Projeler


 

1-   EBA (ENGELLİ   ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME ASİSTANI) PROJE  ÇALIŞMALARI

         Engelli öğrencilerin birimlere gelmeden önce interaktif şekilde üniversite hizmetlerinden nasıl ve ne koşullarda faydalanabileceklerini öğrenebilmeleri ve bu hizmetlere ulaşabilmelerini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiştir. Proje kapsamında aşağıdaki olanaklar sunulmaktadır.

a- Üniversite hizmetlerine yönelik genel bilgilendirmelerin sesli ve yazılı şekilde yapılabilmesi.

 b- Sanal geliştirilen php tabanlı mülakat botuyla engelli öğrencilerin talepleri ve bilgilenmek istedikleri konularla alakalı bilgi sahibi olabilmelerini desteklemek.


2-  GÖRME ENGELLİ BİREYLER İÇİN NAVİGASYON SİSTEMİ PROJESİ

           Görme engelli öğrencilerimizin Kampüs içi alanlarda ulaşımlarını daha kolay sağlayabilmeleri için google tabanlı navigasyon hizmeti alabilmelerini sağlamak.


3-  ENGELSİZ ÜNİVERSİTELER İÇİN ORTAK YAYIN PLATFORMU PROJESİ

          Engelsiz Üniversiteler için ortak yayın platformu projesi ile İnternet radyo altyapısı üstünde üniversite hizmet ve olanaklarının daha etkin duyurulması ve bununla birlikte farklı yayın içerikleriyle eğitim ve engelsiz yaşama dair projelerin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Proje ile internet yayın altyapısında üniversitelerin interaktif projeler yapmaları desteklenecek ve yaptıkları çalışmalar duyurulacaktır.

 

4- ENGELSİZ KÜTÜPHANE PROJESİ

          Engelsiz Kütüphane projemizdeki  amacımız; Kütüphanemizden yararlanmak isteyen  okuyucularımıza bilgiye erişimdeki bütün engelleri kaldırarak eşit imkanlar sunmaktır.  Başta kütüphanemizin erişilebilir bir mekan olabilmesi için rampa yol ve kabartmalı yol çalışması tamamlanmıştır. Kütüphane binasında engelli lavabosu yapılmıştır. Asansör bütün engellere uygun olmasa da mevcuttur. 

 Kütüphane zemin katta engelli kullanıcılarımıza tahsis edilecek bir mekan belirlenmiş olup, burada iki bilgisayar ile hizmet verilecektir. Bu bilgisayarlarda ekran okuma programı ve az görenler için ekran büyütme programları olacaktır. Görme engelli bir bireyin yazılı bir materyali tarayıp sesli olarak dinlemesi için kitap tarama ve okuma sistemi kurulacaktır. Görme  engellilerin ders notlarını,  fatura, dekont bilgisayar ortamında yer alan kitaplarını veya kitap tarama sistemiyle taramış olduğu herhangi bir dokümanı diğer okuyucular gibi okuyabilmesi için kabartma bir yazıcı , soyut kavramları dokunarak öğrenmesini sağlayabilmek için braille çeviri ve kabartma şekil  baskı programı,  bilgisayar ekranını braille alfabe ile takip edebilmeleri için kabartma ekran cihazı da sisteme eklenmesi planlanmaktadır.

Ayrıca işitme engelli kullanıcılarımız için ses sinyal temizleyici özelliği ile sesin şiddetini ve frekansını artırarak duymalarını kolaylaştıracak “İndüksiyon Döngü Sistemleri “ alınması planlanmaktadır.

Engelsiz Kütüphane çalışmaları olan bütün kurum ve kuruluşlarla işbirliği çerçevesinde okuyucularımıza zamandan ve mekandan bağımsız bilgi hizmeti vermeyi planlamaktayız.

 


Engelsiz İnönü Koordinatörlüğü