulu webinar serisinde bu hafta son günlerde uluslararası kamuoyunun gündeminde yer alan Nijerya’daki SARS (Özel Hırsızlıkla Mücadele Ekibi) ekibine yönelik protestolar ele alındı.

İNÜAFAM’ın Youtube kanalı ile Afrika’da yayın yapan ilk Türkiye televizyonu NTR Tv’de canlı olarak yayımlanan programın moderatörlüğünü TRT Hausa Editörü Ebubekir Muhammad Yahaya yaparken, Nijeryalı aktivist Aisha Yesufu, Nigeria Numeric kurucusu Alkasim Abdulkadir, politika analisti Ovigwe Eguegu ve HumAngle Medya Kuruluşu Program Yöneticisi Aliyu Dahiru Aliyu panele konuşmacı olarak katıldı.

İNÜAFAM Müdürü Dr. İsmail Söylemez yaptığı açılış konuşmasında bu programın kimseyi suçlamak gibi bir amacının bulunmadığını ve Nijerya’da ortaya çıkan bu toplumsal hareketi derinlemesine anlaşılması için bu webinarın yapıldığını vurguladı. Nijerya’nın ülkemiz ve Afrika kıtası önemli bir konuma sahip olduğunu belirten Söylemez, “Nijerya dost ve kardeş bir ülkedir. Daha huzurlu, müreffeh ve mutlu bir Nijerya diliyorum” diye konuştu. İNÜAFAM’ın ne Nijerya hükümetini ne de protestocuları desteklemek veya eleştirmek gibi bir amacının olmadığını dile getiren Söylemez, ayrıca daveti geri çevirmeyerek programa katılımlarından dolayı tüm konuşmacılara çok teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

“2004 Yılından Bu Yana SARS Nijerya’da Binlerce Kişiyi Öldürdü”

Nijeryalı aktivist Aisha Yesufu webinarda yaptığı konuşmada, Nijerya polisi bünyesindeki SARS’ın insan haklarını ihlalleri nedeniyle bu ekibin dağılması için 2017’den itibaren gerekli çağrıların yapıldığını fakat dikkate alınmadığını ve 3 hafta önce bu ekip tarafından Delta eyaletinde öldürülen bir gencin halkın öfkesine neden olduğunu dile getirdi. Bu protestolara katılan Nijerya vatandaşlarının büyük çoğunluğunun ya kendisinin ya da yakınının SARS mağduru olduğuna dikkat çeken Yesufu, “iki haftadır devam eden bu protestolar bir hayatta kalma eylemidir” şeklinde konuştu. SARS’ın kurulduğu 2004 yılından beri Nijerya’da binlerce kişiyi öldürdüğünün altını çizen Yesufu, bu ekibin mağdurlar tarafından şikayet edilmesine rağmen yetkililerin bu şikayetleri dikkate alınmadığını ve Nijerya hükümetinin halkın taleplerini yerine getirene kadar bu protestoların süreceğini belitti.

“Protestocular SARS Görevlilerinin Adalete Teslim Edilmesini İstiyor”

Politika analisti Ovigwe Eguegu protestoların başladığı günden itibaren 500’den fazla protestocunun gözaltına alındığını ve protestocuların gözaltına alınanların serbest bırakılması istediğini belirtti. Eguegu, protestocuların masum insanlara şiddet uygulayan ve onları öldüren SARS görevlilerinin adalete teslim edilmelerini istediğini vurgulayarak ayrıca kurbanların ailelerine tazminat ödenmesi talebinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

“Protestoların Hedefi Devlet Başkanı Muhammed Buhari Değildir”

Nigeria Numeric kurucusu Alkasim Abdulkadir webinarda yaptığı konuşmada, SARS protestolarının Devlet Başkanı Muhammed Buhari’yi hedef almadığını belirterek “Fakat Nijerya halkı iyi bir yönetim talep ediyor ve masum insanlara yönelik kötü muamelenin artık bitmesini istiyor” ifadelerini kullandı. Bu protestolara uluslararası toplulukların da destek verdiğini sözlerine ekleyen Abdulkadir, Nijerya’da faaliyet gösteren birçok büyükelçiliğin ve Flutterwave ile Twitter gibi uluslararası kuruluşların da bu protestolara desteğinin olduğunu dile getirdi.

“SARS Protestolarının Politikacılarla İlgisi Yok”

Nijerya’daki HumAngle Medya Kuruluşu yöneticisi Aliyu Dahiru Aliyu ise webinarda yaptığı konuşmada SARS protestoların muhalefetin çağrısıyla başladığına dair iddiaların bulunduğunu; fakat bu iddianın bir gerçeklik taşımadığını belirtti.


Haber: Kurumsal İletişim Birimi

Webinar ile ilgili ulusal basında çıkan haberler için:

https://www.haberturk.com/inuafam-dan-nijerya-da-sars-protestosu-paneli-2851807

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·