Hasta Bilgilendirme


 

HASTA KABUL VE SEVK ZİNCİRİ

A-SEVKLİ HASTALAR  VE SEVK ZİNCİRİ

1-60/C-1  (BU  GRUP YEŞİLKARTLI GEÇMEKTEDİR VE ADSM LERDEN HEM ELEKTRONİK HEM DE YAZILI SEVKLİ GELECEKLERDİR.BU HASTALARDA SEVKLERİ SADECE SEVK EDİLDİKLERİ KLİNİĞE ELEKTRONİK SEVKLERİNE BAKILIP BURADAKİ TAKİBİNİN ÜZERİNE GİRİŞ YAPILACAK VE SEVK SEBEBİ SONA ERDİĞİNDE TEDAVİLERİ BİTMİŞ KABUL EDİLİP SEVKLERİ SONLANDIRILACAKTIR.SEVKLER 5 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE SİSTEME GİRİLMELİDİR.5 İŞ GÜNÜNÜ GEÇEN SEVKLER KABUL EDİLMEYECEK.

 

 

2-60/C-3   (65 YAŞ ÜSTÜ YAŞLI AYLIĞI ALANLAR,MUHTAÇLAR)  (BU  GRUP YEŞİLKARTLI GEÇMEKTEDİR VE ADSM LERDEN HEM ELEKTRONİK HEM DE YAZILI SEVKLİ GELECEKLERDİR.BU HASTALARDA SEVKLERİ SADECE SEVK EDİLDİKLERİ KLİNİĞE ELEKTRONİK SEVKLERİNE BAKILIP BURADAKİ TAKİBİNİN ÜZERİNE GİRİŞ YAPILACAK VE SEVK SEBEBİ SONA ERDİĞİNDE TEDAVİLERİ BİTMİŞ KABUL EDİLİP SEVKLERİ SONLANDIRILACAKTIR.SEVKLER 5 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE SİSTEME GİRİLMELİDİR.5 İŞ GÜNÜNÜ GEÇEN SEVKLER KABUL EDİLMEYECEK.

 

 

3-60/C-9 (KÖY KORUCULARI) BU GRUP HASTALAR SSK ÇALIŞAN / EMEKLİ OLARAK PROVİZYON VERMEKTEDİR. KURUMLARI İSE 60/C-9 KÖY KORUCULARI’ DIR.

 

4-ER-ERBAŞ VASFINDAKİ HASTALAR -    ADSM LERDEN HEM ELEKTRONİK HEM DE YAZILI SEVKLİ GELECEKLERDİR.BU HASTALARDA SEVKLERİ SADECE SEVK EDİLDİKLERİ KLİNİĞE ELEKTRONİK SEVKLERİNE BAKILIP BURADAKİ TAKİBİNİN ÜZERİNE GİRİŞ YAPILACAK VE SEVK SEBEBİ SONA ERDİĞİNDE TEDAVİLERİ BİTMİŞ KABUL EDİLİP SEVKLERİ SONLANDIRILACAKTIR.SEVKLER 5 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE SİSTEME GİRİLMELİDİR.5 İŞ GÜNÜNÜ GEÇEN SEVKLER KABUL EDİLMEYECEK.

 

5-ÖZEL BANKALAR(İŞ BANK-ŞEKER BANK) VE HALK BANK-ZİRAAT BANKASI VAKFI OLANLAR (Personel kimlik fotokopileri ile beraber)(manuel giriş alınır,provizyon istenmez)

 

6-ODALAR  VE BORSALAR BİRLİĞİ ve TİCARET ODASI  (kimlik fotokopileri ile beraber manuel giriş alınır, provizyon istenmez)(emekli olanlarda ise karne fotokopilerinin ön yüzü alınır.)

 

7-SANIK-MAĞDUR-MÜŞTEKİ      (bu hastalar  cezaevi sevkiyle beraber adsm sevkini de beraberinde   getirecekler) )(manuel giriş alınır,provizyon istenmez)

 

8-SGK-YURTDIŞI HASTALAR   (sgk yurtdışı sevkiyle beraber gelecekler ve sevk tarihi itibariyle 6 ay geçerlidir) sevkin son geçerlik tarihine dikkat ediniz…

 

9-SGK YURTDIŞI (MÜTEKABİLİYET ESASLI) bu hastalar (almanya,fransa,Hollanda,Belçika) yupass no ile giriş yapılır. TÜM İŞLEMLERİNDE MEDULA KRİTERLERİ GEÇERLİDİR.

 

10- SURİYE UYRUKLU SIĞINMACILAR   adsm sevkleriyle beraber tanıtım kartı ile gelecekler kayıt alınırken kurumları sevk aldıkları ilin adsm si yazılı suriyeli hastalar olarak alınır.(örn: malatya kamu hast.birliği genel sekreterliği Suriyeli hastalar)BAĞIL TAKİP OLMADAN DİREK PROVİZYON ALINIR.

 

10- TBMM mensupları    (kimlik fotokopileri ile beraber)

 

B – İL DIŞI SEVKLER  VE HASTA KABULLERİ

İl dışından gelen hastanın kurumuna bakılmaksızın elektronik sevkine bakılacak. Bu yol harcırahı için gelinen sevkin doldurulması için gereklidir.Uygulama şu şekildedir.

1-İlk olarak sistemden elektronik sevkine bakılacak ve burada görünüyorsa bu  kullanılacak.

2-Eğer sistemde görünmüyorsa yazılı sevkin üzerinde elektronik sevk no suna bakılacak. Bu elektronik no su tablo-1 de yer alan ilk takip no kısmına yazılarak provizyon alınacak.

3-Eğer yazılı sevk evrağı üzerinde de elektronik sevk no su yoksa (medula sisteminde arıza ve    yoğunluk olabiliyor)sevk eden tesisin bunu belirtir açıklaması olmasına ve bu açıklamayı da ayrıca sevke imza kaşe yaptığı gibi imza kaşe yapmasına dikkat edilecek.

4-Bu açıklama ifadesi veya kaşesi ve imzası olmayan sevklere işlem yapılmayacak.

 

                                                                                                                                                                            

C – KLİNİKLERİN HASTA KABULLERİ VE PROVİZYON İŞLEMLERİ

 

Klinik sekreterlikleri  tedaviye gelen hastalara provizyon alırlar. Ortodonti kliniği hariç tüm klinikler bu provizyonu  10  gün kullanabilirler. Ortodonti kliniği kendisine gelen hastalar için bu provizyonu kullanamaz. Sistemden yeni sevk açarak yeni provizyon kullanır. Diğer kliniklerde Ortodonti  için gelen hastalar için alınan provizyonu kullanamaz. Aynı şekilde yeni sevk açarak provizyon alır.

D – PROVİZYON ALMA VE UYUMSUZLUKLAR

Kliniklerde  provizyon alma sırasında medula  sistemi provizyonu veriyor fakat hastanın bilgisinde bazı uyumsuzluklar var diyorsa bu uyumsuzlukların yazı rengi tablo-1 deki  isimlerin yazı rengi (çalışma türü , hasta türü , cinsiyeti vs.) kırmızı renklidir.Bunları hemen yanındaki kutucuklarda yer alan oklara basarak düzeltebilirsiniz.Eğer sorun çözülmezse  tablo-1 de yer alan dosya no sunun yanındaki  (…) üç noktaya basarak düzenle kısmından problemi çözebilirsiniz.

E – ÜCRETLİ HASTALAR

                Herhangi bir sosyal güvenceye sahip olmayan veya sosyal güvencesinde problem yaşayan (bağkur veya isteğe bağlı sigorta primi ödenmemiş) hasta için Kamu Sağlık Hizmetleri Fiyat Tarifesi ücretleri geçerli’ dir.

NOTLAR :

1-       HER HASTANIN HASTA KABULÜ YAPILIRKEN MUTLAKA T.C. KİMLİK KARTI İSTENECEK VE T.C. KİMLİK NOSUNUN YAZILI OLDUĞU KİMLİK BELGESİNİN ALINARAK GİRİŞ YAPILACAK. KİMLİKSİZ KESİNLİKLE HASTA KABULÜ YAPILMAYACAKTIR.

2-       Sevkli gelen hastalar sevk tarihide dahil 5 (beş ) iş günü içerisinde kliniklere giriş yaptırmak zorundadır.Giriş yapılan sevkler 10 (on ) gün geçerlidir.

3-       Kronik rahatsızlığı olan hastalardan istenen konsültasyon hekim raporunun aslı hasta kabul esnasında alınacak , dosyalanacak ve hastaya fotokopisi verilecek.

4-       İl dışı sevklerde sevk eden klinik 2 nüsha sevk evrağı çıkaracak.1.örneği hastaya  2.örneği ise klinikte dosyalanacak.

5-       Sevkli gelen hastalarda sevk evrağının aslı alınacak ve dosyalanacak ve hastaya fotokopisi verilecek.

6-       YEŞİLKART HASTALARI ( ASKERLER DAHİL) SEVKLİ GELİRKEN 2 NÜSHA GETİRECEK, TEK NÜSHA GELİRSE ASLI BİZDE KALACAK. FOTOKOPİ HASTAYA VERİLECEK.

 

 

*HER SEVKİN ASLI FAKÜLTEDE KALACAKTIR…

 


Diş Hekimliği Fakültesi