13. Kısa Film Festivali

Korona virüsüne karşı üniversitemizin  halk sağlığını koruma yönünde aldığı tedbirler kapsamında 13. Uluslararası Kısa Film Festivalimiz ileri bir tarihe ertelenmiştir.


AMAÇ:
İnönü Üniversitesi tarafından 13.sü  düzenlenen Uluslarası Kısa Film  festivalinin amacı: Ticari şansı olmayan kısa film yapımını özendirmek, genç sinemacıları desteklemek , Türkiye'de kısa filmin  ve sinema endüstrimizin gelişimine katkıda bulunmak ve Türk Sineması’na destek sağlamak, yaratıcı isimlerin ülkemiz sinema sektörüne tanıtılmasına ve İnönü Üniversitesi öğrencilerinin sanatsal duyarlılıklarının geliştirilmesine katkıda bulunabilmektir.
 
TARİH:
Festival 20-22
 Nisan 2020  tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.
 
KAPSAM:

Yalnızca Türkiye sınırları içerisinde değil uluslararası alanda üretilmiş kurmaca konulu ve deneysel kısa filmler ile kısa belgesellerin festival kapsamında yarıştırılması, yurt içi ve yurt dışından sağlanacak kısa filmlerden özel gösterim bölümlerinin yapılması, atölye çalışmaları, oturumlar ve söyleşiler düzenlenmesi bu etkinliğin kapsamını oluşturmaktadır.


Başvuru formuna ulaşmak için  Belgeyi indiriniz.

Son Başvuru Tarihi 22 Mart 2020
 

Başvurular E-mail araclığı ile yapılacaktır. DVD yada CD göndermeyiniz. Soru ve görüşleriniz için iletişime geçebilirsiniz. Festival@inonu.edu.tr


 


 


 


13. İnönü Üniversitesi Uluslarası Kısa Film FestivaliA) TARİH

İnönü Üniversitesi Uluslarası Kısa Film Festivali

20-22 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.Ulusal Kısa Film Yarışması’na kabul edilen filmler, ana jürinin karşısına festival haftasında çıkacaktır.


B) AMAÇ

Festival kapsamında her yıl düzenlenen Ulusal Kısa Film Yarışması’nın amacı:

 • Ticari şansı olmayan kısa film yapımını özendirmek,

 • Genç sinemacıları desteklemek,

 • Türkiye’de kısa filmin gelişimine katkıda bulunmak,

 • Sinema endüstrimizin gelişimine katkıda bulunmaktır.


C) FESTİVAL VE YARIŞMA ORGANİZASYONU

İnönü Üniversitesi Uluslarası Kısa Film Festivali’nin ve festival kapsamında düzenlenen Ulusal ve Uluslarası Kısa Film Yarışması’nın organizasyonu Sinema Topluluğu ve İletişim Fakültesi tarafından gerçekleştirilmektedir.


C) YARIŞMA TARİHİ

İnönü Üniversitesi Uluslarası Kısa Film Festivali kapsamında düzenlenen Ulusal ve Uluslarası Kısa Film Yarışması’na başvuru yapan filmler, ana jürinin karşısına 20-22 Nisan 2020  tarihleri arasında çıkacaktır.


D) KATILIM KOŞULLARI

 1. Son başvuru tarihi 20 Mart 2020 Çarşamba  günüdür.

 2. Yarışmaya 26 Nisan 2019  tarihinden sonra çekilmiş filmler başvurabilir.

 3. Yarışmaya süresi 30 (otuz )dakikayı aşmayan filmler başvurabilir.

 4. Yarışmacılar birden fazla eserle başvurabilir.

 5. Başka festivallere katılmış ya da ödül almış olmak katılıma engel değildir.

 6. İnönü Üniversitesi Uluslarası Kısa Film Festivali’ne daha önce katılmış, başvurmuş ancak yarışmaya kabul edilmemiş filmler hiçbir suretle yarışmaya başvuramazlar.

 7. Yarışmada tür ayrımı yapılmamıştır. Kurmaca ve belgesel türlerinden herhangi birinde çekilmiş tüm filmler başvurabilir.

 8. Film, Türkçe dışında herhangi başka bir dilde çekilmiş ise ön jüri değerlendirme kopyalarında Türkçe altyazı olmak zorundadır.

 9. Filmin şifreli online izleme linkinin başvuru formuyla gönderilmesi zorunludur.

 10. Festival Yönetimi, filmden 3 dakikalık bir bölümü, tanıtım amaçlı olmak koşuluyla kullanım hakkına sahiptir.

 11. Eser sahipleri filmler ön değerlendirmeden geçmiş olsun ya da olmasın, son başvuru tarihinden sonra filmlerini festivalden çekemezler.

 12. Festival Yönetimi teknik olarak yeterli görmediği yapımları yarışmadan çekme hakkına sahiptir.

 13. Ön Jüri değerlendirmesi sonunda en fazla 15 (onbeş) film yarışmaya aday gösterilir.

 14. Ön jüri tarafından izlenerek yarışmaya uygun görülen filmler, festival basın toplantısında ve aynı gün festivalin resmi web sitesinden duyurulacaktır. Ön değerlendirmeyi geçemeyen film sahiplerine herhangi bir iletişim yoluyla, ön değerlendirmeyi geçemedikleri bilgisi verilmeyecektir.

 15. Filmler jüri üyelerine ve izleyicilere festival yönetiminin uygun göreceği salonlarda ve programa göre sunulur. Gösterimler sırasında festival yönetimine ya da salon görevlisine, salon, seans ya da program değişikliği talebinde bulunulamaz.

 16. Ön jüri tarafından yarışmaya uygun bulunmayan filmler, festival yönetimince yarışma dışı gösterim programına alınabilir. Filmin yasal sahibi, filminin yarışma dışı programda gösterilmesini istemiyorsa bu durumu başvuru formunda belirtmek zorundadır. Aksi takdirde gösterimi kabul etmiş sayılır.

 17. Yarışma dışı gösterim programına alınan filmlerin yaratıcı ekibinin (yönetmen, senarist, oyuncu vs.) festivale daveti festival yönetimine bağlıdır. Festival yönetimi gerekli gördüğü takdirde davet edebilir ya da etmeyebilir.

 18. Filmler 35mm, 16mm, dijital ya da video formatında çekilmiş olabilir. Ancak gösterimler H.264 P.1080 formatında hard disk üzerinden gerçekleştirilecektir.

 19. Başvurular http://www.inonu.edu.tr/tr/festival/7318/menu üzerinden yapılır.


E) ÖZEL KOŞULLAR

  1. Yarışmanın gerçekleşebilmesi için en az 8 filmin başvuru yapmış ya da ön elemeyi geçmiş olması gereklidir.

  2. Başvuru sahibinin başvuru formunda imzasıyla vermiş olduğu yazılı tüm bilgiler festival yönetimince doğru kabul edilir. Bilgilerin yanıltıcı olmasından doğabilecek tüm hukuksal sorumluluk başvuru sahibine aittir.

  3. Yarışmaya başvurmuş filmlere herhangi bir katılım ve gösterim ücreti ödenmez.

  4. Filmler, festival sonrasında TV kanalları tarafından yayınlanmak istendiğinde, festival yönetimi, eser sahibi ile TV kanalı arasında ilişki kurulmasına yardımcı olur.

  5. İnönü Üniversitesi Uluslarası Kısa Film Festivali’ne katılan yapımcı, yönetmen, oyuncu ve filme katkısı bulunan diğer sanatçılar bu kuralları kabul etmiş sayılırlar. Bu yönetmelikten yapıma katkısı bulunan sanatçıları haberdar etmek, başvuru sahibi film yapımcısının sorumluluğundadır.


F) ÖDÜLLER VE ÖDEMELERİ

  1. Ödüller Ulusal Kısa Film Yarışması’nın ana jürisi tarafından belirlenir.

  2. Yarışmada birinci olan filme 5.000TL değerinde, ikinci olan filme 3.500TL değerinde, üçüncü olacak olan filme ise 2.500TL değerinde para ödülü verilecek.

  3. Jüri gerekli gördüğü durumlarda Jüri Özel Ödülü adıyla, para ödülü içermemek koşuluyla filmin artistik ya da teknik dallarından birine özel ödül verebilir. Jüri Özel Ödülü bir tek yapıta ya da bir kişiye verilir.

  4. İnönü Üniversitesi Uluslarası Kısa Film Festivaline katılan filmin temsilcisine verilir. Ancak para ödülü, başvuru formunda adı bulunan gerçek ve/veya tüzel kişinin hesabına yatırılır.G) JÜRİNİN OLUŞUMU VE ÇALIŞMASI

  1. Ana jürinin değerlendirmesine sunulacak aday filmleri, festival yönetimi tarafından belirlenmiş ön jüri seçer.

  2. Ön ve ana jüri üyeleri3 (üç) kişiden az olmamak koşuluyla daha fazla sayıda olabilir.

  3. Festival yönetimi jüri üyelerini festival yönetimi içinden, sinema yazarlarından, akademisyenlerden, sinema sektöründen, sanatın diğer alanlarından, film festivallerinin yöneticilerinden, kültür sanat başta olmak üzere, sinema konusunda yetkin olduğuna inandığı gazeteciler arasından seçebilir.

  4. Yarışmada filmi bulunan yapımcı, yönetmen, oyuncu, vb. jüri üyesi olamaz.

  5. Festival yönetimi, yönetmelik işleyişine yardımcı olmak üzere, oy hakkı bulunmayan bir gözlemciyi jüri toplantılarında görevlendirebilir.

  6. Jüri üyeleri filmlere ilişkin görüşlerini jüri değerlendirme toplantısı haricinde, hiçbir koşulda ve hiçbir şahısla paylaşamaz.

  7. Jüri üyeleri tüm filmleri izlemekle ve jüri toplantılarında bulunmakla yükümlüdür.

  8. Jüri üyeleri filmin sanatsal ve yaratıcı niteliklerini göz önüne alır. Filmin prodüksiyon ve teknik olarak zenginliği kriter olarak ele alınamaz.

  9. Jüri üyeleri kararlarını salt çoğunlukla verir. Bütün üyelerin, başkan dâhil 1 (bir) oy hakkı vardır.
H) GENEL KOŞULLAR  1. Yarışmaya başvuru yapmış tüm eser sahipleri başvuru formunu imzalayarak, başvuru formunda ve bu yönetmelikte yer alan tüm hususları kabul etmiş sayılır.

  2. Bu yönetmeliğin kapsamı dışında kalan tüm hususlara ilişkin karar yetkisi festival yönetimine aittir.

  3. Yarışmaya katılmış ya da ön elemeyi geçemeyerek yarışma dışı kalmış filmlerin, gösterim kopyaları hariç tüm materyalleri, hiçbir şekilde iade edilmez ve festival yönetiminde kalır.

  4. Bu yönetmelik festival yönetiminin onayıyla 1 Nisan 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

  5. Yönetmelikte değişiklik hakkı festival yönetimine aittir.

  6. Başvuru koşullarını yerine getirmeyen filmler, ön elemeyi geçse dahi festival yönetimi tarafından yarışma dışı bırakılabilir.Başvuru Adresi

(Kısa Film Festivali)

İnönü Üniversitesi

Merkez Kampüsü

İletişim Fakültesi

44280 Battalgazi / MALATYA

 

Adres: İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi Merkez Kampus

            

Telefon: 0 422 341 01 53 Dahili: 4850 - 4851 - 4852

 

Fax: 0 422 31 01 63

 

E-Posta: iletisim@inonu.edu.tr

 

 

 

E-mail         : festival@inonu.edu.tr

Web Sitesi   : http://inonu.edu.tr/tr/festival

 


Kısa Film Festivali