İnönü Üniversitesi Yayınevi İlk Kitabını Çıkardı

Kültür Sanat · 08 Aralık 2017 · 0

İnönü Üniversitesi Yayınevi İlk Kitaplarını Çıkardı!

İnönü Üniversitesi Yayınevi Müdürü Mesut Karataş, yeni kurulan yayınevinin ilk kitaplarını çıkarmaya başladığını söyledi.


Yayınevi olarak özellikle üniversitede okutulan ders kitaplarını çıkarmaya ağırlık verdiklerini ifade eden Karataş, konuyla ilgili şunları nakletti:


“Yayınevimizin açıldığı günlerde, hedefimizin bilgi kaynağına erişimi kolaylaştırmak ve bunu sürekli kılacak kültürü nesillerimize aktarmak olduğunu belirtmiş; profesyonel anlayışın dokunuşlarıyla örülmüş nadide eserleri, toplumu aydınlatan bilim insanlarının öncülüğünde sunmak olduğunu ifade etmiştik. Bugün çıkardığımız ilk eserlerle belirlemiş olduğumuz hedefleri gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Öncelikle üniversitemizde okutulan ders kitaplarını yayımlamayı tercih ettik ve bu sayede öğrencilerimizin rahat ve ucuz bir şekilde ders kitaplarını temin etmelerini sağlamayı amaçladık. Bu vesileyle yayınevimiz bünyesinde satış ofisi oluşturduk. Öğrencilerimiz ders kitaplarını yayınevi satış ofisimizden rahatlıkla temin edebileceklerdir. Satış ofisimiz, Rektörlük bitişiğindeki İdari Birimler binamızın zemin katında hizmet vermektedir.”


Karataş, yayınevinin çıkardığı eserlerin konunun ehli uzmanlarca hazırlandığını vurgulayarak sözlerine şu şekilde devam etti: “Yayımladığımız ilk ders kitabı Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Cemal Yurga Hocamızın ‘Okul Şarkılarıyla ORG Öğreniyorum’ adlı kitabıdır. Bu kitap aynı zamanda alanında bir ilk olma özelliği taşımaktadır. İnternet ortamında konuyla ilgili birçok bilgiye rastlanmakla birlikte, bu bilgilerin ehil insanlara ait olmadığı, eğitici niteliğinin bulunmadığı bizzat hocamız tarafından kitapta vurgulanmıştır. Bu yönüyle öne çıkan eserin yayınevimizde basımının gerçekleştirilmesi bizler için ayrıca sevindirici bir durumdur.”


Prof. Dr. Cemal Yurga ise kitabı oğlu Mehmet Cem Yurga’yla birlikte hazırladığını ifade ederek, şunları kaydetti:


"Kitabı oğlum Mehmet Cem Yurga ile birlikte bilgilerimizi, yeteneklerimizi ve birikimimizi bir araya getirerek, hazırladık ve müzik eğitimi dünyamıza bağışladık. Kitabımız ülkemizde ilk olma özelliğine sahiptir. Okul öncesi öğretmenleri, sınıf öğretmenleri ve müziğe yeni başlayanlar için böyle bir çalışma yaptık. ORG öğretimini çok önemli buluyoruz. Çünkü gerek okul eğitiminde gerek çocuk eğitiminde ORG bir klavyede çalgı olduğu için ve sesleri çok kolay elde edilebildiği ve ritim kulağını da çabuk geliştirebildiği için ORG'u tercih ediyoruz. Müzik eğitiminin ORG ile yapılması gerektiğini savunuyoruz. On parmağımızı kullanabildiğimiz, dünyada iki çalgı var. Biri arp, diğeri de klavyeli bir çalgı olan orgdur. Dolayısıyla bu çalgıları biz çok önemsiyoruz ve bu çalgılarla müzik eğitiminde daha önemli başarılar elde edilebileceğini düşünüyoruz. Kitap içerik olarak öncelik ritim çalışmaları daha sonra sol el, sağ el, iki el koordinasyonlarını geliştiriyoruz. Ondan sonra nota öğretimini yapıp, orgu öğretiyoruz. Ardından da okul şarkılarıyla bitiriyoruz. Üniversitemize, yayın yönetmenine, yayın koordinatörüne, kapak tasarımcımıza ve özellikle desteklerinden dolayı Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a şükranlarımızı sunuyoruz."


Haber: Ayhan DURMAN

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·