Fen-Edebiyat Fakültesinde Oryantasyon Programı gerçekleşti

Kampüs · 26 Şubat 2018 · 0

Fen-Edebiyat Fakültesinde Oryantasyon Programı gerçekleşti

Fen-Edebiyat Fakültesinde düzenlenen Oryantasyon Programına Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer Çelik, Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Atalan, Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanı Nezihe Üstüner,  akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

 

Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Atalan, İnönü Üniversitesinde iki çeşit değişim programının olduğunu dile getirerek , “Üniversitemiz, üniversitemizle ilgili olan alanlarla ilgili bir bilgilendirme toplantı serisi başlattı. Biz üniversitemizde iki çeşit değişim programı yapıyoruz: Biri yurt dışı biri yurt içi değişim programı şeklinde düzenleniyor. Yurt dışı eğitim programı gördüğünüz gibi Erasmus ve Mevlana. Yurtiçi değişim programı ise Farabi. Erasmus ne demektir yani nasıl bir program? Erasmus, kısaca Avrupa Birliği ülkeleri içerisindeki üniversitelerle yapılan değişimin adıdır.  Mevlana ise Türkiye Cumhuriyetinin dünya ülkeleriyle üniversitelerle anlaşma yaparak öğrenci değişim ya da öğretim elamanı değişim programının adı. Farabi yurt içi değişim programlarının adıdır. Hepsinin de süresi bir yıldır maksimum bir ya da iki dönem.  Erasmus programının sizinle ilgili olan  iki kısmı var. Bir öğrenim hareketliği ikincisi staj hareketidir. Öğrenci öğrenim hareketine katılabilmeniz için bölümünüzün yurtdışında yani Avrupa’daki 28 ülkenin bir üniversitesinin ya da birkaç üniversitesiyle anlaşma yapması gerekiyor. Aksi halde öğrenci alamayız. Staj hareketliliği ise en az iki ay maksimum on iki aylığına yurt dışına göndermek demektir. Hatta şöyle bir durum daha var: Son sınıf öğrencilerimiz son sınıftayken başvuru yaptıklarında eğer kazanırlarsa seçilirlerse bitirdikten sonra diplomasını aldıktan sonra gidip yine staj hareketliliğini yapabilirler. Bu da ayrıca sizin için bir şans. Burada özellikle şunu belirtmek istiyorum; belki öğrenim hareketliliğinde biraz sınırlamalar var ama staj hareketliliğinde üniversitemizde bir sınırlama yok” şeklinde konuştu

 

Öğrenci işleri daire başkanlığı Tacettin Koyunoğlu ise “Daire Başkanlığımız internet web sayfası olarak duyurularını, işlemlerinin birçoğunu, istatistiklerini, formlar ve belgeler, yönetmelikler ve yönergelerini yayınlıyor. İhtiyaç duyduğunuz bilgileri oradan alabilirsiniz. Bir diğeri OBS dediğimiz öğrenci bilgi sistemi yani kullanmış olduğunuz otomasyon sisteminin kontrolü yönetimi, öğrenci işleri daire başkanlığı tarafından yapılıyor. Ders kayıtları iki ayaklı bir işlemdir. Öğrenci seçimini yapacak, kontrollerini ettikten sonra 'kesinleştir' işlemiyle danışmana gönderecek, danışman kontrol ettikten sonra onaylayınca ders kayıtlama işlemi bitmiş ve kesinleşmiş olacak. Danışman onayı olmayan hiçbir ders kesinlik ifade etmez. Sınavlarımız ise ara sınav yani vize sınavı dediğimiz, daha sonra vizenin mazeret sınavı, final sınavı, bütünleme sınavı, muafiyet sınavı ve tek ders sınavından oluşmaktadır” dedi.


Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Ömer Çelik yaptıkları hizmetler hakkında bilgi vererek şunları dile getirdi:


“Öğrencilerimize beslenme, barınma, kültür, sanat ve spor faaliyetlerini icra ediyoruz. En büyük yapmış olduğumuz faaliyetler beslenme faaliyetidir. Beslenme faaliyeti, kampüs ve diğer yerleşkelerimizde 20 noktada aynı anda 3 bin 300 öğrencinin yemek yiyebileceği şekilde yürüyor. Yemekhanelerimizde yemek yiyebilmeniz için öğrenci kimlik kartları almanız ve Mediko binası içerisinde bulunan tanıtım bürosuna gelip kartlarınızı aktive ettirmeniz gerekiyor. Daha sonra akıllı para yükleme makinelerinden en az 5 TL yükleme suretiyle turnikelerden geçerek yemek hizmetinden faydalanabilirsiniz. Yemekle ilgili olarak her sene bin tane öğrenciye yemek bursu veriyoruz.”


Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanı Nezihe Üstüner kütüphane ile ilgili genel bir bilgi vererek şunlara değindi:  “Kütüphanemizin girişinde bir güvenlik kapısı var. Bu kapının anlamı şu kütüphanedeki her türlü materyal manyetik bantlarla korunmaktadır. Kütüphaneye girdiğinizde ve sol taraftan aşağıya gittiğinizde kültürel yayınlar dediğimiz dünya edebiyatından romanlar, hikâyeler ve şiirlerin olduğu bir bölüm mevcut. Birinci ve zemin katta sosyal bilimler kitapları, ikinci katta fen bilimleri en son katta süreli yayınlar dediğimiz dergiler ve üniversitemizce yapılan tezler bulunuyor.”

 

Haber: Nisanur EKİN – Feyhan DURSUNTags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·