Ekonomi · 10 Ocak 2017 · 0

"Türkiye’de Tarımsal Eğitimin Başlamasının 171. Yıldönümü" Kutlandı


İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Battalgazi Meslek Yüksek Okulu ve Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği bir programla, Türkiye’de tarımsal eğitim ve öğretimin başlamasının 171. yıl dönümü kutlandı.


Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan programa Vali Mustafa Toprak, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik, Hekimhan Belediye Başkanı A. Seydi Millioğulları, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Prof. Dr. Nusret Akpolat, fakülte dekanları, ilgili kamu kurum ve kuruluş yönetici ve temsilcileri, akademik, idari personel ile öğrenciler katıldı.


Saygı duruşu, İstiklâl Marşı’nın okunması ve 15 Temmuz darbe girişimini anlatan sinevizyon gösterimi ile başlayan program protokol konuşmalarıyla devam etti.


Türkiye'nin tarım alanında orta ve yüksek teknolojiye sahip olduğunu belirten Malatya Valisi Mustafa Toprak, "Tarım konusunda son yıllarda ciddi aşamalar kaydettik. Tarım ürünlerinin katma değer ile bütünleştirilmesiyle çiftçi ve üreticimizin kazançlarında önemli artış sağlanmaktadır. Ancak esas olan o gücü elde tutacak üretimi sürdürülebilir kılmaktır. Amaç, üretimi kaliteli kılmak ve daha az alanda büyük üretim gücü yakalayabilmektir." ifadelerini kullandı.


Türkiye'nin bir taraftan tarımsal üretim gücünü iyileştirdiğini diğer taraftan ise üretimi daha kaliteli hale getirmeyi hedeflediğini kaydeden Vali Toprak, “Üretim gücümüzü arttırmalıyız. Üretmeden tüketen bir toplum olmamızı isteyen bir takım dış mihrakların çeşitli planlarına fırsat vermemeliyiz.” şeklinde konuştu.


-"Türkiye tarımsal üretim değeri açısından dünyada 7. Avrupa’da 1. büyük ülke konumunda"-“171. yılının kutlanıyor olması, zirai eğitim ve öğretimin ne kadar köklü olduğu, gelenekselleştiği ve artık vazgeçilmez olduğunun bir göstergesidir.” diyen Rektör Prof. Dr. Kızılay, şöyle konuştu:


"Tarım, gıda ihtiyacını karşılayan birincil sektör olmasının yanı sıra ülkelerin makroekonomik göstergelerinin iyileştirilmesi ve kalkınmanın da stratejik ayağıdır. Türkiye’miz tarımsal üretim değeri açısından dünyada 7., Avrupa’da 1. Büyük ülke konumundadır. Ülkemiz nüfusunun 4 te biri hala kırsalda yaşamakta ve istihdama önemli katkılar sağlamaktadır. 2023 hedefleri içerisinde tarımsal üretimin 150 milyar dolar, ihracatın ise 30 milyar dolara çıkarılması yer almaktadır. Türkiye de tarımsal potansiyel anlamında bir sorun olmadığı, verimlilik, etkinlik ve pazarlama gibi konularda potansiyelin yeterince ortaya konulamadığı görülmektedir. Bu sorunların teknolojik gelişim, değişim ve dönüşüm, planlı üretim, bilgi paylaşımı, araştırma, katma değerli ürünler üretmek ile aşılabileceği ve bunun için çalışmak gerektiği unutulmamalıdır. Türkiye’nin hedeflerine ulaşması ve sorunların çözümü ancak nitelikli bilgi, nitelikli teknik eleman ve araştırmacılar ile nitelikli ve gönüllü üreticilerle olacaktır. Bu durum, eğitim ve öğretim ile son derece ilişkilidir. Ülkemizde yaklaşık 40 ziraat fakültesinden biri olan İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi 2010 yılında kurulmuş ve henüz emekleme aşamasında bir fakültedir. Hâlihazırda ikisi faal 3 bölümde (Bahçe Bitkileri, Bitki Koruma, Tarım Ekonomisi) 13 öğretim üyesi, 1 uzman ve 1 araştırma görevlisi ile faaliyetleri sürdürmektedir. Göreve başladığımızda 4 bölümün (Tarla Bitkileri, Biyosistem Mühendisliği, Toprak bilimi ve Bitki Besleme, Zootekni) açılması için senato kararı aldık ve YÖK’e gönderdik. Açılacak olan bölümlerimizle birlikte Fakültemizi nicelikli ve nitelikli eğitim öğretim faaliyeti için geliştirmeye ve Ülkemizin en iyi fakültelerinden birisi olması için çalışmaya gayret edeceğiz. İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi, ekonomisinin en temel sektörü tarım olan Malatya’mız için önemli bir kurumdur ve Malatya tarımının sorunlarına çözüm bulacak ve kırsal kalkınmaya katkı sağlayacak bilimsel temelli çalışmalara hız verecektir. Çünkü Malatya sadece kayısı ile değil hayvancılık, sebzecilik ve tarla bitkileri üretiminde de önemli potansiyeli olan bir ilimizdir ve bu potansiyelin ortaya çıkarılması gerekiyor. Ziraat Fakültesi dışında Gıda Mühendisliği bölümü ve Battalgazi Meslek Yüksekokulunun tarım ile ilgili programlarında gayet ciddi çalışmalar yapılmakta Malatya’mızın ve ülkemizin bilimsel gücüne ve nitelikli teknik eleman yetiştirilmesine katkılar sunmaktadırlar.”


Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nihat Tursun da Türkiye'de geçmişe bakıldığında tarım alanında en az on kat artış gözlendiğini dile getirerek, "Ülkemizde yaklaşık kırk Ziraat Fakültesi bulunmaktadır. Buradan mezun öğrencilerin istihdam sorunun olmaması gerekir. Üretim ve verim artışı konusu ve sürdürülebilir olması önemlidir. İlimiz, bölgemiz ve ülkemize hizmet vermek için elimizden gelen tüm gayreti sarf etmekteyiz. Malatya tarım açısından önemli bir konuma sahiptir" dedi.


Ziraat odası Malatya Şube Başkanı ve Battalgazi MYO Müdürü Doç. Dr. Orhan Gündüz de tarımın Türk toplumu için önemli olduğunu ifade ederek, "Devletimizin milli tarım politikası bizleri heyecanlandırmıştır. Çünkü bir an önce ithal ürün sıkıntısından kurtulmak ve milli üretime dayalı proje ve çalışmalarla tarıma yön vermeyi değerli buluyorum" şeklinde konuştu.


Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şükrü Doğan da lise hakkında bilgiler vererek mesleki eğitime değer verilmesi gerektiğini söyledi.


Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğrencisi Enis Sekendiz ise Türkiye'nin tarımsal alanda bugünkü aşamaya gelmesinde Ziraat Fakültesi hocalarının katkılarının çok büyük olduğunu belirtti.


Ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik tarafından “Tarımda Eğitim ve Bilim İlişkisi” başlıklı bir sunum yapıldı.


Profesör, doçent ve yardımcı doçentliğe yükselen akademisyenlere biniş giydirilmesi ve meslekte 35 yılını dolduran Ziraat Mühendislerine plaket takdimi ile devam eden program, Güzel Sanatlar Fakültesi, “Nazende Trio Grubu”nun sunduğu müzik dinletisi ve katılımcılara ikram edilen “Başak Yemeği” ile son buldu.


MUHABİR: Eda BAYTAK-Onur YAVUZ-Pınar KAYAKESER

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·