Arş. Gör. Fadime Kar Akyol

Bilim · 18 Mayıs 2017 · 0

"Farklı Ülkelerin Katıldığı Bir Kongre Yapmak İstiyoruz"

İnönü Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Arş. Gör. Fadime Kar Akyol, "İlerleyen yıllarda daha farklı ülkelerin katılımının sağlandığı bir kongre olmasını istiyoruz" dedi.


Akyol, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Uluslararası Ekonomi ve Siyaset Kongresinin iki yılda bir düzenlendiğini söyledi.


Turgut Özal Uluslararası Ekonomi ve Siyaset Kongresinin bu yıl dördüncüsünün düzenlendiğini anımsatan Akyol, "Kongrenin amacı, güncel sorunları ve güncel yaşanan gelişmeleri değerlendirmektir. Akademisyenlerin bir araya gelmesini sağlayarak konusunda uzman insanların getirdiği değerli bilgilerle bir tartışma ortamı, bir bilgi aktarma ortamı yaratarak kapsamlı bir bilgi alışverişi sağlamaktır" şeklinde konuştu.


Akyol, kongrenin bu yılki içeriğinin küresel siyasette yeni yönelimler başlığı altında bulunan insan hakları, demokrasi, yabancı düşmanlığı, nefret suçları, göç kaçakçılığı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:


"Özellikle günümüzde uluslararası platformda ve küresel siyasette yaşanan güncel ve popüler konuların yer aldığı bir kongre düzenledik. Bu kongrenin hazırlanması ve düzenlenmesi bölümümüz tarafından ve 26 tane gönüllü öğrencimizle hazırlanmıştır. Ayrıca akademisyenlerin yaptığı araştırmalar sonucunda sunduğu bilgilerin günümüzün sorunlarını yansıtması ve bu konuların burada konuşuluyor olması bence önce bölüm öğrencilerimize daha sonra bütün öğrencilere, üniversiteye ve şehrimize çok büyük katkılarının olduğunu düşünüyorum."


İlerleyen yıllarda daha farklı uluslararası, kültürlerarası faaliyetlerin gerçekleştiği kongreler dizayn etmek ve planlamak istediklerini ifade eden Akyol, "İlerleyen yıllarda daha farklı ülkelerin katılımının sağlandığı bir kongre olmasını istiyoruz. Bu uluslararası kongreye bir Amerikalı, bir Ürdünlü ve İngiltere’den bir barış çalışması yapan hocamızın gelmiş olması, kongremize uluslararası bir boyut katıyor. Biz de ilerleyen yıllarda daha farklı kültürlerin temsil edildiği, farklılıkların bir arada bulunduğu rengarenk bir oturumda planlayıp sunmak istiyoruz" şeklinde konuştu.


Haber: Şuayip AŞKIN


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·