Diş Hekimliği Fakültesi Oryantasyon Eğitimi

Kampüs · 28 Şubat 2018 · 0

Diş Hekimliği Fakültesi Oryantasyon Eğitimi

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi Pembe Salonunda Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerine yönelik oryantasyon eğitimi düzenlendi.


Düzenlenen programa Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer Çelik, Dış İlişkiler Koordinatörü ve Fen-Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Atalan, Kütüphane ve Dokümantasyon  Dairesi Başkanı Nezihe Üstüner, Öğrenci İşleri Program Koordinatörü Bekir Yıldırım,  akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.


Prof. Dr. Ekrem Atalan, “Üniversitemizde iki değişim programı vardır. Biri yurt dışı diğeri yurt içi programıdır. Yurt dışı programının biri Erasmus diğeri ise Mevlana değişim programıdır.  Erasmus değişim programı nedir? Erasmus, Avrupa ülkelerinde üniversiteler arasında yapılan öğrenci değişim programıdır. Bunun parasal desteği, Avrupa birliğinde tüm Avrupa ülkelerin ortak fonundan bu birime sağlanan paradan sağlanıyor. Dolayısıyla Erasmus programı bunun anlamını teşkil ediyor. Mevlana ise Türkiye Cumhuriyeti'nin Erasmustan  etkilenerek oluşturmuş  olduğu kendisine ait olduğu bir programdır. Tüm dünya ülkeleriyle anlaşma yapılan öğrenci değişim programıdır. Erasmus programında sizi ilgilendiren iki boyut vardır: öğrenim ve staj hareketliliği. Öğrenim hareketliliği sizlerin bir dönem veya iki dönem Avrupa’daki üniversiteye gidip eğitiminizi almanızdır. Bunun için bölümünüzün daha önceden Avrupa’daki  Diş Hekimliği Fakültesiyle anlaşmasının olması gerekmektedir. Öğrenci staj hareketi ise üniversite öğrencilerinin minimum iki maksimum 12 ay olmak üzere yurt dışına gidip kendi alanındaki şirket veya ilgili kurum ya da üniversitede staj yapmalarıdır. Bu staj faaliyeti bizim açımızdan ve sizin açınızdan da en verimli alandır; çünkü bölümlerin anlaşma yapması gerekmiyor. Direkt olarak her öğrenci kendisi kendi alanıyla ilgili davet mektubu alması şarttır.  Farabi nedir? Farabi ise Türkiye’deki üniversitelerin kendi aralarında ki değişim programıdır” dedi.


Öğrenci Daire Başkanlığının faaliyetlerini öğrencilere aktaran Öğrenci İşleri Program Koordinatörü Bekir Yıldırım “Üniversiteye ilk girdiğinizde kayıt alır ve ilk muhatabınız olan birim ve yine mezun olduğunuzda son uğrayacağınız birim olacak. Yani e-devlet üzerinden kayıt yapılması, kimlik kartların tanzimi ve tasdikin yapılması, öğrenci belgenin elektronik ortamda onaylanması ve takip edilmesi, dosyalarınızın tutulması, öğrencilerin yazılı talepleri veya öğrencilerin ceza durumlarında kayıtlarının silinmesi ve işlemlerin öğrenci daire başkanlığı tarafından yapılır. Öğrenci daire başkanlığı web sitesinden yönetmenlikler ve yönergeler,  etkinlikler ve duyurular vb. öğrenci  ile ile ilgili akademik takvimde olarak bilgilerimiz güncel tutulmakta ve takip edilmektedir dedi.


Yıldırım sözlerine şu şekilde devam etti: “Buradaki bilgileri özellikle yönergeler ve yönetmenlikteki haklarınızı ve imkânlarınızı kendinizin değerlendirmesini istiyorum. Bir yüksek öğrenim öğrencisi olarak duyduğunuz kulaktan duyma bilgilerle hareket etmeniz sizin özelliklerinize yakışmayacağını düşünüyorum. Herhangi bir hak istediğinizde ve herhangi bir konuda müracaat ettiğinizde böyle yapmışlar, böyle oluyormuş gibi falan kişinin böyleymiş, benimki niye böyle gibi şikayet yerine falan yönergeye göre falan yönetmenliğe göre falan maddesine göre  beni şöyle bir durumum var bunun çözülmesi için bunun hakkında ne yapmamız gerekir gibi bir yaklaşım herhalde güzel ve iyi olacaktır. Kayıt dondurma artık önemli 2014 yılı  daha önceki yıllarda sonsuz öğrenim hakkı vardı yani öğrenci istediği kadar okuyabiliyordu.  Öğrenci başarısız olduğunda uzatabiliyordu. 2014 yıllı sıfırlanmak üzere baz yılı artık öğrenim hakkı yılları geldi. Önlisans için 4 yıl lisans için 7 yıl, yüksek lisans ve doktora içinde sınırlama geldi. Bir lisans öğrencisi 7 yıl içinde mezun olamadıysa kaydı direk siliniyor. Kayıt dondurma burada önemli mazeretinizi ispat ederseniz ve yönetmenlikte kabul ederse,  kaydını dondurursanız öğrenim hakkınızı kullanmamış olursunuz  ve öğretim görme hakkınızdan düşürülmeyecektir.”

 

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Nezihe Üstüner, “Kütüphanedeki her türlü materyaller manyetik bantlarla korunmaktadır ayrıca Hasan Belpınar koleksiyonu dediğimiz bir bağış koleksiyonumuz var. Oradaki kitapları ödünç vermiyoruz ama oradan da yararlanabilirsiniz. Kütüphanemiz belli zamanlar arasında hizmet verir ancak sınav zamanlarında kütüphanemiz özellikle 24 saat açık olarak hizmet vermektedir” ifadelerini kullandı.


Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ömer Çelik de Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı hakkında bilgi vererek şunlara değindi:


“En büyük hizmetlerimizden birisi beslenme hizmetidir. Üniversitemizin bütün yerleşkelerinde hizmet sunulmaktadır. Battalgazi Kampüsü, Malatya Meslek Yüksekokulları, Malatya ilçeleri meslek yüksekokulları olmak üzere bütün yerleşkelerde yemek hizmeti vermekteyiz. Her yıl fakültelere belli kontenjanları vererek öğrenciye yemek bursu vermekteyiz. Yine yapmış olduğumuz en büyük faaliyetlerin içerisinde kültür sanat faaliyetleri geliyor. Bizim 86 tane öğrenci topluluğumuz var. Topluluklar sayesinde kültür sanat yönünden faydalı olmaya çalışıyoruz. Birden fazla topluluğa üye olabilirsiniz. Yapmış olduğumuz en büyük faaliyetlerden birisi de spor faaliyetleridir. Tesis zenginliği bakımından Türkiye de ilk on içerisindeyiz. Tesislerde sizi spor yapmaya teşvik ediyoruz. Tesisleri kullanmak için lütfen bize müracaat edin.”


Haber: Faruk KÜÇÜK

 


Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·