Medeniyet ve Sanat Buluşmaları Konferansı

Kampüs · 20 Şubat 2018 · 0

Medeniyet ve Sanat Buluşmaları Konferansı

İnönü Üniversitesi Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonunda Medeniyet ve Sanat Buluşmaları konferansı düzenlendi.


Gerçekleşen konferansa Yeşilyurt Belediyesi Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Çobanoğlu, TRT Diyanet TV Sunucuları Halil İbrahim Uzun ve Mustafa Toprak, Gençlik Meclisi Başkanı Tayfun Özcan, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Yeşilyurt Belediyesi Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Çobanoğlu, konuşmasında şunları aktardı:


“Medeniyetimizin, farkında olmadan yetişiyoruz. Sanatımızın ne olduğunu bilmeden, sanat diye bize sunulmuş şeyleri ya özümüz kabul etmiyor ya da kabul etsek yanlış bir sanat algısıyla yetişiyoruz. Ben görüyorum ki böyle önemli bir konuyu gündeme getirerek Medeniyet ve Sanat Topluluğuna gençlerimize önemli bir vizyon kazandırmanın heyecanı içerisinde bulunduğum için çok teşekkür ediyorum. Zannediyorum ki bu yıl kurulan bu topluluğun ilk yıllarına rağmen üniversitede bu topluluğun ikinci etkinliğine katılıyorum ve gerçekten çok önemli gayretleri var.”  


Çobanoğlu, “Biz hakikaten bu ülkede gençlerimiz ne kadar iyi yetişirse, medeniyet algısı ne kadar düzgün olursa, sanat duyguları ne kadar iyi olursa, sanatın ne olduğunu bilip kendi öz sanatımızı  ne kadar geliştirirsek bundan zevk almayı, hoşlanmayı öğrenebilirsek ancak bu şekilde yeni bir medeniyet oluşturma noktasında ileriye gidebileceğimize inanıyoruz” dedi.


Çobanoğlu, “Geçmişte yapmış olduğumuz sanatımızı ve mimari camilerimizi yüz yıllarca hayranlıkla izliyoruz, fakat bugün maalesef ülkemizde ortaya konmuş olan dünyanın hayranlığını uyandıran ciddi anlamda sanattan yoksunluk vardır. Bu bizim köklü bir mirasımızın olduğunu fakat daha sonra bu arada ki sanat bağımızın koptuğunu, yeni ürünler üretemediğimizi gösteriyor. Bu duyarlılığı ön plana çıkararak sizler gibi genç kardeşlerimize sanat üzerine düşünmeyi, sanat üzerine çalışmayı ve sanat okumayı öğrenirse önümüzdeki yıllarda, on yıllarda ve yüz yıllarda dünyanın hayranlıkla izleyebileceği sanat eserleri vermeye çalışırız” ifadelerini kullandı.


Programın sonunda Medeniyet ve Sanat Topluluğu tarafından düzenlenen fotoğraf yarışmasında birinci olan Leyla Kahraman, ikinci olan Mehmet Şenateş ve üçüncü olan Mizgin Yarar’a hediye verildi.


Haber: Faruk KÜÇÜK- Süleyman EMİRKAYA


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·