"Bilim ve Sanat Çerçevesinde Özel Gereksinimli Bireyler" Konferansı

Kampüs · 22 Kasım 2017 · 0

"Bilim ve Sanat Çerçevesinde Özel Gereksinimli Bireyler" Konferansı

İnönü Üniversitesi Engelli Çocuklar Araştırma Uygulama Merkezi, İnönü Üniversitesi Vakfı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve İnönü Üniversitesi Engelsiz İnönü Birimi ve Toplumsal Duyarlılık Projeleri Topluluğu (TODUP) tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle "Bilim ve Sanat Çerçevesinde Özel Gereksinimli Bireyler" konferansı düzenlendi.


Hoca Ahmet Yesevi salonunda düzenlenen konferansa, İnönü Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Hakan Erkuş, Genel Sekreter Yardımcısı Birol Kılıçaslan,  İnönü Üniversitesi Engelli Çocuklar Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Abdurrahman Hamamcı, Engelsiz İnönü Birimi Koordinatörü Nurhan Sevinç, İnönü Üniversitesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Osman Özokçu ve öğrenciler katıldı.


Konferansa konuşmacı olarak katılan İnönü Üniversitesi Engelli Çocuklar Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Abdurrahman Hamamcı, katılımcılara teşekkür ederek merkezin faaliyetleri ve engelli çocukların çalışmaları hakkında bilgi verdi.


Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Macit A. Melekoğlu da İnönü Üniversitesinde bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirerek, şöyle konuştu:


"Aile toplumuzun var olmasının çekirdek noktasıdır. Toplumsal sürekliliği sağlayan önemli bir kurumumuzdur. Her anne baba normal bir çocuğa sahip olmayı hedefler. Bütün ailelerinde temel beklentisi budur. Ama bazı ailelerde özel gereksinimli çocuk doğabilir. Böyle olunca da farklı durumlar ortaya çıkıyor. Farklı sorunları da beraberinde getiriyor. Bakımla ya da sosyal sorunlarla karşılaşan aileler bunları giderirken zorluklar yaşayabiliyor. Özel yaşamlarında, iş yaşamlarında, planlarında değişiklikler yapmak zorunda kalıyorlar. Bu noktada ülkemizde destekleyici uygulamalar var."


İnönü Üniversitesi Çocuk Psikiyatri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özlem Özel Özcan da engelli çocukların ruhsal sorunlarına değinerek, şunları kaydetti:


"Engellileri fark etmek bize toplum olarak çok şey katar. Zorlukların üstesinden gelmek için ne yapabiliriz bunun üzerine düşünmek lazımdır. Birincisi ne kadar bilgimiz olursa o kadar güçlü hale geliriz. Bilginin hiçbir zaman zararı olmaz. Bilgi insanı güçlü kılar. İkincisi ise paylaşmamız gerekir. Bazen klinikte anneler bana şöyle diyor; ‘hocam burada olmak bana çok iyi geliyor. Çünkü benim gibi olan insanları görüyorum.’ Görüyorum ki paylaşmak çok önemli. Paylaşmak sosyal desteği arttırıyor."


Malatya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Engelli ve Yaşlıdan Sorumlu Müdür Yardımcısı Serdar Demirci ise devlet destekleri ve yardımlar hakkında bilgi vererek, "Toplumda engelliler ve evde bakım ücretleri konusunda bazı eksiklikler var. Engelli aileler için maaş konusunda hizmetler var. Geliri olmayan engelli veya aileler için Bakanlığımız tarafından üç aylık maaşlar verilmektedir. 18 yaşını aşmış engelliler için veya bakmakla yükümlü olan aileler için oranlar değişmektedir. Burada özellikle kriter ailelerin gelir durumudur. Ya da ailenin gelirinin asgari ücretin üçte birinden daha az olması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.


Konferansın sonunda Genel Sekreter Yardımcısı Birol Kılıçaslan, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Macit A. Melekoğlu’na plaket takdim etti.


İNÜHABER MERKEZİ

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·