Prof. Dr. Ahmet KIZILAY

Ekonomi · 22 Ocak 2018 · 0

MİAD 64. Aylık Toplantısı

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve üniversite heyetinin katılımıyla Malatyalı İş Adamları Derneğinin (MİAD) 64. Aylık Toplantısı gerçekleştirildi.


İstanbul’da gerçekleştirilen, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve heyetinin misafir konuşmacı olarak yer aldığı toplantıda, İnönü Üniversitesi, Tıp Fakültesi ve Turgut Özal Tıp Merkezinin çalışmaları hakkında bilgilendirmeler yapıldı.


Toplantının moderatörlüğünü; 25 yıl İnönü Üniversitesine hizmet eden şu anda Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Ramazan Özdemir'in üstlendiği toplantıya, çok sayıda üye işadamı, bürokrat, akademisyen hukukçu ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.


Toplantının açılış konuşmasını MİAD Genel Sekreteri Hakan Odabaşı yaptı. Derneğin yeni dönem faaliyetleri hakkında bilgi veren Odabaşı’nın ardından MİAD Konukevi projesinin videosu salondaki misafirler ile paylaşıldı.


MİAD Kadın Kolları Başkanı Selin Yurdakul, Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Adnan Başdemir ve Sağlık Komisyonu Başkanı Genel Cerrah Nevzat Elmalı da yapmış oldukları çalışmalar hakkında bilgi verdi.


Konuşmaların ardından 12. Dönem Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Aziz Yeniay'a yapmış olduğu çalışmalardan dolayı plaket takdim edildi.


MİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş yaptığı konuşmada, bir Malatyalı olarak Malatya'ya vefa gösterilmesi gerektiğini belirterek, İnönü Üniversitesi çalışmalarının Malatya’yı daha da yücelteceğini söyledi.


Akdaş, MİAD Konukevine değinerek, "Biz işadamları olarak para harcayıp konukevini bitirdik. Fakat oraya ruh katabilmekte bir o kadar önemli. Bu noktada desteklerini esirgemeyen İnönü Üniversitesine çok teşekkür ederim. İnönü Üniversitesi ile şu an diyaloglarımız daha da gelişmiş durumda ve bunun devam etmesini diliyorum" şeklinde konuştu.


İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay da İnönü Üniversitesinin kurulduğu 1975 yılından beri eğitime ve bilime katkısıyla bir marka olduğunu ifade ederek, hayalinin İnönü Üniversitesini bir dünya üniversitesi yapmak olduğunu söyledi.


URAP Türkiye son verilerini de aktaran Rektör Kızılay, 2017– 2018 döneminde devlet üniversiteleri arasında 25. sıraya yükseldiklerini aktardı.


Rektör Kızılay, 12 Ocak 2018 tarihinde temel atma törenini gerçekleştirdikleri Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulumuz (MYO) ile İnönü Üniversitesine yeni bir birim daha kazandırdıklarını ifade ederek, "12 bin metrekare kapalı alan olmak üzere toplamda 30 bin 800 metrekareye sahip MYO kampüsünde derslik, atölye, idari ve sosyal hizmetler olmak üzere 4 ayrı blok yer alacak. 'Hayat boyu öğrenme' anlayışını benimsemiş bir üniversite olarak Uzaktan Eğitim ve Sürekli Eğitim Merkezlerimizde çok sayıda öğrencimize eğitim imkanı sunuyoruz. Onkoloji Hastanemizin inşaatına başlandı. Ülkemize ve şehrimize donanımlı bir hastane yapıyoruz. MİAD 2. Konukevi, hastanenin karşısında 101 odalı olarak faaliyete geçecektir. 'Mehmet Şahin Nalbant Hasta ve Hasta Yakınları Konukevi' inşaatı hızlı bir şekilde devam etmektedir." şeklinde konuştu.


Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz da açıldığı günden bu güne kadar enstitüde 2 bin 340 bakil yapıldığını belirterek, karaciğer naklinde dünyada ikinci Avrupa'da ise birinci sırada olduklarını söyledi.


Yılmaz, ince bağırsak naklinin yapıldığı ikinci merkez olduklarının altını çizerek, hedeflerinin nakilde dünyada birinci sıraya oturmak olduğunu kaydetti.


İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman da İnönü Üniversitesi Merkez Kampüsünde 4 bin kişinin ibadet edeceği, ibadet mekanlarının yanı sıra kütüphane, okuma salonları, dinlenme yerleri, sergi reyonları, sosyal mekanlar ve temizlik alanları gibi ünitelere sahip olacak cami inşaatının devam ettiğini sunum eşliğinde aktardı.


Teknokent Müdürü Yrd. Doç. Fatih Kocamaz ise Teknokent bünyesindeki şirket sayısını bir yıl içerisinde 14’den 32’ye çıkardıklarını ifade etti.


Kocamaz, Malatyalı işadamlarının AR-GE ve tasarım faaliyetleri için Malatya Teknokente davet ederek, bunun sağlanmasıyla üniversite - sanayi birlikteliğinin daha da güçleneceğini savundu.


Program soru cevap bölümünün ardından toplantının sponsoru Medicana Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt tarafından Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a plaket takdim edilmesiyle toplantı sona erdi.


İNÜHABER MERKEZİ

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·