Elizabeth İnce

Yaşam · 29 Mayıs 2017 · 0

Farklı Kültürlerin Evlilik Üstündeki Etkileri

İnönü Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Okutmanı Tarık İnce, Amerikalı Elizabeth İnce'yle hayatını birleştirdiğini belirterek, hiçbir kültür çatışması yaşamadıklarını söyledi.


Miniso'da üniversite eğitimine başlayan Elizabeth İnce, daha sonra üniversitede Doğu Asya Dinleri ve Politik Siyasi Bilimler okuyarak mezun oldu.


Mezun olduğu dönemde ülkede ekonomik kriz etkili olunca seyahat etmeye başlayan Elizabeth İnce, son olarak Türkiye'ye gelerek Tarık İnce'yle çalıştıkları okulda tanışıp hayatlarını birleştirdi.


Tarık İnce, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, ailenin bireyleri sevgi ve şefkatle toplumsal hayata hazırlayan bir kurum olduğunu ifade etti.


Ailenin toplumun yapı taşı olduğunu belirten Tarık İnce, "Bu sebepten nesillerin ıslahı ve toplumsal düzeyde başarıyı da ancak aile kurumlarımız sayesinde yerine getirebiliriz. Ayrıca aile inançların, ahlaki davranışların, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma gibi değerlerin öğrenildiği yerdir. Aile kurumunun en önemli niteliği, sevgi odaklı bir ilişkiler dünyası olmasıdır. Bu yönüyle aile, bireyleri sevgi ve şefkatle toplumsal hayata hazırlayan bir okuldur" şeklinde konuştu.


Tarık İnce, başka bir ülkeden biriyle evlenmesinin ailesi ve arkadaşları tarafından olumlu karşılandığını belirterek, şunları söyledi:


"Özellikle de doğuda din önemli bir faktör. Çok şükür şimdi İslam felsefesini, İslam yaşayış tarzını benimsemiş bir insan. Bugün arkama dönüp baktığımda beni anlayan, benim eksikliklerimi kapatan, beni daha iyi bir insan yapmaya çalışan, beni biz yapmaya çalışan bir eşim olduğu için ne kadar şükretsem azdır. O bir işi yaparken benim müdahalelerim benim yardımcı olmak istemem hala yanlış anlaşılabiliyor, saygısızlıkmış gibi algılanıyor. Ben benim başarım onun başarısı onun başarısı benim başarım olarak düşünüyorken eşim bunu kendisine saygısızlık olarak algılıyor. Kendisinin bir işi ben olmadan beceremeyeceğini düşündüğümü sanıyor. Bu hariç hiçbir kültür çatışması yaşamadık."


"Türkiye Doğu ve Batının Karışımı Gibi"


Türkiye'ye ilk geldiğinde bu kadar farklı olabileceğini düşünmediğini belirten Elizabeth İnce ise "Birçok ülke gördüm. Ama oradaki insanları anlamak zordu. Çünkü bakış açıları farklıydı. Ancak Türkiye Doğu ve Batının karışımı gibidir. Ortak ve genel bir zemin bulabilirsiniz. Burada farklılıkları daha iyi görebiliyorsunuz" ifadelerini kullandı.


Haber: Doğan GÜNEY


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·