Yüksek Lisans

Yüksek lisans programımızın amacı fizyoterapi ve rehabilitasyon alanına ilişkin genel bilgilerini arttıran, bilgi ve becerilerini klinik çalışmalarla bütünleştiren, güncel literatürü takip eden ve özgün çalışmalarla bilim dünyasına katkıda bulunan akademisyenler yetiştirmektir.

Bu kapsamda Yüksek lisans öğrencilerinin kongre ve eğitim seminerlerine aktif katılımlarının sağlanması amaçlanmıştır. Ders programları ve içerikleri güncel araştırmalara göre yenilenmiş ve düzenlenmiştir. Doktora programının açılmasıyla mevcut kadromuz İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi ile birlikte tedavi hizmetleri ve klinik çalışmalarına daha hızlı devam edeceğini düşünmekteyiz.


Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Yüksek Lisans programı açıldığı tarihten itibaren öğrencilere gerekli eğitim verilerek öğrenciler değişik çalışma alanlarına yönlendirilmişlerdir. Bu eğitimler sonucunda uzmanlar mezun edilecektir. Mezun olan öğrencilerimizden Öğretim Üyesi Yetiştirme (ÖYP) kapsamında olan araştırma görevlilerimiz ve yüksek lisans öğrencilerimiz doktora programına devam edecek olup bazı öğrencilerimiz de doktora programına başlayacaklardır. Bölümümüzde birçok araştırma yürütülmüş ve beraberinde öğrencilerimiz tarafından birçok yayın yapılmıştır. Doktora programımızın açılması ile yayınlar ve klinik hizmetler artarak devam edecektir. 


Bu programa üniversitelerin, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Lisans Bölümleri’nden mezun olan ve İnönü Üniversitesi lisansüstü eğitim-öğretim yönetmeliğinin Madde 8’de belirtilen koşullarını yerine getirenler başvurabilirler.


Fizyoterapi ve Rehabilitasyon