Sivil Savunma Uzmanı

İNÖNÜ ÜNİVERİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

SİVİL SAVUNMA UZMANLIĞI

 

 

Ercan YETKİNER

Sivil Savunma Uzmanı

 İnönü Üniversitesi Kampusu Elazığ Yolu 12.Km.

Rektörlük Ek Bina 6. Kat. MALATYA  
Tlf&Faks: 0.422.3773298

e-mail: sivilsavunmainonu.edu.tr

 

Sivil Savunma Bilgileri Neden İhtiyaçtır

 

    İnsanoğlu iki kişi olduğundan buyana hep kavga içinde olmuş ayrıca doğal afetlerle de içi içe yaşamıştır.
 
    Teknoloji, kültür, ekonomi, bilim, sanayi, eğitim, iletişim araçlarındaki gelişmelerde insanları savaş ve afet kırımlarından koruyamamış, barış; çoğu kez söz ve duygularda kalmıştır.    
    İnsana yakışan görüntü ise, uygar olmaktır. Bunun yolu ise barış ve kardeşlikten geçer. İnsanlığın evrimiyle birlikte bu konu hep gündemde kalmakta ama sonsuz bir barışın da mümkün olamayacağı yaşananlardan da anlaşılmaktadır.

    Ay’a gidilip gelindiği, sesten hızlı uçakların yapıldığı, savaşların canlı yayınla televizyonlardan verildiği, bilim ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği günümüzde, doğal afetleri, özellikle depremleri önceden belirleyecek bir araç bulunamamıştır. Bunun sonucunda Ülkemizde ve Dünyada zaman zaman binlerce ölü, on binlerce yaralı, trilyonlar tutarında maddi hasar ve acılar bırakan felaketler yaşanmaktadır, bundan böyle de yaşanacaktır.  
 
    İç içe yaşamaya mecbur olduğumuz savaş ve afetlerin etkilerinden en az zararla kurtulmamız, kişilerin, Ülkelerin bilgili, hazırlıklı ve örgütlü olmasından geçer. Savaş ve afetlerde ölüm vardır, yaralanma vardır, sevdiklerini yitirme vardır, aç ve açıkta kalmak, korku ve panik vardır. Bunun yanında kentlerin altyapısı bozulur, su, elektrik, yol, kanalizasyon sistemleri felç olur. Salgın hastalıklar yayılabilir.   
 
    İnsanlar Sivil Savunma konularında ilgili ve bilgili olmanın sonucunda savaş ve afetin bu etkilerinden en az zararla kurtulur. Çünkü; Sivil Savunma bilgilerinin içinde, ilkyardım vardır, kurtarma vardır, yangını önleme vardır, sosyal yardım vardır, klasik, nükleer, kimyasal ve biyolojik silahların etkilerinden korunma çabaları vardır. Ayrıca, Deprem öncesi, deprem sırası ve deprem sonrası korunma yöntemleri vardır.    Bu nedenle savaş ve afet olmadığı zamanlarda Sivil Savunma konularında bilgi edinip hazırlıklı olmak savaş ve afet etkilerinde en büyük sigortadır. Aksi takdirde, bu olaylarla karşılaşınca, öğrenilecek, hazırlanacak zaman bulunamayacağının acı dersi insanlara pek yarar sağlamayacaktır.
 
   Savaşsız ve Afetsiz bir Dünya en büyük dileğimizdir.

   Saygılarımla Ercan YETKİNER Sivil Savunma Uzmanı Sivil Savunma