HABERLER

İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü ve İnönü Üniversitesi Genç Yaşam Topluluğu tarafından düzenlen, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi, Temas Derneği Malatya Şubesi,  Türk Ebeler Derneği, Anadolu Ebeler Derneği ve BERA-ARGE Yazılım tarafından desteklenen 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü Etkinliği gerçekleştirildi.


Hoca Ahmet Yesevi Konferans salonunda düzenlenen programa İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Birgül Cumurcu, Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rukuye Aylaz, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neslihan Durak ve öğretim elemanları ile öğrenciler katıldı.


Programda konuşan Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Yeşim Aksoy Derya konuşmasında Uluslararası Ebeler Konfederasyonu’nun (ICM) 2019 yılı teması olan “Ebeler Kadın Haklarının Savunucusudur” sloganından bahsederek ebelerin tüm gücüyle Türkiye’de ve dünyada kadın haklarını savunduğunu belirtti.


Türk Ebeler Derneği Eğitim Komisyonu Başkanı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Tuba Uçar yaptığı konuşmada; Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma konusunda ebelerin, hizmet veren temel unsur olduğunu dile getirdi.


Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hatice Birgül Cumurcu konuşmasında şunları söyledi:


“Anne ve çocuk sağlığı bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli sağlık göstergesidir. Ülkemizde özellikle son yıllarda anne ve bebek ölüm oranlarının büyük hızla indirilmesinde ebelerimizin rolü büyüktür. İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü olarak lisans, lisans tamamlama, yüksek lisans ve doktora programları ile ülkemizin nitelikli ebe ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamaktayız.”


Programda konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise şu ifadeleri kullandı:


“Birçok ilde Ebelik programı öğrencileri için uygulama alanlarında sıkıntılar yaşanmasına rağmen Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik programı öğrencileri;  İnönü Üniversitesi bünyesinde bulunan Turgut Özal Tıp Merkezi, Sağlık Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren Malatya Devlet Hastanesi Beydağı Kampüsü Kadın Doğum Hastanesi ve Aile Sağlığı Merkezleri gibi sağlık kuruluşlarında sahip oldukları teorik bilgiyi uygulamada kullanma olanağı bulmaktadır. Ayrıca; Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak her yıl Ebelik Bölümü son sınıf öğrencilerine İl Sağlık Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak ‘Neonatal Resusitasyon Programı’ çerçevesinde sertifika verilmektedir.”


Müzik dinletisinin yer aldığı programda, açılış ve program konuşmalarından sonra Dr. Öğr. Üyesi Handan Güler’in “Doğal Doğum”, Öğr. Gör. Sema Biçer’in “Sağlık Çalışanı ve Hizmet Alan Birey Arasındaki İletişim”, Ebe Sebile Temelli’nin ise “Klinik Öğretimde Ebe-Öğrenci Etkileşimi”  adlı sunumları gerçekleştirildi.


Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi Beydağı Kampüsü Doğum Salonunda görevli olan Ebe Işık Açıkgöz’e “Yılın Ebesi” belgesi verildikten sonra 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü anısına hediye çekilişi yapıldı.


İnönü Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi 2019