Medeniyet ve Sanat Günleri

Kampüs · 20 Aralık 2017 · 0

"Medeniyet ve Sanat Günleri" Semineri

İnönü Üniversitesi Medeniyet ve Sanat Topluluğu (MST) tarafından "Medeniyet ve Sanat Günleri" konulu seminer düzenlendi.


Kütüphane Seminer Salonunda düzenlenen seminere, Yeşilyurt Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Çobanoğlu, Medeniyet ve Sanat Topluluğu Başkanı Eda Tutu, Başkan Yardımcısı Zehra Unutkan, topluluk üyeleri ve öğrenciler katıldı.


Seminerin açılış konuşmasını yapan Yeşilyurt Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Çobanoğlu, Yeşilyurt Kent Konseyinde çok güçlü bir gençlik meclisinin olduğunu söyledi.


Çobanoğlu, gençlerin her türlü etkinliklerine destek olmak, onların faaliyetlerine ortak olmak, önlerini açmak ve onlara imkân tanımak adına çok ciddi çalışmalar yürüttüklerini belirterek, "Bugün üniversiteye medeniyet ve sanat topluluğumuz bizi davet etti. Ben bu davet için Medeniyet ve Sanat Topluluğunun başkanına, yönetim kuruluna çok teşekkür ediyorum. Yeşilyurt Kent Konseyinin temel amacı gençlere, kadınlara, çocuklara hizmet etmektir. Biz bunu bir hizmet olarak yapıyoruz. Gençler bize hangi taleple gelirlerse kesinlikle taleplerini karşılamaya gayret ediyoruz" şeklinde konuştu.


Seminere konuşmacı olarak katılan Fotoğraf Sanatçısı Ahmet Berber ise hayatı hakkında bilgiler vererek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.


Berber, yapılan işin ciddiye alınması ve işe zaman ayrılması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:


"Hayata dokunmaya çalışan, hayatın cümlesine dokunmaya çalışan, varlık sebebini anlamaya çalışan insanlarız. Yeryüzünde çok az bir süre yaşamak için gönderilmiş varlıklarız. Geleceğe dair hayata anlamlı dokunuşlar yaptığımız kadar varız. Hareketli olmak, üretmek, üretmeye gayret etmek, farklı şeyler aramak hep ötekileştirilmiştir. Günümüzde de henüz bu aşılmış değil buradan hareketle fotoğrafta otuz yıllık bir emeğim var. Sokak fotoğrafçılığıyla başladım. Düğün fotoğrafı çekerdim. Fotoğraf insan varoluş, yaratılış ilişkisidir. Bizimle düşünenlerle bir arada olmalıyız, birlikte yürümeliyiz. ‘Bu alanda biz de varız’ diyebilecek kabiliyeti ortaya koyabilecek, sen neredesin, hangi hikayede kaybolmuş durumdasın, bunu sorgulama anlamında sancı için bir araya gelmelisiniz. Adı fotoğrafta olsa başka bir şey de olsa yaptığınız işi mutlaka ama mutlaka ciddiye almalısınız. Zaman ayırmalısınız, hayatınızı vermelisiniz.  Eğer bir şey yapacaksanız, hayatı yaşıyorsunuz değerlerinizi, ideallerinizi ona katacaksınız. Toplu bir yürüyüş gerçekleştireceksiniz, hayatta dokunabileceğiniz her şeye dokunabilmelisiniz."


Haber: Kübra YILMAZ

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·