Bilimsel Faaliyet ve Haberler

İnönü Üniversitesi Alevilik Araştırmaları Enstitüsü tarafından Hz. Hüseyin ve Kerbela konulu bir konferans düzenlendi ve ardından da üniversitemiz yerleşkesinde aşure lokması ikramı yapıldı.


Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonunda düzenlenen ve Doç. Dr. Mehmet Dönmez'in konuşmacı olarak sunduğu konferansa Malatya Valisi Ali Kaban, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, Yeşilyurt Kaymakamı Turgay Gülenç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Prof. Dr. Nusret Akpolat, Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Cem Vakfı Malatya Şubesi Başkanı Eşref Doğan Dede, Malatya Hacı Bektaş-ı Veli Kültür Merkezi Genel Başkanı Hasan Meşeli, Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Vakfı Başkanı Doğan Karaduman, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.  

(27 Eylül 2018) 


17 Aralık 2018 Pazartesi günü Enstitümüzün davetiyle CEM Vakfı Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Sayın Eşref Doğan Dede, "Alevi-Sünni Bütünleşmesinin Önündeki Engeller: Tarihsel Yanlış Algılamalar" başlıklı bir inanç semineri vermişlerdir. 


24 Ocak 2019 Perşembe günü Enstitümüzün davetiyle Malatya Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Sayın Hasan Meşeli  "Aleviliğin Güncel Sorunları" başlıklı bir inanç semineri vermişlerdir. 


Enstitümüzün davetiyle 08 Mart 2019 Cuma günü Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Cenksu ÜÇER, Enstitü öğrencilerimize "Aleviliğin Manevi Kurumları ve Kaynakları" başlıklı bir inanç semineri vermişlerdir. Şubat ayında Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları Anabilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programına öğrenci alarak eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan Alevilik Araştırmaları Enstitüsü, geleneksel hale getirmeyi amaçladığı, kendi alanındaki çalışmalarıyla ön plana çıkan akademisyenler ve Alevi Kanaat Önderleriyle öğrencilerin buluşturulmasını amaçlayan “Alevilik İnanç Seminerleri” Programlarına ara vermeden devam etmektedir. Bu amaçla enstitümüzün davetine katılan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Cenksu ÜÇER, Alevilik Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Sayın Prof. Dr. Mehmet Dönmez ile birlikte İnönü Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ı da makamında ziyaret ettiler. Enstitünün eğitim programları ve işleyişle ilgili istişarelerde bulunan Rektör Kızılay, “Alevilik Araştırmaları Enstitüsünden ülke olarak beklentilerinin büyük olduğunu, bu anlamda da İnönü Üniversitesinin de çok büyük bir sorumluluğu ülkemiz adına omuzladığını” ifade etmiştir. “Malatya’da olmaktan büyük bir onur duyduğunu” ifade eden Sayın Üçer ise “Çalışma alanı olan Alevilik ile ilgili Rektör Kızılay’a bilgiler verdikten sonra bu alana dair kaleme aldığı eserlerini Rektör Kızılay’a hediye etti.” 


Enstitümüzün davetiyle 29 Mart 2019 Cuma günü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Sayın DoçDr. Kürşat Öncül, Enstitümüzün Yüksek Lisans öğrencilerine "Aleviliğin Orta Asya'daki İzleri ve Yesevîlik" başlıklı bir inanç semineri vermişlerdir. Seminer öncesi, Enstitü Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Dönmez ile İnönü Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Ahmet Kızılay'ı da makamında ziyaret eden Sayın Öncül, Alevilik Araştırmaları Enstitüsünün kuruluşundan ve bilimsel faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Alevilik Araştırmaları Enstitüsünün Ülkemiz için önemli olduğunu ifade ettiler. Sayın Rektörümüz de Sayın Öncül'ü üniversitemizde ağırlamaktan ve seminerlerinden dolayı teşekkürlerini ifade ettiler.  


Enstitümüz Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları Anabilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programına kayıt yaptıran ve ders başı yapan öğrencilerimiz ile Enstitümüzün idari personelinin birlikte düzenledikleri "Kahvaltı Programına", İnönü Üniversitesi Rektörü Sayın  Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Enstitü Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Dönmez, Enstitü Müdür Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Nazmi Özerol, Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları Anabilim Dalı Başkanı Sayın Prof. Dr. Ahmet Faruk Sinanoğu, Enstitü Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Doç. Dr. Özlem Demirel Dönmez ile enstitümüzün idari personeli ve öğrencilerimiz katıldılar. Sayın Kızılay, "Enstitü öğrencilerinin talep ve isteklerini dinledikten sonra, Alevilik Araştırmaları Enstitüsünün ülkemiz için ne derecede önemli bir misyonu üstlendiğine dikkat çekerek, bu hususta hem enstitümüzün yanında yer alacaklarını hem de öğrencilerimizle de yakından ilgileneceklerinin sözü vermişlerdir." Programa konuk olarak katılan Zâkir Cihan Yıldız'da deyişleriyle etkinliğe renk kattı. (28.02.2019) 


Türkiye’de ilk defa İnönü Üniversitesi bünyesinde kurulan Alevilik Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde Alevilik İhtisas Kütüphanesi kurulacak. Kurulacak kütüphanenin Alevilik üzerine Türkiye’deki ilklerden birisi olacağını vurgulayan Alevilik Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Dönmez, elinde Alevilikle ilgili eski el yazması ya da kaynak olanları bu kütüphaneye bağış yapmaya davet etti. (04.03.2018)

Malatya Sonsöz Gazetesi 


Alevilik Araştırmaları Enstitüsü olarak ilimizin tarihi ilçelerinden olan Arapgir’de incelemelerde bulunduk. Enstitü Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Dönmez’in öncülük ettiği organizasyona, enstitü sekreteri Sayın Sevinç Tertemiz, enstitümüzün idari personeli Sayın Muammer Keçeli, enstitümüzün öğretim üyelerinden Sayın Doç. Dr. Özlem Demirel Dönmez ve enstitümüzün yüksek lisans öğrencileri katıldılar. İlk olarak Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat döneminde Şeyh Hasan Onar Dede’ye vakfedilen ve 1224 yılında yapılan Onar Köyündeki Büyükocak Cemevinde incelemelerde bulunduk. Köyün inanç yapısı ile ilgili önbilgiler toplayan ekibimiz ardından da köyde bulunan bir başka tarihi mekânı,  Şeyh Bahşiş Cemevini incelendi. Arapgir programının ikinci bölümünde ise Arapgir Belediye Başkanı Sayın Haluk Cömertoğlu’nu makamında ziyaret ettik. Enstitümüzün kuruluş amaçlarıyla ilgili bilgilendirme yapan enstitü müdürümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Dönmez, bölgenin inanç dokusunun ve kültürel yapısının araştırılmasına ilişkin ve ileriye dönük projelerinden bahsetti. Bizleri yakın bir ilgiyle karşılayan Arapgir Belediye Başkanı Sayın Haluk Cömertoğlu ise “Enstitünün Malatya’da kurulmuş olmasının büyük bir zenginlik olduğunu, Arapgir Belediyesi olarak ortak projelerle hem ilçemize hem de ilimize hizmet edeceğine inandığımız Alevilik Araştırmaları Enstitüsüne can-ı gönülden destek olacaklarını, bilimsel faaliyetlerin bir bölümünün Arapgir’de birlikte yapılabileceğini, özellikle de Onar ve Ocak Köyleri gibi Alevilik inancında önemli bir yere sahip olan köylerde bu çalışmaların yürütülmesi hususlarında heyetimizle fikir alış verişinde bulundular.”   (12.04.2019)Enstitü Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Dönmez ve Cem Vakfı Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Sayın Eşref Doğan Dede, 12 Mayıs 2019 Pazar günü Malatya ER TV'de Sayın Hülya Kaya'nın sundukları YAZ SOHBETLERİ Programının canlı yayın konukları oldular. Programın tamamını ilgili linki takip ederek izleyebilirsiniz. 


Enstitü Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Dönmez, Yeşilyurt İlçemizin Kırlangıç Mahallesinde gerçekleştirilen "Hüseyin Doğan Dede'nin Hak'a Yürüyüşünün 36. Yılı Anma Törenine" katılarak enstitümüzü temsil etmiştir. Bölgemizin önemli inanç önderleri arasında kabul edilen hem Alevi hem de Sünni toplum tarafından büyük bir saygı duyulan Hüseyin Doğan Dede'nin "toplumsal bütünleşme" açısından da örnek bir iklimi oluşturduğu anma töreni her yıl geleneksel olarak yapılmaktadır. Anma törenleri kapsamında İstanbul'dan gelen CEM TV yayın ekibiyle de bir saatlik bir program çekimi gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Dönmez hocamız, hem Aleviliğe ilişkin hem de enstitümüzün işleyişine dair açıklamalarda bulunmuşlardır (09 Haziran 2019 Pazar). 


Enstitü Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Dönmez ve Cem Vakfı Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanı Sayın Eşref Doğan Dede, 13 Haziran 2019 Perşembe günü CEM TV'de Sayın Serdar Gazi Karababa Dede'nin sundukları MUHABBET BAĞI Programının konukları oldular. Programın tamamını ilgili linki takip ederek izleyebilirsiniz (28.06.2019).


Enstitü yönetimimiz ve yüksek lisans öğrencilerimiz ilimizin sınır komşusu olan Adıyaman'ın Çelikhan İlçesinin Pınarbaşı (Bulam) Beldesinde incelemelerde bulundu. Bölgenin önemli inanç merkezlerinden olan Zehriban Ana Ziyaretgâhı ve Ağuiçen Ocağı Evlatlarının Türbelerini inceleyen hocalarımız ve öğrencilerimiz, ilerleyen süreçlerde bölgede gerçekleştirecekleri alan araştırmaları için de ön bilgi toplama imkanı elde etmişlerdir. Çelikhan gezimize enstitü müdürümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Dönmez, enstitü müdür yardımcımız Sayın Doç. Dr. Nazmi Özerol, enstitü yönetim kurulu üyemiz Sayın Doç. Dr. Özlem Demirel Dönmez  ile yüksek lisans öğrencilerimiz katılmışlardır (01. 07. 2019). 


Enstitü Programlarımızı artık  YouTube Kanalımız üzerinden oluşturduğumuz arşivimizden izleyebilirsiniz. Kanalımıza ilişkin bildirim almak için ise YouTube hesabınız üzerinden kanalımıza ücretsiz bir şekilde "abone" olabilirsiniz (18.07.2019). 


Enstitü Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Dönmez hocamız, Sivas'ta eski Millî Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz Bey'i ziyaret etti. Enstitümüzü temsilen hocamızı Sivas’a davet etme nezaketi gösteren eski Millî Eğitim Bakanımız, Sivas Milletvekili ve TBMM Millî Savunma Komisyonu Başkanı Sayın İsmet Yılmaz’la, İnönü Üniversitesi Alevilik Araştırmaları Enstitüsünün sorunlarını, projelerini ve gerçekleştirmeyi planladığımız tüm akademik çalışmaları hakkında uzunca bir istişare etme imkanı elde eden hocamız; "Sayın Bakanımızın enstitümüzün kuruluşundaki emeklerini asla göz ardı edemeyiz. Sayın Bakanımız, çok uzak olmayan bir tarihte hem Malatya’yı hem de enstitümüzü ziyaret edeceklerini belirttiler" şeklinde açıklamalarda bulunmuştur (20.08.2019).


Enstitü Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet DÖNMEZ, ER TV'de Hülya KAYA'nın sunduğu GÜNE BAKIŞ Programının canlı yayın konuğu oldu. Programın tamamını ilgili link üzerinden ve YouTube Kanalımızdan izleyebilirsiniz (13 Eylül 2019 Cuma). 


Alevilik Araştırmaları Enstitüsü ve CEM Vakfının müştereken düzenledikleri ve 18-19 Ekim 2019 tarihlerinde Bulgaristan'ın Silistre İlinin Duluova İlçesinde Alevi-Bektaşi İnanç Önderleri Semineri ve Cem Vakfı Duluova 2002 Akkadınlar Cemevinin açılış törenleri gerçekleştirildi. Bulgaristan programlarımıza; CEM Vakfı Genel Müdürü Sayın Hıdır Akbayır Dede, Alevi İslam İnanç Hizmetleri Başkanlığı Genel Sekreteri Sayın Serdar Gazi Karababa Dede, CEM Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Sayın Lale Tunç, İnönü Üniversitesinden Sayın Prof. Dr. Hüsniye Canbay Tatar ve Sayın Prof. Dr. Taner Tatar, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesinden Sayın Dr. Öğr. Üyesi Hulusi Yılmaz katıldılar. Enstitü Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Dönmez hocamızın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Bulgaristan programında Demir Baba Türbesi ve Akyazılı Sultan Baba Türbeleri de ziyaret edilerek, türbelere ilişkin yapılması gerekenler raporlaştırılarak ilgili paydaşlarımızın değerlendirmelerine sunulacaktır. 


Enstitü Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Dönmez ve CEM Vakfı Malatya Şubesi Basın Sorumlusu Sayın Hasan Çelik, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Malatya İl Emniyet Müdürlüğü görevine atanan ve Malatya'daki mesaisine başlayan, Malatya İl Emniyet Müdürü Sayın Ercan Dağdeviren'e hayırlı olsun ziyaretinde bulunmuşlardır (28.10.2019 Pazartesi).


Enstitü Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Dönmez, enstitümüzü temsilen Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfının ve CEM Vakfı Malatya Şubesinin müştereken düzenledikleri Abdal Musa Lokmasına katılmışlardır. Battalgazi ilçesi Atabey Caddesi (Feribot Yolu) üzerinde bulunan İmam Zeynel Abidin Türbesinde gerçekleştirilen Abdal Musa Lokması etkinliğine il protokolümüzün yanı sıra çok sayıda vatandaşımızda katılım sağlamışlardır (17 Kasım 2019 Pazar). 


Malatya İl Millî Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliğinde ve Enstitümüzün Koordinatörlüğünde, Malatya merkezdeki okullarda görev yapan Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenlerine yönelik "Alevilik İnanç ve Kültürü" başlıklı bir seminer programı düzenlendi. Seminer programının eğitimini ise Enstitü Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Dönmez gerçekleştirmiştir. Seminere İl Millî Eğitim Müdürlüğünün yetkilileri ve ilimizin merkezinde görev yapan Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenleri katılmışlardır (27.12.2019 Cuma). 


Gönüllük esasına dayanan ve kendini şehre vakfeden insanlardan oluşan Şehir Gönülleri Meclisi Ocak ayı toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan'ın ev sahipliğinde Malatya Kent Konseyinde gerçekleşti. Malatya'nın kanaat önderlerinden oluşan Şehir Gönülleri Meclisi Ocak ayı toplantısına enstitü müdürümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Dönmez'de katılım sağlamış ve Malatya'nın manevi dokusuna ilişkin görüşlerini aktarmıştır (06.01.2020). 


Enstitü Müdürümüz Sayın Prof. Dr. Mehmet Dönmez ve CEM Vakfı Malatya Şubesi Basın Sorumlusu Sayın Hasan Çelik,  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan'ı ziyaret ederek, hem "hayırlı olsun" dileklerini sunmuş hem de enstitümüzün faaliyetleriyle ilgili olarak  görüş alış-verişinde bulunmuşlardır. Prof. Dr. Mehmet Dönmez'in danışmanlığında gerçekleştirilen ve Hasan Çelik'in, ülkemizin en önemli kanaat önderlerinden olan Hüseyin Doğan Dede'nin hayatını konu alan yüksek lisans teziyle ilgili  Sayın Gürkan'a bilgi veren hocamız, Aleviliğin bilimsel bir zeminde incelenmesinin ve elde edilen verilerin yine topluma sunulması hususunda da Büyükşehir Belediyesiyle  müşterek çalışmalar yapılabileceğini ifade etmişlerdir (10.01.2020 Cuma). 


Halk Ozanı ve Şair, "Duran Baba" Olarak da Bilinen Turan Cabul, 71 Yaşında İstanbul'da Hakk’a Yürüdü.  

TURAN CABUL KİMDİR?

Duran Baba olarak bilinen Turan Cabul, 1949 yılında Malatya’nın Arguvan İlçesine bağlı Asar Köyü’nde dünyaya geldi. Geçimini hayvancılık ve çiftçilikle sağlayan 6 çocuklu ailenin ikinci çocuğudur. Ozan, maddi imkânsızlıklar nedeniyle ilkokuldan sonra eğitimine devam edemedi.

1958 yılında İstanbul’ a geldi. Kısa süreli işlerde çalıştıktan sonra askerliğini tamamlamasıyla birlikte 1969 yılında İstanbul’a yerleşti. Mozaik merdiven işçiliği yaparak kendi atölyesini açtı. 10 sene sonra atölyesini kapatarak iş hayatını sonlandırdı. Materyalist hayalleri ve tutkuları olmayan, ancak kimseye muhtaç olmayacak kadar da geçinmeyi bilen Turan Cabul, hayallerinin peşinden gider. Şiir yazarak, türkü söyleyerek, saz çalarak, duygu ve düşüncelerini halka anlatmanın derdiyle yola çıkar. 

En büyük şansının şiir yazabilmek olduğuna inanan Duran Baba, kendini bildi bileli şiir yazıyor. İlk şiirini gurbet dediği İstanbul’da inşaat işinde çalışırken kaleme alıyor. Mütevazi kişiliği nedeniyle şiirlerini paylaşmaya çekinen ozanın şiirlerinin tanınması, yakın dostu Dr. Necati Özdemir ile birlikte katıldığı dost sohbetlerinde şiirlerinin okunmasıyla başladı. Şiirlerinin güzelliği dilden dile dolaştı ve tüm dost sohbetlerinde söylenir oldu.

Duran Baba, şiirlerinde mahlas olarak Kul Duran’ı kullanıyor. Şiirlerine mecazi anlamda aşk şiirleriyle başlamasına rağmen; sufi, doğa ve politik şiirlerde yazıyor. En sevdiği ozanlar; Şah Hatayi, Pir Sultan Abdal, Karacaoğlan, Yunus Emre, Fuzuli’ dir. En çok 15*16 hece üzerine vurgu yapan tek ozan olan Fuzuli’den etkilenir.

Kul Duran, ozan olmanın sadece şiirlerinde doğa, aşk, sevda ve gurbet konularını yazmak olmadığı görüşünde. Ozanın bir görevi olduğunu ve toplumsal olgulara da değinmesi gerektiğini savunuyor. Kötülüklere dokunmadan iyiliğe ulaşılmayacağına inanarak yazıyor; hakikatlerden yola çıkarak, gördüklerini, düşündüklerini ve hayallerini harmanlayıp şiirlerine aktarıyor. 

Yaklaşık 4000 adet yazılı şiiri bulunuyor. Duran Baba’nın Mimar Sinan Üniversitesinden Melih Duygulu, Eski Kültür Bakanı Erkan Mumcu ve İber Müziğin sahibi İbrahim Yılmaz tarafından şiirlerinin kitap haline getirilme projesi vardı. 

Ayrıca Kul Duran’nın şiirleri, birçok müzisyen tarafından da bestelendi, albümlerde yer aldı. Tolga Sağ, Cengiz Özkan, Arzu, Gülsen Bütün, Gülcan Koç, Özcan Türe, Sevgi Ateş, Beyhan Doru, Muharrem Temiz bunlardan bir kaçıdır. “Gül ki Güller Açsın Yanağında” beğenilen eserleri arasındadır.

Sazının onun için her şey olduğunu, kendisine can verdiğini söyleyen Duran Baba, kendi kendine saz çalmayı öğrenmiş ve bir saz ustası olmamasına rağmen Mahsuni Şerif, Mahmut Erdal, Arif Sağ, Erdal Erzincan, Yavuz Top ve Musa Eroğlu gibi duayenleri dinleme, onlarla sohbetlerde bulunma şansına sahip olmuştur. Edebi anlamda en büyük feyzi ise Muharrem Temiz’ in babası (Mamo İbrahim Temiz) Seyit Meftuni’den almıştır. 

1967 yılında evlenen Duran Baba’nın 4 çocuğu ve 6 torunu var. 

Alevilik Araştırmaları Enstitüsü Ailesi olarak büyük ozanımıza Rahmet diliyor ve Yunus Emre'nin hakikat dolu dizelerine sığınıyoruz: "Ölen hayvan imiş, Âşıklar ölmez!.." (10.03.2020). "Yolumuz; ilim, irfan ve insanlık sevgisi üzerine kurulmuştur." [ Hz. Pir Hacı Bektaş-ı Velî ]