Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay

Kültür Sanat · 23 Mayıs 2017 · 0

Kore Kültür Günü Programı Düzenlendi

İnönü Üniversitesi ile Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından "Kore Kültür Günü" programı düzenlendi.


Hoca Ahmet Yesevi salonunda düzenlenen programa, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı, Kore Kültür Merkezi Müdürü Dongwoo CHO, Rektör Danışmanı Doç. Dr. İlhan Erdem, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer Çelik ve öğrenciler katıldı.


Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, birçok kişinin Türkiye ve Kore kardeşliğinin tarihini Kore Savaşı ile başlatmasına rağmen iki ülke arasındaki dostluğun daha geçmişe dayandığını söyledi.


Rektör Kızılay, Türk halkı ile Kore halkının ilk temaslarının milattan önce 500'lü yıllara dayandığını belirterek, "O yıllarda Göktürk kağanları ile Korelilerin kurduğu kağanlıklardan en büyüğü olan Koguryo'nun hükümdarları arasında hep işbirliği olmuştur. Kore halkının hala da yüreğini yakan Kore Savaşı, Türk halkıyla Kore halkının bir biriyle tekrar iletişime geçmesine vesile olur. Kore Savaşı için Tuğgeneral Tahsin Yazıcı komutasındaki 5090 kişilik Türk tugayı 17 Eylül 1950'de Kore'ye gitmiş ve bu savaşta 741 şehit vermiştik. Türk askerlerinin cephede cansiperane savaşması, Türk askerlerinin hal ve hareketlerinin diğer yabancı ülke askerlerine nispeten Kore kültürüne yakınlık göstermesi iki halk arasında ayrıca kaynaşmaya ortam hazırlamıştır" şeklinde konuştu


Kore Savaşı sırasında Türk birliğinin bulunduğu yerlerden biri olan Suwon'da askerlerin yetim kalan çocuklara bakmak için bir okul açtığını anımsatan Rektör Kızılay, adı Ankara Okulu olan bu yetimhane tarzındaki okulda eğitim Koreli çocuklara Türkçe, Korece ve İngilizce derslerin verildiğini söyledi.


Rektör Kızılay, Türkiye ile Kore arasındaki dostane ve samimi ilişkinin hiçbir zaman zedelenmediğini ve daha da güçlenerek devam ettiğini sözlerine ekledi.


Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Kore Kültür Merkezi Müdürü Dongwoo CHO ise Kore'nin kültürü hakkında bilgi verdi.


CHO, Kore Savaşından sonra ülkenin dünyanın en az gelişmiş ülkelerinden biri haline geldiğini belirterek, "Savaştan sonra önce küçük sanayiyle ekonomiyi büyütmeye çalıştık. Zamanla ağır sanayiyi de geliştirerek dünyanın en önemli sanayi ülkelerinden biri haline geldik" şeklinde konuştu.


Türkiye ile Kore arasında çok eskilere dayanan bir dostluğun olduğunu dile getiren CHO, bunun günümüzde de daha da artarak devam ettiğini ifade etti.


Program daha sonra Kore'de Eğitim ve Korece Tanıtım Semineriyle devam etti.


Program Kore Geleneksel Müzik konseriyle sona erdi.


Programın sonunda Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı, Kore Kültür Merkezi Müdürü Dongwoo CHO, Kore müzik ekibine çiçek verdi.


İNÜHABER MERKEZİ 


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·