Sağlık Bilimleri Fakültesine Oryantasyon Programı

Kampüs · 22 Şubat 2018 · 0

Sağlık Bilimleri Fakültesine Oryantasyon Programı

İnönü Üniversitesi Turgut   Özal Kongre ve Kültür Merkezinde Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerine yönelik oryantasyon  eğitimi düzenlendi.


Düzenlenen programa Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer Çelik, Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Atalan, Kütüphane ve Dokümantasyon  Dairesi Başkanı Nezihe Üstüner, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Fen- Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Atalan İnönü Üniversitesinde iki çeşit değişim programının olduğunu dile getirerek şunları söyledi:


“Bunlar yurt dışı ve yurt içi değişim programlarıdır. Yurt dışı değişim programları Erasmus ve Mevlana, yurt içi ise Farabi değişim programıdır. Erasmus Avrupa ülkeleri ile yapılan değişim programıdır. Mevlana Türkiye’nin yurt dışındaki üniversitelerle yaptığı değişim programıdır. Farabi ise Türkiye’deki üniversitelerin kendi aralarında ki değişim programıdır. Erasmus programında sizi ilgilendiren iki boyut vardır: öğrenim ve staj hareketliliği. Öğrenim hareketliliği sizlerin bir dönem veya iki dönem Avrupa’daki üniversiteye gidip eğitiminizi almanızdır. Bunun için bölümünüzün daha önceden değişim olacak üniversiteyle anlaşmasının olması gerekmektedir. Öğrenci staj hareketi ise üniversite öğrencilerini minimum iki maksimum 12 ay olmak üzere yurt dışına gidip kendi alanındaki şirket veya ilgili kurum ya da üniversitede staj yapmalarıdır. Bu staj faaliyeti bizim açımızdan ve sizin açınızdan da en verimli alandır. Çünkü bölümlerin anlaşma yapması gerekmiyor. Direkt olarak her öğrenci kendisi kendi alanıyla ilgili Avrupa’daki herhangi bir yerde, İspanya’dan Finlandiya’ya kadar her hangi bir üniversite, kurum, şirket, okul, lise fark etmez bir davet mektubu alıp getirilirse biz sizi yüzde doksan göndereceğiz. Bu en açık ve kolay kapıdır.”


Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı Görevlisi Tacettin Koyunoğlu da şunları kaydetti:


“İnönü Üniversitesi resmi web sayfasında daire başkanlığımızın da sayfası var. Duyurular ve diğer erişim noktalarından istatistiklere ulaşabilir. Destek hizmetleri için çağrı merkezimizden ulaşabilirsiniz. Otomasyon üzerinden öğrenci belgesine ulaşım sağlayabilirsiniz. Elektronik belgelerimizin doğrulama kodları bulunmaktadır. Ders kayıtlarınız danışman onayından geçmekte ve otomasyondan işlem yapmaktasınız. Uzaktan eğitim derslerini İNUZEM’in sayfasından OBS şifreniz yardımıyla dinleyebilirsiniz.”


Ayrıca devamsızlıklara değinen Koyunoğlu devamsızlıklardan kalan öğrencilerin sonraki yıl aynı dersi tekrar alacaklarını söyledi.


“Üniversitemizde vize final ve muafiyet sınavı yapılmaktadır. Not bilgilerinizde vize sınavınızın yüzde 40 final sınavınızın ise yüzde 60’lık kısmı ortalamaya dâhildir. Mazeret sınavı ise yalnızca vize sınavı için geçerlidir. Kayıt dondurma işlemleri için fakülte yönetimine dilekçe verilir. Yaz okulu ise talebe bağlıdır. Üniversitemiz yükseköğretim kurumları öğrenci disiplin yönetmeliğine tabidir. Herhangi bir disiplin suçu işlediğiniz zaman disiplin yönetmeliğindeki karşılığına göre ceza işlemi uygulanır. Mezuniyet işlemlerimizde otomasyon üzerinden gerçekleştiriliyor. Mezun durumuna gelmiş bir öğrenci dönem sonunda öğrenci işleri daire başkanlığındaki görevli arkadaşlar aday mezun olarak belirledikten sonra mezuniyet işlemlerini başlatırlar. İşlemler önce danışman hocanıza gidiyor. Danışman hocanız gerekli incelemeleri yaptıktan sonra derslerin alınıp alınmadığını ve bu gibi işlemler kontrol edildikten sonra mezuniyetinizi onaylıyor.”  


Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer Çelik yaptıkları hizmetler hakkında bilgi vererek şunları dile getirdi:


“Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı olarak yaptığımız en büyük hizmetlerden birisi beslenme hizmetidir. Üniversitemizin bütün yerleşkelerinde hizmet sunulmaktadır. Battalgazi Kampüsü, Malatya Meslek Yüksekokulları, Malatya ilçeleri Meslek Yüksekokulları olmak üzere bütün yerleşkelerde yemek hizmeti vermekteyiz. Her sene bin tane öğrencimize yemek bursu veriyoruz. Barınma hizmeti görevlerimiz arasında ama şu an barınma hizmetine kredi yurtlar kurumu üstlenmektedir. Bizim sadece Doğanşehir Meslek Yüksekokulunda okuyan öğrencilerimize ve Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksekokulunda okuyan öğrencilerimize barınma hizmeti vermekteyiz. Yine yapmış olduğumuz en büyük faaliyetlerin içerisinde kültür sanat faaliyetleri geliyor. Kampüs içerisinde kendini ifade eden 86 öğrenci topluluğuna ait mekânımız bulunmaktadır. Birden fazla topluluğa üye olabilirsiniz. Yapmış olduğumuz en büyük faaliyetlerden birisi de spor faaliyetleri. İnönü üniversitesi tesis anlamında ilk on içerisinde yer almakta. Tek sıkıntımız tesisleri kullanma noktasında öğrencilerimiz çok büyük bir gayret göstermiyorlar ve tabi ki bu da bizi üzüyor. Hepinizi aktif bir şekilde tesislere kullanmaya davet ediyoruz. Burada üniversite içinde psikolojik danışmanlık büromuz bulunmaktadır. Burada bir psikoloğumuz ve sosyoloğumuz görev yapmakta. Engelsiz İnönü Mediko birimimiz yine Engelli olan öğrencilerimize yönelik çalışmalar yapıyor. Engelli olan öğrencilerimizin bize ulaşmaları halinde sorunu çözme noktasında çalışmalar yapıyoruz. Kampüsün engelsizleştirilmesi açısından talepleri ilgili dairelere ileterekten kampüsümüzün engelsizleştirilmesi ile ilgili çalışmaları yürütüyoruz.”


Kütüphane ve Dökümantasyon  Daire Başkanı Nezihe Üstüner ise, “Kütüphanede ki her türlü materyaller manyetik bantlarla korunmaktadır. Kütüphanemizde kültürel yayınlar, dünya edebiyatından romanlar, şiirler, hikayelerin olduğu bir bölüm bulunmaktadır. Ayrıca Hasan Belpınar koleksiyonu dediğimiz bir bağış koleksiyonumuz var. Orada ki kitapları ödünç alamazsınız.  Güzel bir koleksiyondur.  Buradan da yararlanabilirsiniz. Kütüphanemiz belli zamanlar arasında hizmet verir. Ancak sınav zamanlarında kütüphanemiz özellikle 7/24 acık hizmet vermektedir. Kütüphanemizde kültürel yayınlarda ulusal ve yerel gazeteleri okuyabileceğiniz bir gazete okuma köşemiz bulunmaktadır. Kütüphanemizle ilgili şikayetlerinizde ve önerilerinizde samimiyetlerinizle lütfen yapıcı olun” dedi.  


Haber: Ozan GÜLLÜ- Ülkü ÖZER

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·