İnönü Üniversitesinde Karaciğer Naklinin Dünü, Bugünü ve Geleceği Konuşuldu

Sağlık · 08 Mart 2018 · 0

İnönü Üniversitesinde Karaciğer Naklinin Dünü, Bugünü ve Geleceği Konuşuldu

İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Zahid Aksu Konferans Salonunda Karaciğer Naklinin Dünü-Bugünü-Geleceği konferansı düzenlendi.


Düzenlenen Konferansa İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Birsin, İlahiyat Fakültesi Felsefe ve Din Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Faruk Sinanoğlu, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.


Prof. Dr. Fikret Karaman programın özel ve aynı zamanda müstesna özelliğinin olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:


"Bugün İlahiyat Fakültemiz konusu çok özel aynı zamanda kapsamlı ve bilimsel bir programa ev sahipliği yapacaktır. İnönü Üniversitemizin yetiştirdiği gerçekten uluslararası ve üniversitemizin ismini dünyaya tanıtan ve hizmet eden çok muhterem Prof. Dr. Sezai Yılmaz ile bir aradayız. Aslında her iki meslek de birbirini tamamlayan, aslında topluma daha ciddi, daha bilimsel anlamda hizmet etmesi gereken bir özelliğe sahip. Bu bakımdan biz İlahiyat Fakültesi olarak Tıp Fakültemizin değerli hocalarından istifade etmek istiyoruz. Organ nakli ile ilgili İlahiyat Fakültemizin de bilgilendirilmesine ve bilinçlendirilmesine ihtiyaç var. "


Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz ise şu şekilde konuştu:


"Ben çok yerde konuşma yaptım yerel ulusal olsun ama bugün hakikaten ilk olarak İlahiyat Fakültesinde bir konuşma yapıyorum ve heyecanlandım. Beni davet ettikleri için sayın dekanımıza çok teşekkür ederim. Bugün bu konferansta organ nakli, organ bağışı ve karaciğer nakli üzerine her şeyi konuşacağız. Organ nakli insanın ölüm karşısında gösterdiği direncin günümüzdeki ana simgesi konumundadır. Karaciğer, organ nakilleri içinde en zor en kompleks bir prosedürdür. Yani bundan daha ağır daha zor bir ameliyat yok. Organ bağışı; ölülerin organ bağışı yapmasıyla bu nakil işini gerçekleştirebiliriz. Ülkemiz canlı verici organ nakilleri olaraktan dünyada sayılı ülkeler arasında yani canlı vericili organ nakilleriyle sorunu çözmeye çalışmış ama kadavra yani ölüden yapılan organ nakilleri son derece yetersiz. Hasta yakınlarının organ bağışını kabul etmemesi bütün dünyada her yer de yapılan anketlerde aynı; mesela şimdi burada da bir anket yapılsa emininki büyük bir kısım organ bağışına olumlu bakıyorum der ama iş o noktaya geldiği zaman bu oran maalesef her yerde olduğu gibi bizim ülkemizde de düşer. İnsanın cebinde organ bağış kartı olmasına rağmen herhangi bir şey başına geldiği zaman bir beyin ölümü gerçekleştiği zaman o ölünün ailesi yakının organlarını bağışlamadığı zaman bu organ bağış kartının hiç bir önemi yoktur."


Konferans Dekan Prof. Dr. Fikret Karamanın, Prof. Dr. Sezai Yılmaz'a hediye takdim etmesiyle sonlandı.


Haber : Emrullah GEDİK- Umut Buğrahan KUTLU- Ozan GÜLLÜ

Tags

Künye     ·     Hakkımızda     ·     İletişim     ·     Tanıtım Videosu     ·     İnönü İletişim Arşivi     ·