Yrd. Doç. Dr. Hasan Aydemir

Kampüs · 14 Haziran 2017 · 0

Eğitim Sisteminin Çok Sık Değiştirilmesi Başarıyı Engelliyor

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Aydemir, "Eğitim sistemi konusunda başarılı olduğumuzu söyleyemem. Bunun temel sebebi ise ülkemizdeki eğitim sisteminin çok sık değiştirilmesidir" dedi.


Aydemir, İNÜHABER'e yaptığı açıklamada, Türkiye'de eğitim sistemi programı gerçekleştirilirken ülke gerçeklerinin ve ihtiyaçlarının dikkate alınmadığını söyledi.


Dünyanın değişik ülkelerinde uygulanarak başarılı olan programların Türkiye'ye adapte edilmeye çalışıldığını belirten Aydemir, "Bunda da çok başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz. Çünkü insanların, toplumların dokuları farklıdır. Amerika’da, Finlandiya’da veya Japonya’da başarılı olmuş bir sistemin bizde başarılı olması beklenemez. Eğitim sistemi konusunda, başarılı olduğumuzu söyleyemem. Bunun temel sebebi ise ülkemizdeki eğitim sisteminin çok sık değiştirilmesidir. Türkiye Cumhuriyeti devleti kendi ülke gerçekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda bir eğitim sistemi geliştirmelidir" şeklinde konuştu.


Aydemir, eğitim kurumlarında belli bir standartın olmadığını kaydederek, "Aynı şehrin ilçesinde bulunan okullarda aynı standart sağlanamıyor. Birçok eğitim kurumunda araç-gereç ve teknoloji konusunda eksiklikler ve sıkıntılar var. Bu da öğrencilerin derslerdeki başarılarını olumsuz yönde etkiliyor. Bu eksiklikler giderilmediği sürece öğrencilerden aynı başarıyı beklemek adaletsizlik olur" ifadelerini kullandı.


Eğitimde başarının bir başka sırrının da nitelikli öğretmenlerden geçtiğini belirten Aydemir, şöyle konuştu:


"Asıl olan insan unsurudur. Günümüzde akıllı tahta diye adlandırdığımız bir teknolojiyi kullanıyoruz. Ancak tahtanın aklı falan yok onu etkin kullanacak, verimli hale getirecek, öğrencilere beklenilen faydayı sağlayacak olan öğretmendir. Yani sınıfın dört duvarını akıllı tahtayla da donatsanız onu etkin kullanacak öğretmen yetiştiremediğimiz sürece çok başarılı olamayız. Yüksek Öğretim Kurumu ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın koordineli çalışması gerekiyor."


 Haber:  Sevgi İŞLEK


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·