Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi

Yaşam · 19 Mayıs 2017 · 0

Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölümü Engellilere Umut Işığı Oluyor

İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu (BESYO) bünyesinde Almanya Köln Spor Üniversitesiyle ortaklaşa açılan ve Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölümü, engelli bireylere umut ışığı olma yolunda ilerliyor.


Türkiye Çim Hokeyi Müsabakalarında Malatya Battalgazi Spor Kulübü takımıyla birlikte birincilik elde eden Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölümü öğrencisi Furkan Demiroğlu, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, 2011-2012 eğitim yılında öğrenci alımına başlanan Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölümü engelli bireylerin egzersiz ve spor eğitimlerinin dışında bedensel gelişimine yönelik de uygulamalar öğrendiklerini ve bu alanda Türkiye’de önemli bir ihtiyaç olduğunu söyledi.


Engelli bireylerinde istedikleri alanda spor yapabileceğini belirten Demiroğlu, "İsterse her birey, basketbol ve futbol oynayabilir. Hatta çok iyi bir yüzücü olabilir. Bölümümüzün avantajlarının yanı sıra insani değerimizi de arttırıyor. İhtiyacı olan bireylere yardım etmek paha biçilemez" diye konuştu.


Demiroğlu, Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi Bölümünde gördükleri eğitimin Amerika Birleşik Devletleri, Almanya ve İngiltere gibi birçok ülkede engellilere ve yaşlılara yönelik uygulamalar olduğuna değinerek, şunları kaydetti:


"Bunun eğitimini almamız, gelecek nesiller için büyük bir adımdır. Ayrıca engelli bireylerimiz için spor hayati önem taşıyan bir alandır. Bir engelliye nasıl spor yaptırılacağını bilen uzman sayısı çok az, ancak bölümümüzün gelişmesiyle birlikte bu sıkıntının azalacağını umut ediyoruz. Gelişmiş ülkelerde engelli bireyler toplumda her birey gibi yaşam alanlarına sahip. Bizim ülkemizde de bu durum ilerleyen zamanlarda böyle olacak."


Pet şişelerin mavi kapaklarının toplanmasının önemli olduğunu anımsatan Demiroğlu, toplanan kapaklarla ihtiyacı olan engellilere tekerli sandalye alınacağını söyledi.


Haber:  Muhammet Burak GÖZÜTOK 


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·