Hakkımızda

İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 2007 yılında Yarı Zamanlı öğrenciler ile eğitime başlamıştır. Konservatuvarımızın Piyano Ana Sanat Dalı ve Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dallarına, 2010 – 2011 Eğitim Öğretim Yılında özel yetenek sınavıyla öğrenci alınarak, Lisans Düzeyinde eğitime başlanmıştır.

BÖLÜMLER ve PROGRAMLAR

İnönü Üniversİtesi Devlet Konservatuvarının akademik yapısı, Müzik Bölümü'ne bağlı 4 Ana Sanat Dalı'ndan oluşmaktadır.

MÜZİK BÖLÜMÜ

Türk Halk Müziği Ana Sanat Dalı

Türk Sanat Müziği Ana Sanat Dalı

Piyano Ana Sanat Dalı

Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı

Piyano Ana Sanat Dalı ve Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı'nda  öğrenci alımı 2018 tarihi itibari ile sona ermiştir. Türk Sanat Müziği Ana Sanat Dalı'nda ise şimdiye kadar öğrenci alımı gerçekleşmemiştir. Bu bölümlerden sadece Türk Halk Müziği Ana Sanat Dalı'nda eğitim ve öğretime devam edilmektedir. 

Yeni binasına Kasım 2009 yılında taşınan Devlet Konservatuvarı'nda 2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılında, Lisans devresinde toplam 90 öğrenci öğrenim görmektedir.

Binasında 682 metrekare büyüklüğüne müstakil bir Konser Salonu bulunan birimimiz, ilerleyen yıllarda yetiştireceği öğrencileriyle bu salonda nitelikli konserler vermektedir.

Türk Halk Müziği Ana Sanat Dalı Lisans Devresi'ne 2011 – 2012 Eğitim Öğretim Yılında özel yetenek sınavıyla öğrenci alınmaya başlanmış olup, 2014 - 2015 Eğitim Öğretim Yılı'nda ilk mezunlarını vermeye başlamıştır.
Konservatuvarımızın eğitim felsefesi şu şekilde açıklanabilir:

Hem Uluslararası Sanat Müziği'ni tanıyan, hem de kendi müziğini “bilimsel” parametreler içerisinde yeniden değerlendirerek, öz kültürünü, evrensel kültür dokusu ve felsefesi desteğiyle kavrayan öğrenciler yetiştirmek hedefi temel amacımızdır. “Müzik” kavramını algılamada “objektif” ve “bilimsel” bakış açısına sahip bireylerin yetişmesini sağlamak eğitim felsefemizin dayanak noktasını oluşturmaktadır.

TANITIM VİDEOSU

Devlet Konservatuvarımızın tanıtım videosunu izlemenizi öneririz. Böylece İnönü Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın sizin için "doğru adres" olup olmadığını daha iyi kavrayabilirsiniz.


Usta İcra Sanatçıları Yetiştiren Bir Birimdir.