Dr. Ebru Köseoğlu

Kampüs · 20 Nisan 2017 · 0

Maden Mühendisliğinden "Girişimcilik Semineri"

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü tarafından "Girişimcilik Semineri" düzenlendi.


Mühendislik Fakültesi Konferans salonunda düzenlenen seminere, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Adnan Hayaloğlu, Maden Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Erdemoğlu, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Seminere konuşmacı olarak katılan  Gıda Mühendisi ve İşletmeci Dr. Ebru Köseoğlu, katılımcılara çeşitli önerilerde bulunarak herkesin girişimci olabileceğini söyledi.


Köseoğlu, sıkıntılı bir durumda insanların hiç düşünmeden kendilerine yeni bir iş kurmak için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini dile getirerek, "Burada vurgulamak istediğim hayat tarzınızı değiştirip belli bir amaca ve hedefe yönelip hayallerinizin peşinde koşmanız ve o alanda başarı gösterebilmenizdir. Çok iyi yürüyen bir işiniz ve alanınız olabilir ve o alanda mutsuzsanız burada vazgeçmekten korkmayın. Hayatta bazen risk almak büyük bir karar almak kadar değerli bir durumdur. Çünkü dünyaya bir kere geleceğiz. Sevdiğimiz işi yapmıyorsak aslında bu dünyada yaşamış sayılmayız" şeklinde konuştu.


İnsanların hayat tarazlarını değiştirmek istediklerinde kendilerini mutlu eden bir yönde yürümeleri için korkmamaları gerektiğini belirten Köseoğlu, "Çünkü bir tarafta edinmiş olduğunuz tecrübe ve beceriler, bilgi birikimleri, deneyimler ve varsa maddi kaynaklar sizin zaten hayallerinizi kurduğunuz yolda yürümenizde en büyük destekçi olacaktır" dedi.


Köseoğlu, girişimcilik alanında yaşanan en büyük sıkıntının kadın girişimcilerin ve işletmelerin azlığı olduğunu ifade ederek, konuşmasına şöyle devam etti:


"Kadın girişimcilere ve işletmecilere her zaman ihtiyacımız vardır. Erkek girişimcileri ve işletmecileri bir kenara atmak doğru değil ancak kadınlar da bu alanda önemli çalışmalara ve başarılara imza atabilir. Seslerini duyurabilirler. Anne olmak girişimci olmaya engel değil. Engelli olmak girişimci olmaya engel değildir. Engeller, bu fiziksel engeller olabilir, maddi engeller olabilir, aile içi engeller olabilir siz bunları aşmalı ve üstesinden gelebilmelisiniz. Eğer aşmanız durumunda artık onlar engel olmaktan çıkmış olacaktır. Bu nedenle hiçbir şart altında yatırım yapmaktan ve risk almaktan korkmayın. İlerleyen süreçte zaten bu deneyimler sizlere önemli kazanç ve deneyim becerisi sunacaktır."


Seminer soru ve cevapların alınmasının ardından sona erdi.


Haber: Onur YAVUZ- Faruk KÜÇÜK


  

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·